Příští

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-2033-8

Knižní klub (2007) 978-80-242-2033-8 416

Rick Diehl začíná mít problémy. Manželka mu byla nevěrná a jeho firma BioGen by už konečně potřebovala nějaký velký komerční úspěch. Rick doufá, že by jí k němu mohly dopomoci buňky Franka Burneta, jež BioGen vlastní. Frankovo tělo totiž produkovalo silné protirakovinové chemické látky. Ve chvíli, kdy je BioGenu tzv. Burnetova buněčná linie odcizena, se Rick Diehl snaží buňky i za cenu násilí znovu získat - ať už z těla Franka Burneta, či z těla některého z jeho potomků Josh Winkler, zaměstnanec BioGenu, nechtěně na svém bratrovi vyzkouší účinky tzv. dozrávacího genu. Zdá se, že gen dokáže člověka po všech stránkách napravit, a Josh začíná uvažovat o tom, že by svůj objev zpeněžil. Brzy se však ukáže, že gen nemá jen pozitivní dopady Zatímco ve svém předchozím románu Říše strachu se Michael Crichton zabýval globálním oteplováním, v thrilleru Příští si vzal na mušku další téma dneška - věnuje se nejrozmanitějším problémům spojeným s bouřlivým rozvojem genetiky. Důrazně poukazuje na absurditu soudního hodnocení genetických otázek, a to hlavně v oblasti patentového práva, kritizuje způsoby financování vědeckého výzkumu a s mrazivou ironií popisuje to, jak se daného tématu bez skrupulí zmocňují nejrozmanitější masová média. (Založil/a: Rakohammas)

HELLBOY-DB
  26. 11. 2012, 18:38
U této knihy se neubráním srovnání a to s knihou „Kořist“ taky od Crichtona, kde nanotechnologii v ní zmíněnou, tu pro změnu vystřídalo genetické inženýrství. Oproti výše zmíněné, je zde víc dějových linií, které příběh hodně rozmělňují, a není tu takový spád, jak bych čekal. „Jen tak bokem“ linie s mluvícím papouškem by si zasloužila spin-off. A co se týká finále, to autor trochu ošidil ale i tak to bylo solidní čtení. ===80%
Slarque
  15. 6. 2014, 11:58
Šíleně přeplácaný (možná) sci-fi (možná) thriller se nezařadí mezi knihy Michaela Crichtona, které bych nějak doporučoval k přečtení.
eval
  29. 7. 2013, 13:50
Na Crichtona slabé. Škoda. Téma genetiky a současných sporných otázek týkajících se genetiky mohlo být zpracováno daleko napínavěji, tak jak to Crichton umí. Spousta postav a děj se ztratil někde mezi nima.
vitakoski
  14. 10. 2012, 19:59
Kniha je velmi zajímavá, ale přesto mám pocit, že za jinými díly autora lehce zaostává. Příběh má několik dějových linek a občas se mi zdálo, že nejsou úplně ideálně zasazeny do celku příběhu. Varování před nekontrolovaným využíváním genetiky je zapamatováníhodné a bude zajímavé sledovat, kam až se tento obor v následujících letech odváží...