Noc nic nezadrží

Noc nic nezadrží Originální název: Rien ne s´oppose á la nuit
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Odeon - 2012
ISBN: 978-80-207-1448-0

Odeon (2012) 978-80-207-1448-0 304

Noc nic nezadrží – na první pohled „obyčejné“ vyprávění o autorčině matce je ve skutečnosti biografií, rodinnou ságou i autorčinou osobní zpovědí. Delphine de Vigan s obrovskou dávkou citu a upřímnosti vypráví životní peripetie své matky, aniž by se byť jen na okamžik uchýlila k patetickému žalozpěvu. V příběhu hlavní postavy Lucile se střídají sebevraždy, incest, nevěra, smrt a nemoc, které by jistě mnoho rodin položily na kolena. Právě síla, s jakou toto vše autorčina rodina překonává, tvoří ústřední myšlenku románu; moc temnoty je obrovská, ale musíme se jí vzepřít. (Založil/a: Selene)

Delphine de Vigan Delphine de Vigan
*01.03.1966

Pett
  21. 6. 2016, 22:33
Sledování takového rozkladu osobnosti... ztrácení se sama sobě... hledání... nacházení... odpouštění... trestání... bylo jako projít si svojí vlastní terapií... jak jen ten život s námi mává... jak moc mají v ruce osud naší duše vlastní rodiče... jak se postavit něčemu, co je nám více či méně dáno do vínku... nebo jak pomoci takové své blízké nešťastné duši, aniž by si uloupla i kousíček té naší...
Každé písmenko je sázeno s takovým citem a opravdovostí, že držíte té ztracené Lucile palce... ať udělá cokoli, tak jí nedokážete nenávidět... vidíte tu bolest... cítíte tu bolest... bolí vás ony všechny...
A přesto... navzdory tomu všemu vyprávění dýchá takovou láskou, něhou a nadějí... že vás ten "prostě život" chtě nechtě pohltí a už nepustí...
teite
  15. 11. 2014, 14:23
Také bých se zde přidala k ostatním. Přirozená, nevykalkulovaná kniha, z níž čiší, že se nepsala snadno. Prostá zbytečného sentimentu, ale přitom hluboká. Popisuje rodinu, jejíž všichni členové jsou tak trochu zvláštní, ale přitom je zcela zjevné, že se mají rádi a váže je silné pouto.
MargarethMatthews
  20. 7. 2014, 11:39
Musím souhlasit s již přidanými komentáři. Říká se, že nejlepší knihy jsou ty, ve kterých autor píše o tom, co skutečně zná. Tento příběh je silný, autentický a přirozený. Román se mne dotýkal od první stránky až po poslední slovo. Rozhodně jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla a momentálně rozhodně prozatím nejlepší od Delphine.
marcellia
  12. 10. 2012, 13:29
Tahle knížka je jedna z nejlepších,jaké jsem kdy četla.Poutavá od začátku až do konce.Čím víc jsem četla,tím víc jsem byla zvědavá,co ještě dalšího se dozvím o autorčině rodině,a hlavně matce,což je hodně zajímavá osůbka.Žádné přeslazené čtení,ale docela nářez!
Vivian
  25. 7. 2015, 17:32
I když kniha není psána nijak složitě se spletitým dějem - zasáhla mě. Příběh je hluboký, drsný, lidský. Určitě se k ní vrátím.
kiris
  30. 9. 2013, 13:19
Velice obdivuji tuto autorku. Nejen, že je dle mého názoru velmi inteligentní a nadaná spisovatelka, ale především odvážná, statečná a silná osobnost, když se pustila do tak kontroverzního a citově náročného tématu. Budí to ve mne dojem, že to ani jinak udělat nemohla, že to prostě muselo přijít. Vypsat to. Moc doufám, že jí to pomohlo ne jen v kariérním životě, ale především v osobním. Fandím této knížce a fandím této ženě!!