Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů

Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů Originální název: Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů

Československý spisovatel - 1985

Československý spisovatel (1985) 216

V novele Cesta kolem mé hlavy za 40 dnů přepracovaný a stresovaný profesor češtiny Kilián hledá východisko ze své duševní krize v ústavu zvaném Sluneční dvůr, ale na jeho nervy jsou metody nejrůznějších psychologických škol krátké. Kniha byla zfilmována jako Cesta kolem mé hlavy (1984) s Ondřejem Havelkou v hlavní roli. (Založil/a: Oskar)

prkali
  2. 2. 2013, 20:33
Tedy já knihu nečetla - viděla jsem jen film... to mi ovšem nemůže zabránit si trochu zakomentovat: Po letech se mi vybaví už jen jednoslovná milostná píseň Marty Vančurové (text si přesně pamatuju: Rooooobertééé...) a skandování: Budeme na sebe hodní a budeme si pomáhat! To není mnoho, ale je to to nejdůležitější. Rozhodně lepší než být na sebe hnusní a navzájem si okopávat kotníky, ne? Představuju si, jak by se takováhle třeskutě pozitivní rytmická deklamace vyjímala v průvodu neonacistů např..... ovšem na tenhle happening si seženu větší partu kamarádů - pořádně urostlý sportovce a ranaře, vmísíme se mezi "novodělníky" a chvíli budeme pochodovat do jejich rytmu, než to spustíme po našem...
Ronnie
  4. 1. 2016, 18:20
K této knížce jsem se dostala vlastně čirou náhodou, měla jsem dělat referát na úplně jiného autora. Ve výsledku se ale i tato knížka z prostředí léčebny do semináře psychologie hodila.. :)
Dávám plný počet hvězdiček, ;) je to zábavná oddychovka... :)

"Právě v tu chvíli ředitelka přišla na hospitaci. Jindy by mi to nevadilo, přípravu jsem měl v pořádku, cíl hodiny pěkný; ukázat na rozboru větném krásu české věty v lidové pohádce. Ale úplně jsem znejistěl. Ředitelka si sedla za stůl, je totiž obézní a uličkou mezi lavicemi by dozadu neprošla, dřela by boky o lavice. (...) Rychle jsem napsal na tabuli první připravenou větu z pohádky o zlé ševcové: "Jak je stará, tak je hloupá." Jak jsme odkládal křídu, napadlo mi náhle, aby si to ředitelka nijak nevykládala. Rychle jsem tedy přistoupil k rozboru a řekl žákům, že je to věta příslovečná přípustková. Ale v tom okamžiku, kdy jsem to říkal, už jsem věděl, že to není tak jednoznačné. Je to skutečně věta přípustková? Protože je stará, tak je hloupá? Ale co když je hloupá právě proto? (...) Zakoktal jsem se, zrudl, a honem jsem napsal další větu: "Čert raději utekl, jak byla Káča roztancovaná." Ale už jak jsem větu psal, šla mi horkost až k hrdlu. Je to věta příčinná, nebo zase míry? (...) Navíc, když jsem přišel ke slovu Káča, blesklo mi hlavou povědomí, že ředitelce se ve škole přezdívá stará Káča. S hrůzou jsem se podíval na třetí větu, připravenou v notýsku k rozboru: "Komu pánbů, tomu všichni svatí." Zatmělo se mi před očima, zapotácel jsem se a věděl jsem, že v příštím okamžiku vyběhnu ze třídy."
Pavla_Lez
  4. 12. 2010, 13:01
Kniha se mi velmi líbila. Byla vtipná, pěkně a rychle se mi četla. Jenom jsem se trošku ztrácela ve vedlejších postavách – pacienti, doktoři. :)