Boží blud

Boží blud Originální název: God delusion

Academia - 2009
ISBN: 978-80-200-1698-0

Academia (2009) 978-80-200-1698-0 480

Přináší náboženství útěchu, nebo bolest?
Kniha revolučního biologa Richarda Dawkinse, který je známým ateistou. Kritizuje tu náboženství a předkládá čtenářům svou verzi ateistického vidění světa, někdy až moc přehnaně. (Založil/a: katesek)

Hledající
  8. 10. 2016, 8:01
Tato kniha je od začátku do konce opravdu dobrá. Zpracovává téma, kterému jsem vždy chtěl více rozumět, jež je podáno čtivou a srozumitelnou formou. Autor dobře vysvětluje i argumentuje, jen způsobem podání svých myšlenek je pro mě občas osobou trochu kontroverzní. Pomohl mi více než jasně pochopit, že i takové atributy jako láska, vztahy v rodině, empatie nebo pozitivní vztah k bližnímu, a na druhou stranu zase dominance, autorita, rivalita, fungování "alfa samce", to vše prošlo podobným evolučním vývojem jako vše na Zemi, takže tyto vlastnosti nebyly „vloženy“ do člověka zvenčí nikým jiným, ale je to něco, co se v nás spontánně evolučně zrodilo, a dál běží svou cestou. Co mi tu ale vadí, je bohužel Dawkinsova rétorika, jeho komentáře k těm, kteří jsou na „jiném břehu“, než sám stojí. Je obecně moc drsný k věřícím lidem. Přestože si mohu myslet, že má pravdu, má dát větší prostor pro argumentaci druhé strany, jakkoliv s ní nemusím souhlasit. Oslovil by více lidí, kdyby trochu „přibrzdil“. Protože my „racionalisté“ jsme sice „zabili Boha“, ale osvobodili jsme se „do nicoty“, žijeme v určité „bezsmysluplnosti“, naopak věřící lidé mají stále jasný svůj cíl i smysl života, svou naději, přestože to může být jen „iluze“ (v našich očích). Pro nás je pravda rozčarováním, smutnou skutečností. „Boží blud“ rozhodně stojí za přečtení.
Jandovka
  27. 3. 2013, 10:05
Strhující publikace nabízející krajní náhled na náboženství. (S politováním?) musím konstatovat, že po tom, co jsem nedávno znovu začala číst Bibli, musím dát Dawkinsovi jenom za pravdu, i když Dawkins bude vždy Dawkinsem a člověk jej buď miluje, nebo nenávidí. Nic mezi tím.
Martin
  11. 9. 2014, 15:06
Čtivější než sobecký gen, ale i tak příliš nadšený nejsem. Ačkoliv musím uznat, že některé argumenty jsou opravdu zajímavé, vadí mi fakt, že jsou myšlenky ateismusu v knize zastupovány velmi honorovanými autoritami, zatímco druhá strana žádné známé jméno nenabízí. Naopak. Zdá se mi, že jsou teistické myšlenky velmi zjednodušovány.

Sice jsem ateistou, ale ke skupině vedené Dawkinsnem bych se nepřidal. Jeho neodarwinismus je pro mě stejně arogantně slepý jako zmiňovaný ID.
Cinik
  23. 12. 2015, 10:44
Neuvěřitelná přehlídka hlouposti a ignorance. Když už chci s něčím polemizovat, měl bych alespoň vědět s čím, ale Dawkins polemizuje s něčím, o čem nemá ani páru. Známý filosof vědy Michael Ruse se o této knize vyjádřil, že se po jejím přečtení styděl za to, že je ateistou. No, já nejsem ateista, tak se nemám za co stydět, ale jinak musím říci, že zhodnocení je to výstižné...
Ondřej Havala
  17. 11. 2016, 21:37
Zajímavá kniha která nabízí spoustu prostoru k zamyšlení nad vírou a náboženstvím. Oceňuji zejména Dawkinsův smysl pro humor. Kdo si chcete zachovat neotřesitelnou víru i nadále, tak to prosím nečtěte.
mindyan
  12. 9. 2016, 13:05
Dawkins je pro mě modla. Jeho populárně naučné knihy hltám po stránkách. Boží blud je něco jiného než má normálně v repertoáru. Jsem ráda, že jsem si mohla tuto knihu přečíst. Dawkins jako zarytý ateista vysvětluje to, co je pro nás ostatní ateisty skryto a zároveň se snaží ostatním věřícím přiblížit nebezpečí, které ve všech náboženstvích skrývá. Neotřelé, drzé, vědecky napsané, za mě pět hvězd.
RSlayer
  31. 7. 2016, 19:18
Koupím :) kdyby někdo z přítomných chtěl knihu prodat, rád ji od vás zakoupím. Láďa Hruška vychází ve statisícových nákladech a takováto kniha není k sehnání. Lidem se holt asi nechce přemýšlet...každopádně děkuji komukoli, kdo se ozve :)
knuP HNF
  14. 11. 2014, 2:10
Pri cteni teto knihy se mi vařila krev a premejslim co jako jedinec muzu udelat proti takovy s*racce jako je nabozenstvi...
markuz
  27. 7. 2013, 9:28
V celku dobrá kniha, která mě donutila se zamyslet nad pár zajímavými tématy. Kupodivu se mi líbily spíše ty myšlenky, které se náboženství netýkaly vůbec, nebo jen okrajově. Dawkinsův přístup k náboženství je možná až příliš militantní a spíše než za ateistu, bych ho označil za antiteistu.
BadWolf
  6. 4. 2013, 14:51
Kniha shrnující všechny otázky, které Vám nehrají na náboženství. Někomu se může autor zdát příliš agresivní. Není to pro každého. Zvlášť pro věřící ne...
xxSmoldaxx
  31. 1. 2013, 9:18
Velmi oceňuji každou knihu, která je zaměřena na toho téma a je napsána zcela srozumitelně a otevřeně. Já jsem od autora nepotřeboval o ničem přesvědčovat a některé kapitoly byly až moc vědecké, ale vše je podáno s lehkostí a neskutečným přehledem.
Adamodry
  17. 2. 2012, 8:49
Autor vědeckým a obsáhlým způsobem rozebírá takřka veškeré apekty náboženství a po důkladné analýze přichází syntéza s logickým důsledkem. Náboženství je jeden z největších bludů lidstva, avšak díky svému rozšíření musí (nebo muselo) zajišťovat svým vyznavačům nějakou výhodu. Kniha vyznívá velmi ostře, ale obvinění z přehnanosti mi nepřijde na místě, protože autor vychází z faktů. Je to jako říct o bojovnících proti komunismu nebo fašismu, že to přehánějí. S velkou pravděpodobností je autor ovlivněn těmi tisícemi výhružek hledně smrti jeho a jeho rodiny (zasílanými vyznavači těch mírumilovných náboženství) a uchyluje tedy k lehčí formě radikalismu, v tomto případě možná o podstatněné.