Přemyslovská epopej II.

Přemyslovská epopej II.

Podtitul: Jednooký král Václav I.

Originální název: Přemyslovská epopej II.
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Moba - 2012
ISBN: 978-80-243-4899-5

Moba (2012) 978-80-243-4899-5 608

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá. Druhý díl tetralogie končí tím, že Václav prohlásí za svého nástupce druhorozeného syna, budoucího krále Přemysla II. Otakara.

Titul vychází při příležitosti 800. výročí Zlaté buly sicilské 1212-2012. (Založil/a: al-ma)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

achilles
  24. 10. 2014, 19:27
Velice vydařený díl. Knize dávají šmrnc ty úvody preláta k jednotlivým knihám. Král Václav mi v podání Vondrušky velice sympatický. Výkvět Přemyslovců.
Rames
  19. 7. 2015, 9:55
Čtivá kniha, zajímavý pohled na události které daly základ českému království. Líbilo se mi jak si autor poradil se dvěma manželkami Přemysla I. Stačí do toho zamotat lásku a hned je tady vysvětlení.
Potulný mnich
  10. 9. 2013, 10:00
Nádherná historie Přemyslovců mě dokáže uchvátit vždycky a když jsem otevřel knihu, tak na mě dýchla takovým způsobem minulost, že jsem byl opravdu rád, že jsem se na pár hodin ocitl daleko od naší doby a z pera pana Vondrušky jsem mohl stát po boku českého krále a prožívat s ním politická rozhodnutí, intriky, boje a milostná dobrodružství. 100%
Gustik5
  20. 11. 2012, 21:51
Této knize dávám plný počet hvězdiček, ostatně stejně jako předchozímu dílu. Pan Vondruška je mnohými kritizován za některé historické nesrovnalosti ve svých knihách, přičemž většina z nich je však beletrií. Čtyřdílná série s názvem Přemyslovská epopej, pojednávající o osudech posledních zástupců přemyslovské dynastie, je však výjimkou. Jedná se o historický román, ve kterém autor vychází z dobových poznatků a zápisků. Neskonale obdivuji a nechce se mi ani domýšlet, že ač je bohužel mnoho informací z daných údobí neznámých, kolikrát si musel autor něco při vymyslet, či doplnit z vlastní hlavy. Tam, kde bylo vše až příliš mlhavé, nastává časová odmlka, kde byl pan Vondruška nucen jen stručně shrnout důležité události a rozdělit tak knihu na několik částí, podřízených danému údobí, což je vykonáno poměrně přehledně. Je mi líto, že sem kromě mne nikdo nenapsal svůj názor, neboť se jedná o čtivo, které poskytuje řadu užitečných informací, ale navíc lehce a v rámci pohnutého příběhu, který je mnohem zábavnější a příjemnější, nežli stroze a zkratkovitě podané a psané učebnice dějepisu. To je hlavním důvodem, proč nacházím zalíbení v díle tohoto historika. Rád si čtu o našich předcích a o dávných časech, kdy byly naše země jedním ze středobodů tehdejšího dění. Je dobré si historii připomínat. Uznávám proto každého, kdo se o podobnou věc pokusí. Proto plné hodnocení. Těším se na další díl s osudy jednookého krále a jeho dvou potomků...
Casey
  31. 7. 2015, 19:46
Podle mě slabší díl, ale tak se psala historie a s tím nic nenaděláme. Kromě blízkého okruhu lidí z rodiny přemyslovců jsem se v ostatních postavách dost ztrácel. Ale celkově mohu dílo jen a jen doporučit!
Hazakiros
  31. 10. 2013, 20:37
Pokud budu chtít studovat historii, půjdu se zabývat suchými fakty, ale pokud se chci do historie vrátit, prožít ji a užít si naplno rozvinutou fantazii, vezmu si do ruky cokoli od V. Vondrušky! Kdyby se takovým způsobem vyučovaly dějiny na ZŠ , jistě by se děti naučily daleko více. Je úplně jedno, pokud některé mikrodetaily zcela nesedí. Pro laika mého formátu jde o špičkový román, na základě historických faktů! 100%
Alaglesia
  5. 7. 2014, 9:37
Pokračování vyprávění o rodu Přemyslovců opět nezklamalo. Čtivou formou autor vylíčil významnou část našich dějin. Zaměřil se na osobní život panovníků i tehdejší říšskou politiku (ta mě moc nebavila). Mám vystudovanou historii a tohle dílo bych velice uvítala v době, kdy jsem se učila na zkoušku z českých dějin.