Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Omyly tradované

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Omyly tradované

Podtitul: aneb, Všechno je jinak


Autor:

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Autor si v několika kapitolách pohrává s obecně tradovanými omyly, které se snaží uvádět na pravou míru. (Založil/a: salahadin)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

salahadin
60% 60% 60% 60% 60%
  23. 8. 2012, 12:11
Hynek Jurman si vzal těžkou úlohu, a sice uvádět na pravou míru omyly. Avšak sám tu mnohé omyly traduje vesele dál. Čili jeho vpravdě sisyfovská práce nesplnila obsah svého názvu. Například kapitola o Býčí skále je úplně mimo. Zůstává mi čirou záhadou, proč se takový písmák lidový, jakým Jurman bezpochyby je, pouští na své chatrné bárce do vod odborných, k nimž nemá odpovídající schopnosti. Navíc se dopouští i vyložených faux pas, kdy např. profesora (od roku 1990) Vladimíra Podborského jmenuje docentem. Ale to jsou detaily. Jinak se čte kniha dobře. Zbytek knihy nemohu posoudit, nemám k tomu erudovanější vzdělání.
Bystřický
  14. 4. 2013, 10:39
Úloha autora zmíněného paskvilu, protože jinak nelze tento spis nazvat, nebyla zase až tak obtížná. A rozhodně nebylo jeho jediným a hlavním cílem uvádět na pravou míru některé "omyly", ale spíše za každým slovem upozorňovat na své patologicky vsugerované hodnoty a na svoji dokonalost a každodenně presentovanou "morální čistotu a bezúhonnost". Jeho až úchylá představa o "mučednickém" poslání, se kterým musí opakovaně a do posledního dechu pranýřovat vše, co nezveličuje jeho vlastní osobu, případně svojí činností může jeho léta budovanou slávu alespoň částečně překrýt a on by pak v něčem nemusel čnět na prvních příčkách, dorostla v této knize do nejhrůznější podoby. Vulgární výstupy a hodnocení všeho kolem, co s ním nepřetržitě nesouhlasí a nevyzvedává opakovaně jeho význam a kvality, o mentálním stavu Hynka Jurmana svědčí naproto dokonale. Touto knihou jen dokládá, že jeho postižení dosáhlo už nejvyšší úrovně a autor už začíná být nesoudným až fanatickým vystupováním nebezpečný nejen svému okolí, ale i sám sobě.
Borovecký
  8. 11. 2012, 15:55
Špička, vynikající! Že se z docenta stane časem profesor, to asi bývá normální. A pokud je někde podepsán jako doc., tak je holt docent. Mně se naopak líbí, jak se Jurman do nejrůznějších témat pustil. Připomíná mi Ivanova. Nemusíte s ním souhlasit, ale je dobré ho vyslechnout. Jde o knížku pestrou, každý si tam najde zajímavost a vůbec tolik nejde o vyřešení záhady, důležitější je její připomenutí. A Jurman často upozorňuje na fakta, kterých si dosud jiní nevšimli, i když o tom psali také (Mácha, Němcová, Bezruč...). A líbí se mi i to, jak tam chytil u huby nějaké ty kaliče vody z Bystřice. Opravdu se znemožňují sami jenom tím, když je někdo ocituje. Holt by někteří měli raději mlčet. A učit se. Já se z této knihy moc naučil a stále se k ní vracím!