Jakobijánův dům

Jakobijánův dům Originální název: Imārat Ya’qūbīān (عمارة يعقوبيان)
Poprvé vydáno celosvětově: 2002

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7217-949-7

Jota (2012) 978-80-7217-949-7 248

Román vyšel v Egyptě v roce 2002 a okamžitě vyvolal obrovské pozdvižení, neboť otevřeně zobrazuje všechny „neřesti“ moderní egyptské společnosti: korupci, sexuální zneužívání, náboženský extremismus, homosexualitu, stejně jako zašlou slávu bývalé britské kolonie.

Děj se točí kolem Jakobijánova domu, kdysi honosné budovy v centru Káhiry, v níž vedle sebe žije stárnoucí aristokrat, který se považuje za „odborníka na ženy“, dívka, kterou životní situace donutí živit se vlastním tělem, snaživý student, jenž po životním neúspěchu, za kterým stojí jeho nízký společenský původ, začne vášnivě tíhnout k militantnímu fundamentalistickému islámu, homosexuální novinář beznadějně zamilovaný do prostého policisty a zkorumpovaný politik překrucující Korán, aby ospravedlnil své touhy a potřeby. (Založil/a: al-ma)

ʿAlāʼ al-Aswānī ʿAlāʼ al-Aswānī
*??.??.1957

Myrddin33
  27. 4. 2014, 15:24
Musím říci, že se mi styl al-Aswáního velmi líbí. I když v některých chvílích odběhl od děje, když jsem zrovna chtěl znát jeho pokračování, v celkovém pohledu mi tento styl sedl. K samotnému obsahu. Hodně mi to připomnělo "Skandál v Káhiře", respektive takovou "novou generaci Skandálu v Káhiře". Jistě je kniha provokativní, ale naopak si myslím, že velmi zajímavě vykresluje realitu, i když samozřejmě v podobě fikčních osudů. Každý příběh měl byl zajímavý a autor je velmi dobře dokázal spojit samotným domem.
Kniha jistě stojí za přečtení, jsem zvědavý, jak se mi bude líbit filmové zpracování a určitě se v brzké době pustím do nějaké autorovi jiné knihy, i když v překladu bohužel není.
Kebab Bursa
  14. 3. 2013, 20:56
Mám z knížky rozporuplné pocity - chápu, že v Egyptě a vlastně i v Americe se stala hitem, ale pro mě jen klouzala po povrchu a přitom chtěla ukázat všechny neřesti světa, aspoň toho muslimského. Daleko více jsem si užil u nás vyšlé dva romány Khaleda Hosseiniho, možná proto, že autor už měl ten "západní" nadhled (styl psaní). Jako exkurze do egyptského předrevolučního (a zřejmě i porevolučního) světa však moc dobré.
janrichter
  27. 12. 2015, 17:19
Kniha mne oslovila v knihkupectví hlavně svým obalem, aniž bych pořádně tušil, do čeho jdu. Zvláštní na této knize je, že celou dobu čtení mne někde vzadu v mysli obtěžovala myšlenka, že je to vlastně o ničem, ale zároveň jsem se od knihy nedokázal odtrhnout :)
Jantar Mantar
  13. 1. 2013, 11:59
Velmi otevřená kniha o současném (předrevolučním) Egyptě, což bylo na tuto zemi skutečně nevídané. Kniha byla zfilmována v trochu mírnějším duchu.