Ďáblův močál

Ďáblův močál
Originální název: La mare au diable
Poprvé vydáno celosvětově: 1845

Vyšehrad - 1951

Vyšehrad (1951) 101

Hlavní hrdina, statkář Germain, je třicetiletý vdovec se třemi dětmi. Žije spolu se svou tchýní a tchánem a nemá ani nejmenší úmysl se znovu ženit. Tchán ho ale přesvědčí, aby svým dětem našel novou matku, a doporučí mu bohatou a bezdětnou vdovu v jeho letech. První podobu manželství zde reprezentují společenská pravidla a zvyky (adekvátní věk a postavení manželky), jejichž cílem je však získat pouze ženu na výchovu dětí.

Germain se nakonec vydává na cestu, aby přemohl mnohé překážky, a dobyl tak srdce své dámy. Avšak oproti tradičnímu schématu hrdinských románu mu je dán jakožto doprovod jeho malý syn Pierre a mladá dívka Marie, která jde na službu na statek v Ormeaux, aby unikla chudobě. Malý Pierre zde hraje důležitou roli ve vývoji událostí. Nejprve představuje důvod, kvůli kterému si Germain hledá novou ženu, a mění se v prostředníka a pouto mezi budoucími manžely. Právě kvůli Pierrovi se totiž trojice zdrží a musí zůstat na noc v Ďáblově močálu. S tímto místem je spojena pověst, která hraje klíčovou roli ve vývoji událostí. Podle pověsti je toto místo zakleté, a pokud se v něm někdo zdrží přes noc, může chodit třeba i celou noc, ale ven se z něj dostane až ráno. Ani naši tři hrdinové přes všechnu snahu se z něj vymotat ven neuspějí. Čím víc postupují, tím víc se ztrácejí a příroda se stává temnější a tajemnější. (Založil/a: Inzago)

George Sand George Sand
*01.07.1804 - †08.06.1876

jirka77
  21. 1. 2016, 16:41
Román z francouzského venkova o ovdovělém sedlákovi .Po smrti své ženy se musí starat o tři děti a tak se rozhodne že se znovu ožení. Vydává se do města najít si novou ženu. Román dobře popisuje rozdíly mezi životními hodnotami venkova a města. Na konci románu mě zaujala krásně popsaná venkovská veselka se všemi zvláštními tradicemi a zvyky. Je to pohodové čtení na jedno víkendové odpoledne