Chemické prvky kolem nás

Chemické prvky kolem nás

Podtitul: pro úspěšný start studia chemie

Originální název: Chemické prvky kolem nás
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Edika - 2012
ISBN: 978-80-266-0097-8

Edika (2012) 978-80-266-0097-8 112

Chemické prvky tvoří naši potravu, naše těla, předměty v dílně, koupelně, spíži… Mnohé najdeme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Jejich objevování, výroba i používání mají navíc zajímavou historii i současnost. Jen v této knize jich je přes čtyřicet. A jsou to právě ty, které se nejčastěji objevují ve školních vzdělávacích programech českých škol a tedy i písemkách. V knize najdete barevné fotografie, vtipné ilustrace, hlášky studentů, mnemotechnické pomůcky, periodickou tabulku prvů a mnohé další. (Založil/a: al-ma)

Archangel_P
  12. 8. 2015, 16:52
Když vaše dítě po dvou týdnech sporadických návštěv osmé třídy přijde domů s tím, že jej moc baví chemie a chtělo by se dozvědět mnohem víc, ještě nezoufejte, zdaleka není nic ztraceno. Zakupte dítěti prvně nějakou pěknou periodickou (Mendělejevovu již dnešní děti nedokáží náležitě ocenit) tabulku prvků a když ho neodradí ani tento periodicky seřazený shluk nicneříkajících značek, písmenek, čísel a podobných nesmyslů, jako je elektronegativita, atomová hmotnost, které se tváří tak, jako že je člověk přece nikdy nemůže potřebovat a jsou tam jen z důvodu potřeby zaplnit prostor kolem těch písmenek, které už dítěti tohoto věku pomalu začínají něco říkat, zakupte mu tuto knihu.
Chemii jsem měl od osmé třídy rád i já. Dokonce jsem se dokázal celkem zdárně dostat i přes překážky jako (následující část věty svému dítěti nikdy neříkejte, jestliže v něm nechcete k chemii projevit nechuť, protože podle mě je to nejnudnější část chemie) je molární hmotnost, výpočty koncentrací a podobných zbytečností (ona to nakonec taková zbytečnost není).
Knihu nebudu hodnotit, dostala se mi do ruky o kousek později než v osmé třídě a většinu věcí o prvcích jsem už věděl, protože nelením a hledám na internetu. Tak to nebyla v podstatě žádná novinka.
Jestli máte doma malého chemika, doporučuji do knížky investovat, bude poté ve škole spolužáky oslňovat stěžejními informacemi jako je třeba to, že na Guggenheimově divadle je titanový plášť.
PS - tuším, že knížka dokonce ani dítěti neradí, jak vyrobit atomovou bombu nebo se účinně zbavit těla nenáviděné profesorky, takže další plus.
HelenaP
  2. 10. 2012, 20:21
Dobrý nápad vytvořit knížku takto popularizující chemii. Ačkoliv to není můj obor, bavilo mě číst si o historii a současnosti a používání těch nejznámějších prvků. Jsou opravdu všude kolem nás. A hlavně se mi líbilo, že tenhle text myslí na děti, knížka je názorná a nechybí tam ani zajímavé úkoly. Škoda, že už nemám dítě odpovídajícího věku :o).