Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Jak se kalila ocel

68%
3 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Jak se kalila ocel Originální název: Как закалялась сталь
Poprvé vydáno celosvětově: 1930

Nejnovější vydání:
Státní nakladatelství dětské knihy - 1951
ISBN: 301-14-491
Počet stránek: 450
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 6x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Státní nakladatelství dětské knihy (1951) 301-14-491 450

Knihu patrně nejlépe vystihne dobový komentář:

V románě, který je svéživotopisem samotného N. Ostrovského, typisuje v sobě hlavní hrdina Pavel Korčagin nejkrásnější rysy sovětské mládeže, bojující v revoluci a v občanské válce spolu se svými otci za sovětskou moc a budující po jejím vítězství a upevnění socialismu. Korčagin (Ostrovskij) původem z ukrajinské dělnické rodiny, od svých 12 let pracuje 14 až 16 hodin denně, aby pomohl uživit rodinu. Ve Velké říjnové revoluci a v obč. válce nachází rychle a jistě své místo: vstupuje do Komsomolu a organisuje bojové oddíly komunistické mládeže. Po ukončení občanské války obětavě pracuje na výstavbě: staví úzkokolejku a obnovuje železniční dílny. R. 1924 se stává členem komunistické strany a věnuje se intensivní politické práci. Sráží ho však těžká a nevyléčitelná choroba, následek starého zranění a prožitých útrap: ochrne a později také oslepne. Nevzdává se a nepřestává se snažit být své straně a třídě užitečným. Píše a později diktuje románovou epopej svého vlastního života i celé dějinné epochy "Jak se kalila ocel", jejíž smysl vystihuje slovy: "Ocel se zakaluje v prudkém ohni a silném chladu. Tehdy se stává pevnou a nic ji nezlomí. Tak se zakalovala i naše generace v strašlivých zkouškách a učila se nedat se srazit životem." (Založil/a: Sedmikráska)

(více)  

Štítky

více  
Nikolaj Alexejevič Ostrovskij Nikolaj Alexejevič Ostrovskij
*29.9.1904 - †22.12.1936

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

xerdsfsd
100% 100% 100% 100% 100%
  11. 5. 2014, 6:35
velmi čtivá autobiografická kniha, autor ji psal respektive diktoval jako velmi nemocný a v podstatě slepý. Kniha ukazuje veliké naděje, které byly, zejména mladými lidmi své doby, vkládány do říjnové revoluce
Ondřej Havala
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 11. 2016, 14:52
Pilotní dílo komunistické propagandy. Neprosto unikátní styl demagogické manipulace přesně podle objednávky strany. Jestli jsem se dobře bavil do Leninovy smrti, co následovalo po ní, to byly přímo bolševické orgie. Špinavá dělnická lůza teatrálně a pateticky hromadně vstupovala do strany. Soudružky jen za ohlášení kandidatury do strany prožívaly několikahodinový orgasmus. A vše se pomalu na papíře připravovalo k příchodu největšího tyrana v dějinách - Stalina. Proti němu i samotný satanáš byl jako děcko s mlíkem na bradě, ale o něm až v jiné recenzi.