Usměvavý Buddha

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Baronet - 2009
ISBN: 978-80-7384-193-5

Baronet (2009) 978-80-7384-193-5 248

Čtyřicátník a uznávaný počítačový expert, inženýr Václav Paleček má pocit, že se na něj v poslední době lepí smůla. Přes všechnu snahu se mu nedaří udržet uspokojivé partnerské vztahy. Manželství s Eliškou ztroskotalo a bývalá žena mu brání ve styku s dcerkou Andulkou. I nová partnerka Hanny, o níž si myslel, že je ta pravá a že s ní stráví zbytek života, se s ním nečekaně rozchází. Václav ve chvílích zdrcující samoty vede podivný dialog s teakovou soškou smějícího se Buddhy, kterou si přivezl z Ameriky. Hledá záchytný bod, marně rekapituluje, vše mu uniká mezi prsty, ztrácí energii a chuť pokračovat. Ale nerezignuje, snaží se bojovat, ale ale vždy rychle ochabuje. Až souhra náhod mu nabídne novou životní šanci, práci v daleké cizině, možnost začít znovu a odpoutat se od všeho, co ho sužuje. Váhá. Poradí mu usměvavý Buddha? Román je příběhem člověka, který hledá sám sebe. Přesto, že je v práci úspěšný, nenachází v sobě harmonii a štěstí. Žije ze dne na den. Chybí mu pocit plnosti života. Teprve cesta do jiné kultury mu poskytne nový impuls, spatří svět i život ze zcela jiné perspektivy. Bude konečně šťastný? (Založil/a: skjaninka)

Jan Cimický Jan Cimický
*23.02.1948

Martina Vašáková
  26. 9. 2015, 10:13
Zvažovala jsem mezi dvěma a třemi hvězdami, ale díky nečekanému konci volím tři. Přiznám se, že takhle kniha byla po mnoha letech první, kterou jsem přelouskala jen s velkými obtížemi. Je jasné, že jako psychiatr sklouzne Cimický k detailním psychologickým rozborům, ale v literatuře to působí trochu tak, jako by si autor myslel, že je čtenář hlupák, který nedokáže sám přemýšlet. Za nadbytečné pasáže považuji i "články z internetu" nebo detailní čínský horoskop, v kratší podobě by čtení možná obohatily, takhle zpomalily čtení na těžko snesitelnou úroveň (alespoň u mě). Bohužel se mi v některých fázích příliš ani nepodařilo vcítit se do hlavní postavy, takže u mě probíhala četba prostě špatně. I když je to vlastně pěkné sdělení ... Titul mi však sliboval trochu víc, a problém (který je mi jasné, že je asi hodně osobní) jsem viděla i v neustále se opakujícím motivu masa, který jsem doufala že v knize, v jehož titulu je "buddha" někam graduje.