Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Okresní město

70%
4 22
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Okresní město
 Všechny obaly
Okresní město
 Všechny obaly
Okresní město
 Všechny obaly
Originální název: Okresní město

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Leda - 2016
ISBN: 978-80-7335-391-9
Počet stránek: 312
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 45x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 8x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Leda (2016) 978-80-7335-391-9 312
Nakladatelství Franze Kafky (2009) 80-901456-8-X 273

První část tetralogie: Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město a Vyprodáno.

Historie začíná v nostalgické době na přelomu prvního desetiletí tohoto století, kdy čas byl ještě věčný a plynulý a "městečkov něm podřimovalo jako kůň před stavením". Rodina židovského kupce pana Štědrého s jeho třemi syny je bodem, odkud ironický vypravěč sleduje hemžící se společnost městečka s ostře vykreslenými figurkami z jednotlivých jeho vrstev.

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jatox
40% 40% 40% 40% 40%
  21. 9. 2013, 21:43
Docela ráda bych věděla, jak se stalo, že především v minulosti se psaly knihy, který prostě neměly děj. A proč zrovna takovýhle věci bejvaj řazený mezi tzv. povinnou četbu.

Dobře, takže si to shrňme...
- židovskej obchodník se třema synama, ke kterejm se chová zrovna podle toho, jaký maj ve společnosti postavení. Pokud je totiž někdo dělňas, ani si nezaslouží jíst u společný tabule s ostatníma členama rodiny.
- žebráci, který odevšad vyháněj, somrujou a dostanou jídlo, i když chtěj peníze... když peníze maj, stejně si nic nekoupěj, protože by to bylo pozdvižení
- politik, kecálek, kterej se neliší od dnešních politickejch představitelů
- macecha od tří kluků, který životní náplň spočívá jen ve strachování se o žrádlo, řešící naprostý píčoviny
- idealistickej profesor, trochu naivka, i když v určitejch věcech určitě víc nohama na zemi, než ostatní maloměšťáci
- holič, kterej si pořád představuje svůj pohřeb
- ... a dalších asi milion postav, který furt říkaj to samý, myslej si to samý, dělaj to samý. Ten šel tam, potkal tohohle a pomyslel si tohle. Jo, taky dost meganudnejch popisů ročního období apod.

Zkrátka, přečtete si 20 stran a po zbytek knihy nedostanete nic dalšího. Poláček se totiž jen opakuje. Jen dokresluje ty postavy, který jsou ale přesně takový, jako jsou při první větě o nich. Žádnej vývoj, žádná gradace a hlavně nic moc poselství. Kritika maloměšťáctví? Spíš kritika lidí, co řešili (řešej) takový hovna. A myslim, že je úplně jedno, jesi je člověk z malýho nebo velkýho města. I když to maloměsto k tomu zavdává víc podnětů asi.
Já vim, že to je jako hrozně ironický a kritika společnosti, který svou omezeností a pasivností nechali vypuknout válku a... i dneska každou vteřinu zavíráme oči před tím, co se děje o pár stovek kilometrů dál a ničíme si planetku přímo tady a teď a vůbec asi (ne)děláme spoustu věcí, který pak vedou k různejm pohromám.

Jenže stejně to bylo málo. Nebylo to vtipný. Nebylo to zábavný. Nebylo to záživný. Ájem sory. Celkem si myslim, že vim, co chtěl Poláček říct. Ale mně to prostě nestačilo. Čekala jsem naivně aspoň nějakej vývoj v rodině Štědrejch (taky dobrý jméno, no). A přitom jsme se dozvěděli leda, že debílek Kamilek se teda oženil, hrozně je úspěšnej a zazobanej, všem to cpe a pak mu udělá čáru přes rozpočet válka. A je v hajzlu, všechno jeho vychloubání a arogance. A to je jako všecko? Jo, je. A proto toto hodnocení.
Kaiella
60% 60% 60% 60% 60%
  9. 7. 2015, 10:48
Hm... Stejně jako Jatox chápu smysl toho, o čem autor mluví. Líbí se mi popisy postav. Od Poláčka jsem toho ale přečetla víc a v postavách se úplně ztrácím. Po dvou, třech knihách najednou získáte neodbytný pocit, že v jiné knize se sice Novák jmenoval Novotný, ale přitom je z 90% ta samá postava, ta samá rodina. To samé město. Okresní město se mi zdálo v podstatě jako osekané náčrty postav z Bylo nás pět. Jako by tato kniha byla skicou toho co chce jindy a jinde rozvést autor do detailů, dodat tomu humor a příběh. Jen náčrt, návrh, první nástřel, hození nápadu na papír a čekání na editora a korektory. Jazykově - líbí se. Popisy - líbí se. Po stránce příběhu, dynamiky... To už je trochu problém. Poláček je prostě popisovatel. Velmi zdatně, umě vykresluje charaktery postav. Pokud nejste trpělivý čtenář, není to úplně nejvhodnější čtení.