Krize kultury

Krize kultury

Podtitul: Čtyři cvičení v politickém myšlení

Originální název: Between past and future
Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Mladá fronta - 1994
ISBN: 8020404244

Mladá fronta (1994) 8020404244 157
(Založil/a: Wayka)

Myrddin33
  29. 12. 2012, 15:53
Velmi, velmi inspirativní kniha. Má první čtená kniha od Hannah Arendt a určitě ne poslední. Nikdy mě nenapadlo, že by mne mohla filozofie od ženy tak velmi nadchnout.

Krátce ke knize. Obsahuje čtyři eseje. Co je autorita?, Co je svoboda?, Krzize výchovy a vzdělání, Krize kultury. Jako asi nejzájímavější shledávám esej "Krize kultury", podle nějž se kniha jmenuje. Dovolím si tedy citovat dva krátké úryvky z tohoto eseje.

"Kultura se vztahuje k předmětům a je fenoménem světa; zábava se vztahuje k lidem a je fenoménem života."

"Všichni velmi dobře víme, jak rychle se lidé poznávají a jak jasně mohou cítit, že jeden k druhému náleží, objeví-li příbuznost v otázkách, co se jim líbí a co nelíbí. Z hlediska této obecné zkušenosti jako by vkus rozhodoval nejenom o tom, jak má svět vypadat, ale také o tom, kdo v něm k sobě patří."