Tajnosti skotské metropole

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Nakladatelství Lidové noviny - 2011
ISBN: 978-80-7422-129-3

Nakladatelství Lidové noviny (2011) 978-80-7422-129-3 166

Edinburgh lze bez nadsázky označit za nejpůvabnější i nejtajemnější velkoměsto britských ostrovů - a současně patří k nejkrásnějším metropolím celé Evropy. Zasloužila se o to nejen jeho malebná poloha, ale i úžasná symbióza staré a novější architektury. V bizarních uličkách Starého Města, ale i v novějších čtvrtích či na tajemných hřbitovech zůstaly zakleté četné strašidelné historie a legendy, jež se tu - dosti podobně jako v Praze - stále prolínají se současností.
Můžeme se zde mimo jiné vydat po stopách Sherlocka Holmese, děsivého dr. Jekylla a pana Hyda či moderního inspektora Rebuse z oblíbených současných detektivek skotského autora Iana Rankina. A také tu najdeme místa, kde vznikal slavný "Harry Potter" J. K. Rowlingové (i jiné romány)…
Barvité vyprávění o posvátných studánkách, strašidlech a přízracích, ale i o židovském osídlení či podivné cestě kultovního Kamene osudu však jistě zaujme i ty čtenáře, kteří Edinburgh dosud nenavštívili. (Založil/a: jaryj07)

Bred
  20. 3. 2015, 8:17
Zajímavá kniha; Edinburgh jsem navštívil jen na přejezdu do západnější části Skotska, ale nyní mě to motivuju někdy se tam vypravit znova a projít si město důkladněji. Zajímavé duchařské historky, krvavá historie a spousty velkých lásek, množství klasických autorů, kteří z E. nejen pocházeli, ale i zde psali (Rowlingová, Stevenson, Dickens, Rankin - ten je obzvlášť často citován v této knížce, až je toho moc. A pojmenovat detektiva Rebus mi přijde arcistupidní)
Jinak doporučuji, i když turistického průvodce to bude chtít i nějakého tradičnějšího. :-)
Michal Ruš
  30. 7. 2016, 13:38
Ve Skotsku jsem nějaký čas žil. V Edinburghu cca půl roku. Bohužel v té době tato kniha ještě nebyla na papíře natož v knihkupectví. Pravda, možná v hlavě autorky.

Spousty míst, které jsou v knize popsány, jsem navštívil. Rád jsem se toulal Edinburghem. Tehdy jsem si myslel, že historii města znám celkem dobře. Omyl. Šoupal jsem nohama v místech, kde se v minulosti odehrávalo spousta zajímavých příběhů a já o nich nevěděl.

Ale nelituji. Díky téhle skvělé knize je zase důvod se někdy do Edinburghu vrátit.