Originální název: Clochemerle

Knižní klub (2016) 978-80-242-5266-7 320
Academia (2004) 80-200-0831-4 353
Academia (2000)
Odeon (1969)

Skandální kronika malého městečka v jihofrancouzském Beaujolais nepotřebuje doporučení. Stavba obecního záchodku, která rozeštvala celé Zvonokosy na dva nesmiřitelné tábory - Záchodobijce a Záchodomilce - se stala autorovi záminkou k nepřekonatelně šťavnaté groteskní karikatuře, v níž se s vtipem a šarmem vypořádává s francouzskými veřejnými poměry po první světové válce. Košilaté a rozpustilé Zvonokosy u nás zdomácněly díky mistrnému překladu Jaroslava Zaorálka, jehož lehkost a rozverná hravost vytvářejí dojem, že mezi čtenáři a autorem originálu není prostředníka. (Založil/a: Rakohammas)

Gabriel Chevallier Gabriel Chevallier
*03.05.1895 - †06.11.1969

alča87
  30. 7. 2013, 21:44
Vtipná knížka pro zasmání. Plno narážek, které z knihy vytváří skvělou satiru, jsou pro někoho jak vím trochu nemilé, ale mě baví. Musím říct, že některé popisy maloměstského chování vnímam ve společnosti i dnes. Je to kniha na odpočinek a tak se k ní musí i přistupovat.
Viděla jsme i nastudování v divadle a bylo taky skvělé.
Hledající
  7. 8. 2011, 15:18
Fantastická kniha plná inteligentního a jemného humoru, ne prvoplánovaného, ale spontánně vyplývajícího ze situací..jen konec je trochu smutný. Už dlouho mě mé okolí neslyšelo se tolik smát nad knihou, a troufám si tvrdit, že tento příběh se snad ani nemůže nelíbit. Doporučuji proto všem, a třeba i se sklenkou dobrého vína k navození té správné atmosféry.
Karolína.K
  11. 10. 2013, 13:38
Dokonalá kniha, která mě vždy přinutí k úsměvu na rtech. Spor o veřejné záchodky, nenáviděná stará paní, která má v oblibě všechny "šmírovat", je dokonalý obraz maloměsta či vesnice. Takže doporučuji všem, kteří se chtějí zasmát, či poznat v některých postavách své sousedy.
mosem
  13. 7. 2013, 22:49
Kniha je nesporně plná inteligentního humoru, kterých bych označil za Čapkovský. Nicméně tomu odpovídá také jistá "rozvláčnost", která může od přečtení knihy, aniž by ji čtenář v některých částech jen prolistoval, odrazovat. Nesporně geniální je překlad. Kniha kterou stojí za to přečíst, ale ke které se jen ztěží budu vracet.
twiGGy88
  18. 8. 2014, 12:54
Dokonalá kniha pro odreagování s vtipně (leč pravdivě) vykreslenými charaktery postav a poměry maloměsta. Pravdou je, že vtipná přijde jen tomu, kdo má zalíbení v inteligentním humoru, barvitosti jazyka českého a neztotožňuje se s žádnou z postav.
travios
  3. 7. 2013, 20:57
Moc pěkně napsaná kniha, velmi inteligentní humor. Ti co bydlí na vesnici, tak ví kolik je v ní pravdy a jak je i v dnešní době aktuální. Jediné co se mi až tak nelíbí, tak je konec knihy, kdy ztratí ten správný švih a humor.