Malostranské humoresky

Malostranské humoresky

Atlantis - 1992
ISBN: 80-7108-040-3

Atlantis (1992) 80-7108-040-3 294

V osmdesátých letech připomínaly samizdatové humoresky Karla Pecky na malostranská témata, že pod nelidským příkrovem prožívají lidé v nerudovském koutě Prahy příběhy, v nichž člověk zůstává člověkem. Moudré, hořce vlídné zrcadlo Peckových próz svědčí živě i dnes. Podle této knihy byl natočen stejnojmenný povídkový film (1995): Buldoček (režie Zdeněk Gawlik), Poslední štístko pana Žorže (režie Jan Pecha), Garden-party s vernisáží (režie Jaromír Polišenský).
(Zdroj: http://www.databazeknih.cz/knihy/malostranske-humoresky-3506) (Založil/a: 6144Eva)

jethro.tull
  29. 8. 2016, 22:09
Karel Pecka je podle mě nedoceněný spisovatel. Malostranské humoresky a volné pokračování Svůdnost černé barvy jsou opravdu mistrovské dílo. U jednotlivých povídek jsem se bavil, nebo mně běhal mráz po zádech, komično i tragično jsou zde promíchány tak jako v životě a navíc je Karel Pecka spisovatel moudrý, poučený životem, ale nezatrpklý, spíš shovívavý k lidským slabostem. Otázkou zůstává, co by o Malé Straně psal Karel Pecka dnes, ale podle toho se poznají praví mistři slova, že na rozdíl od nás dokáží vyjádřit a popsat to, co ostatní nedovedou. Takže věřím, že by si i s tímto úkolem Karel Pecka poradil.