Jak se kalila ocel

Poprvé vydáno celosvětově: 1930

Státní nakladatelství dětské knihy - 1951
ISBN: 301-14-491

Státní nakladatelství dětské knihy (1951) 301-14-491 450

Knihu patrně nejlépe vystihne dobový komentář:

V románě, který je svéživotopisem samotného N. Ostrovského, typisuje v sobě hlavní hrdina Pavel Korčagin nejkrásnější rysy sovětské mládeže, bojující v revoluci a v občanské válce spolu se svými otci za sovětskou moc a budující po jejím vítězství a upevnění socialismu. Korčagin (Ostrovskij) původem z ukrajinské dělnické rodiny, od svých 12 let pracuje 14 až 16 hodin denně, aby pomohl uživit rodinu. Ve Velké říjnové revoluci a v obč. válce nachází rychle a jistě své místo: vstupuje do Komsomolu a organisuje bojové oddíly komunistické mládeže. Po ukončení občanské války obětavě pracuje na výstavbě: staví úzkokolejku a obnovuje železniční dílny. R. 1924 se stává členem komunistické strany a věnuje se intensivní politické práci. Sráží ho však těžká a nevyléčitelná choroba, následek starého zranění a prožitých útrap: ochrne a později také oslepne. Nevzdává se a nepřestává se snažit být své straně a třídě užitečným. Píše a později diktuje románovou epopej svého vlastního života i celé dějinné epochy "Jak se kalila ocel", jejíž smysl vystihuje slovy: "Ocel se zakaluje v prudkém ohni a silném chladu. Tehdy se stává pevnou a nic ji nezlomí. Tak se zakalovala i naše generace v strašlivých zkouškách a učila se nedat se srazit životem." (Založil/a: Sedmikráska)

Nikolaj Alexejevič Ostrovskij Nikolaj Alexejevič Ostrovskij
*29.9.1904 - †22.12.1936

xerdsfsd
  11. 5. 2014, 6:35
velmi čtivá autobiografická kniha, autor ji psal respektive diktoval jako velmi nemocný a v podstatě slepý. Kniha ukazuje veliké naděje, které byly, zejména mladými lidmi své doby, vkládány do říjnové revoluce
Ondřej Havala
  21. 11. 2016, 14:52
Pilotní dílo komunistické propagandy. Neprosto unikátní styl demagogické manipulace přesně podle objednávky strany. Jestli jsem se dobře bavil do Leninovy smrti, co následovalo po ní, to byly přímo bolševické orgie. Špinavá dělnická lůza teatrálně a pateticky hromadně vstupovala do strany. Soudružky jen za ohlášení kandidatury do strany prožívaly několikahodinový orgasmus. A vše se pomalu na papíře připravovalo k příchodu největšího tyrana v dějinách - Stalina. Proti němu i samotný satanáš byl jako děcko s mlíkem na bradě, ale o něm až v jiné recenzi.