Cesta růžového trojúhelníku

Cesta růžového trojúhelníku

Podtitul: Nacistická likvidace homosexuálů ve vzpomínkách posledního pamětníka

Originální název: Itinéraire d'un Triangle rose
Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Paseka - 2012
ISBN: 978-80-7432-199-3

Paseka (2012) 978-80-7432-199-3 172

Růžovým trojúhelníkem označovali nacisté v koncentračních táborech homosexuální vězně. Rudolf Brázda byl zřejmě posledním pamětníkem jejich deportací za druhé světové války. Paragraf 175, postihující homosexualitu, znal německý říšský trestní zákoník od roku 1872, přísné postihy však zavedli až nacisté. Rudolf Brazda byl poprvé zatčen a uvězněn v Lipsku roku 1937, po vyhoštění přesídlil do Karlových Varů a po vzniku Protektorátu byl deportován do koncentračního tábora v Buchenwaldu, kde se dočkal konce války. Po osvobození se usadil ve Francii, kde si vybudoval nový domov se svým celoživotním partnerem.

Jean-Luc Schwab rekonstruuje nejen Brázdův osobní příběh, nýbrž na základě pečlivé práce s prameny z českých, německých a francouzských archivů seznamuje čtenáře s fakty o pronásledování homosexuální menšiny za druhé světové války. (Založil/a: al-ma)

Peetuliska
  14. 7. 2016, 16:21
Kniha byla strašně zvláštní, čekala jsem osobní vyprávění Rudolfa Brázdy, čehož se mi moc nedostalo. Celá kniha je psána ve 3.osobě, což nám neumožňuje, aby kniha byla víc osobní a víc se nás dotkla. Půlka knihy se ani nezabývá Rudolfem Brázdou, ale celkově homosexualitou, problémy jednotlivých aktérů s policií a postupný nástup fašišmu. Druhá polovina knihy je věnována vlastnímu vyprávění z koncentračního tábora a následnému životu, což vzhledem k celkové tloušce knihy (172stran) není mnoho.
Celkově na mě kniha působí jako kdyby to byla napsaná seminární práce do školy, nic víc. Čekala jsem něco víc, i kdyby se to nezabývalo někým konkrétním a jen povšechněle homosexualitou v tehdejším Německu, mohlo to být zpracované lépe a podrobněji. 60%
alča87
  11. 6. 2013, 19:27
Sice to není tak silný příběh, ale je to jedna z mála knih, která popisuje i jiné oběti než židy. Je to příběh malé skupiny lidí, ale pro ně to byla očividně těžká doba. Oceňuji práci autora, který prostudoval plno historických pramenů a udržel si odstup.
S.SALVADOR
  9. 10. 2012, 6:38
Oproti jiným knihám s tématikou Holocaustu je to o něco ""slabší"". Tedy pokud čekáte silný příběh přežívání v koncentračním táboře(přežívání z nulových přídělů,plynové komory,..) -zde to nenajdete. I tak je to velmi dobrá kniha. Rychle se čte a knih s touto tématikou není a nebude nikdy dost. Naleznete zde i několik zajímavých historických faktů a ponaučení a vzkaz od Rudolfa Brázdy nám "mladým" na posledních listech této knihy. 85%.
sgjoli
  27. 11. 2016, 19:12
Kniha nabízí jiný náhled na tematiku koncentračních táborů, tentokrát z pohledu člověka, který byl k pobytu v koncentračních táborech odsouzen pro svoji homosexualitu. Jde o silné čtení a rozhodně doporučuji těm, kdo se o téma koncentráků, nacismu a druhé světové války zajímají a chtějí toto téma poznat zase z trochu jiného úhlu pohledu.
JohankaD'Arc
  18. 3. 2016, 13:21
Čtivě psaná (přeložená) kniha bez příkras a zbytečných detailů či přehnaných emocí. Moc se mi líbila.
Zuza89
  29. 8. 2016, 22:08
Co do tématiky koncentračních táborů se jedná skutečně o "slabší" příběh, nikoliv však o méně poutavý. Na tuto knihu s tématem homosexuálové a koncentrační tábory jsem narazila zcela náhodně a ze zajímavosti si jí přečetla. Je až nadmíru smutný, že jiná orientace bývala trestána jako zločin. Celkově se mi příběh i celé pojetí knihy líbilo, zase se člověk dozví, jak se měli vězni v Buchenwaldu na těch "lehčích" pozicích a jak vše vnímali.
Kája S.
  23. 1. 2016, 14:38
Kniha se mi líbila. Akorát mě u čtení rušilo, jak překladatelka prolínala budoucí, přítomný a minulý čas. Bylo to takové nepřirozené.