Duchovní revoluce v srdci Evropy

Duchovní revoluce v srdci Evropy

Podtitul: pohled do dějin českého národa

Poprvé vydáno celosvětově: 1968

Kalich - 2011
ISBN: 978-80-7017-159-2

Kalich (2011) 978-80-7017-159-2 136
Kalich (1995) 80-7017-840-X 136

V galerii významných postav českých dějin Pitter přibližuje základy české duchovní tradice – tradice demokratického smýšlení a humanistických ideálů. Ve shodě s T. G. Masarykem spatřuje smysl našich dějin a poslání českého národa ve výzvě „Ježíš – ne Caesar“ a ve výroku F. Palackého „Kdykoli jsme vítězili, dálo se to vždy převahou ducha, a nikoli mocí fyzickou“. V křesťanské a humanitní tradici, v hlubokých etických hodnotách nalézá pramen obrody Pražského jara, síly k odporu proti okupačním vojskům a naději na překonání totalitní moci v Československu. (anotace vydavatele) (Založil/a: dov)

Přemysl Pitter Přemysl Pitter
*21.06.1895 - †15.02.1976

dov
  26. 8. 2012, 17:45
Průřez duchovní historií našeho národa. Možná by šlo vytýkat určitou angažovanost až jednostrannost pohledu. Vezmu-li v potaz, že autor je formován nadšením pro národní věc a svou dobou, pak mám před sebou svědectví o lidech, kteří mi mají co říci z pohledu zasvěceného člověka. Knížku stojí zato přečíst a promyslet.