Moje cesta Zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty

Moje cesta Zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty Originální název: Moje cesta Zdivočelou zemí aneb S čerty nebyly žerty
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Česká televize - 2012
ISBN: 978-80-7404-096-2

Česká televize (2012) 978-80-7404-096-2 168

Velký knižní rozhovor o práci a životě filmového a v posledních dvaceti letech především režiséra velkých televizních seriálů Hynka Bočana. Nejmladšího představitele slavné nové české vlny nezpovídá novinář, ale herec Jakub Wehrenberg, který se s Bočanem poprvé setkal v roce 1997 při natáčení první řady úspěšného seriálu Zdivočelá země, seriálu, který po 14 letech a 32 dílech pokračuje, respektive končí dalšími 13 díly, tentokrát už čtvrté řady.

Kniha pochopitelně není jen o Zdivočelé zemi, přestože jí autoři věnují velkou pozornost. Samozřejmě se dozvíme zajímavosti ze zákulisí natáčení i jiných úspěšných seriálů České televize, jako jsou Přítelkyně z domu smutku, Nemocnice na kraji města po 20 letech nebo O zvířatech a lidech, ale řeč bude i o velmi zajímavé a spletité filmové kariéře Hynka Bočana, který se po téměř raketovém začátku v letech šedesátých ocitl po srpnu 1968 na černé listině a po letech zákazu, kdy se živil spolu se svou ženou vyráběním textilních panenek, se pomalu vracel k filmové režii tématy, která normalizačním dramaturgům na Barrandově nevadila. Dozvíme se, jaké to je natočit Soukromou vichřici nebo historické drama Čest a sláva, oceněné na MFF v Benátkách a na druhé straně hornickou komedii o pití mléka Parta Hic, o tvůrčích pochybnostech a věčných bojích nejen se sebou, ale i s okolím, ať už v době minulé nebo i nedávné.

Rozhovor vede s režisérem Bočanem člověk, který se filmu i televizi věnuje dlouhou dobu, ale je o 35 let mladší. Proto se se zájmem ptá nejen na tvůrčí svobodu v letech šedesátých, ale i na všechno ohledně let normalizačních, co už dnes připadá mladší generaci jako absurdní, a zároveň se snaží o srovnání práce režiséra tehdy a nyní. Knižní rozhovor dává důraz na přiblížení práce režiséra s ohledem na vztahy mezi spolupracovníky nebo slavnými herci, se kterými Hynek Bočan pracoval. A Jakub Wehrenberg nebude jediným, kdo se bude snažit nahlédnout do Bočanovy režisérské kuchyně. O čest mít možnost se zeptat Hynka Bočana se podělí i s ostatními kolegy herci a spolutvůrci.

Součástí knihy je cca 60 fotografií, filmografie, ale i autentické ukázky z dochovaných deníků a korespondence Hynka Bočana. (Založil/a: al-ma)

#film  #rozhovory
Jakub Wehrenberg Jakub Wehrenberg
*24.08.1974

Hynek Bočan Hynek Bočan
*29.04.1938

navabaca
  25. 3. 2013, 17:21
Nespisovná a spisovná čeština nastřídačku. Jako by bylo ústní vyprávění pana Bočana jen slovo od slova přepsáno. Tak by ale životní výpověď v literární formě, dle mého názoru, vypadat neměla. Od toho je kinematografie nebo mluvené slovo. Navíc bezpatkový humpolácký font, který není jediným typografickým problémem knihy, neumožňuje zrovna příjemné počtění. Ale...! Po překonání těchto nedostatků je zpověď oblíbeného režiséra silně osvěžujícím energetickým nápojem, jehož hltání si čtenář bude dlouho pamatovat.