To by se veterinářce stát nemělo

To by se veterinářce stát nemělo

Víkend - 2012
ISBN: 978-80-7222-844-7

Víkend (2012) 978-80-7222-844-7 336

Maz Harwoodová opouští rušnou veterinární kliniku v Londýně za pohnutých okolností poté, co zkrachuje její vztah s majitelem Mikem. Potřebuje se rozhodnout, co se svým životem dál, a přijme proto nabídku své kamarádky Emmy, aby se na půl roku ujala její veterinární praxe v ospalém devonském městečku Talyton. Ale tamní pobyt se pro Maz brzy promění v noční můru. V Talytonu je osamělá, místní obyvatelé je nedůvěřují, Emmina klinika Vydří dům se potácí ve finančních potížích – a navíc jsou tu ještě konkurenti, zvěrolékaři otec a syn Fox-Giffordovi, kteří se snaží nové rivalce udělat ze života peklo. Maz zpočátku drží nad vodou jen láska k jejím zvířecím pacientům a odhodlání dokázat všem, že je schopná veterinářka. Hlavně mladému Alexi Fox-Giffordovi, který zřejmě nebude tak zavilým zastáncem tradic jako jeho otec… (Založil/a: Falbala)

Falbala
  30. 8. 2012, 9:08
Plynule a čtivě přeložený společenský román, kde autorka líčí zápas o přežití veterinární kliniky, život na maloměstě a léčení zvířat. Příjemné čtení asi na tři hodiny. Dobré na dovolenou. Hlavní hrdinka-veterinářka je zbrklá, svérázná, miluje zvířata.

Proč dávám jen 3 hvězdičky?
1. Nelíbí se mi marketingový tah - nalákání čtenářů na podobnost s Herriotem, je to spíš společenský román nebo román pro ženy, trochu moc emocionální a méně o zvířatech, než jsem čekala.
2. Některé události nejsou objasněny, dotaženy. V knize se něco stane a čtenář neví, proč k tomu došlo, někde jsou dokonce dějové skoky nebo se děj vyřeší "zázračně" sám za sebe.

Zaujalo mě:
Kniha velmi pravdivě popisuje někdy až komicko-absurdní situace, kdy zákazníci požadují, aby veterinář zasáhl. Velmi pravdivě popisuje, jak nebezpečné (a časo smrtelné) jsou malé předměty (hračky nebo ostré úlomky kostí) pro psy. Velmi pravdivě líčí to, čím si pejskař prochází, když se rozhoduje, zda a kdy nechá své zvíře uspat. Popisuje konce, těžkost rozhodování i to, co se děje, když zvíře ztrácíte. Naznačuje i následky, obavy, pochybnosti, které jsou s tím spojené.

Můj názor:
Tato kniha stojí zhruba tři stovky. Přečtete si ji jednou, nanejvýš dvakrát, proto nevyhazujte peníze a půjčte si ji v knihovně. Za tuto cenu už očekávám od knihy kvalitnější zážitek.