Sezóna v pekle; Iluminace

Sezóna v pekle; Iluminace Originální název: Saison en enfer. Illuminations

Garamond - 2000
ISBN: 80-86379-09-4

Garamond (2000) 80-86379-09-4 122

Nový překlad Aleše Pohorského těchto dvou próz Arthura Rimbauda podává přesnější český převod tohoto významného díla, které je dodnes českému čtenáři známo pouze z přebásnění Vítězslava Nezvala. (Založil/a: Jack Jim)

Abigor
  5. 3. 2014, 8:56
Není to tak vostrý, jak by název napovídal. Jde o pouhou lyrizovanou prózu a pár špatnejch básniček. Na jednu stranu, některý motivy jsou zajímavý, je to, jako kdybys otevřel lebku melancholika a vytáhl z ní květiny. Na druhou stranu jsem se při četbě celkově nudil. Ale jak hodnotit? Dá se tohle dílo nějak zhodnotit? Myslím, že ne, můj osobní dojem je za 2 hvězdy - Za některý motivy a za tohle:

Nemýlím-li se, býval svého času můj život hostinou, při které se otvíralo kdejaké srdce, při které tekla vína všeho druhu.
Jednou večer jsem si posadil na klín Krásu. - A shledal jsem, že je hořká. - A urážel jsem ji.

To jsou krásná slova... Zbytek nuda.
thierry
  1. 5. 2012, 9:52
Prý se tomu říká básně v próze. Prý jsou vidinami, a tu je každý význam správný, každý překlad přípustný. Z těch 120 stránek pro mě bylo smysluplných tak 20 a zbytek je mimo dosah mého chápání – podle mě žádný význam nemají a akorát rádoby intelektuálové si nad tím honí trika a říkají tomu umění. Já říkám, že napsat větu, která nedává smysl, dokáže každý.
Mrzí mě to o to víc, že Rimbaudovo veršovanou tvorbu (jako Cestou bez konce) řadím hodně vysoko.