Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sever a Jih I.

93%
5 23
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sever a Jih I. Originální název: North and South
Poprvé vydáno celosvětově: 1855

Nejnovější vydání:
Čas - 2012
ISBN: 978-80-87470-61-9
Počet stránek: 278
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 4x v oblíbených
v přečtených 28x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 21x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Čas (2012) 978-80-87470-61-9 278

Hlavní hrdinku Margaret Haleovou sledujeme v prvním díle v průběhu přibližně roku mezi jejími osmnáctými a devatenáctými narozeninami. V samém úvodu ještě pobývá u své bohaté tety Shawové v Londýně, kde s přestávkami strávila devět let. Její sestřenice Edith se chystá provdat za kapitána Lennoxe a odjet s ním na Korfu. Jeho bratr Henry se jí zatím snaží dvořit, ale nachází u Margaret jen pramalou odezvu. Tato pohledná a někdy snad až příliš upřímná dívka je už totiž myšlenkami spíše u svých rodičů v jihoanglickém Helstone, kde je její otec pastorem. Uspěchaný a mondénní Londýn tak vymění za poklid venkova. Užívá si ho ovšem jen krátce - pan Hale podlehne dlouhým a mučivým pochybnostem o síle své víry a volí podle svého názoru jediné slušné řešení: vzdává se místa duchovního správce a stěhuje se s manželkou, Margaret a služebnou Dixonovou do Miltonu v severní Anglii. Snad kvůli tomu, že byla vytržena z idylického prostředí domova, pociťuje Margaret odvrácenou stranu anglické průmyslové revoluce o to bolestněji a na lásku nemá zpočátku ani pomyšlení. Henry Lennox ustupuje do pozadí a místo v Margaretině srdci se snaží obsadit miltonský továrník John Thornton, zaujatý Margaretinou živostí a krásou…
Román, který se po celém světě dočkal bezpočtu překladů (a také dvou adaptací BBC) vychází v češtině vůbec poprvé v překladu Jany Srbové. Na první díl navážou ještě v průběhu roku 2012 druhý i třetí. Elizabeth Gaskellová v něm dokazuje, že patří - spolu s Jane Austenovou, George Eliotovou a sestrami Brontëovými - k těm anglickým spisovatelkám 19. století, jejichž dílo fascinuje další a další generace čtenářek. (Založil/a: KMaaaja)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

VenDulin85
100% 100% 100% 100% 100%
  27. 1. 2013, 11:07
Pro toho, kdo zatím jen viděl bbc zpracování, nedocenitelné. Při sledování jsem prostě nedokázala dohlédnout na Margaretiny myšlenky a proto jsem se na knihu vrhla jak pes na párek... Oproti filmové sérii se v knize dozvíme více o rodinných vztazích v Haleovic rodině, tak o životě v (pro Margaret) idylickém Helstone. Jako narozeninový dárek pro sebe mám tedy jasnou volbu, druhý díl :-) a doufám, že třetí díl vydají bryskně, protože tam už to bude napínavé a já už opravdu do výšky růst nepotřebuji. Protože se mnohé dialogy Margaret a pana Thorntona od filmové podoby liší, už teď se těším, čeho se od nich dočkám v pokračováních.
Yggdrasil
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 11. 2015, 17:27
Takové čtivé vyprávění, krásný výlet do staré Anglie. ke 5 hvězdičkám bych však potřebovala více akce. Celý první díl mi tak spíše přišel jako seznámení se s postavami a představení celého příběhu.
KMaaaja
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 8. 2012, 21:11
Po zhlédnutí filmové adaptace od BBC (2004,u nás pod názvem Láska v bílém pekle)jsem zatoužila přečíst si i knižní předlohu, bohužel jsem si musela počkat, než vznikne první český překlad. Protože jde o první díl ze tří, musíte počítat s tím, že se tam toho zas až tolik neděje a hlavně je to takové zvláštní, když tam není konec. Ještě že ten příběh znám a vím, že se mám na co těšit a už netrpělivě čekám na další díly.
Podle mého hodnocení už asi poznáte, že kniha se mi opravdu líbila. Ještě bych doplnila, že se tam celkem hojně řeší sociální rozdíly mezi průmyslovým severem a zemědělským jihem Anglie. Doporučuji milovníkům anglické literatury :)