Věno po mé matce

Věno po mé matce Originální název: El ajuar de mamá

Vyšehrad - 2009

Vyšehrad (2009)

V drobných povídkách se autor dotýká témat, která prostupují v menší či větší míře všechna jeho díla: laciné modernosti, ztrátě hodnot, mizení řádu. Vždy mu byla blízká náboženská a sociální témata, a i když se nikdy nenechal unášet moderními literárními proudy, je nositelem všech nejvýznamnějších literárních cen Španělska a ve svých 79 letech hlasem, který má k dnešku stále co říct.
Neznámý člověk, který každý večer vyhlíží stejný vlak – zřejmě se z něj zachránil, když jej odváželi.. kam? Na popravu?… Novinář žádající trest smrti pro vraha dětí v okolí, aby se nakonec ukázalo, že je jím on sám…. Vzdělávací ústav, v němž všichni opakují jen jedno: poslušnost je svobodou. A další povídky o neznámých či zmizelých povoláním, rodinných dramatech, lidských úzkostech a selháních, jimiž se znovu českým čtenářům připomíná španělský autor J. J. Lozano. Každá povídka je malým literárním skvostem, a tak nepřekvapuje, že právě Věno po mé matce bylo v roce 2002 oceněno Cervantesovou cenou, kterou Španělsko prokazuje úctu a uznání svým největším spisovatelům.

(Zdroj anotace i obrázku: kosmas.cz) (Založil/a: Opaline Le Fay)

José Jiménez Lozano José Jiménez Lozano
*13.05.1930

Parzifal
  20. 11. 2015, 0:36
Povídky J.J.Lozana jsou povětšinou krátké, nevzrušivé, neefektní. Zabývají se věcmi zdánlivě prostými - stářím, osamělostí,ztrátou hodnot.V některých povídkách nás autor zaváde do španělské historie, jindy nás oslní povídkou takřka kafkovskou. Celý soubor je hodně vyrovnaný. Mě nejvíce zaujaly povídky Různé činnosti a apokryfní kus Knihovna. Čtenářům co rádi čtou krátké prozy mohu tenhle soubor s čistým svědomím doporučit.