Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Anarchismus a anarchosyndikalismus

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Anarchismus a anarchosyndikalismus
Autor:

Poprvé vydáno celosvětově: 1988

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Rudolf Rocker byl anarchista, který strávil desítky let organizováním nezávislých a svobodomyslných odborů nejdříve mezi londýnskými Židy a emigranty, později v meziválečném Německu, a další léta v americkém exilu teoretickou prací zpracovávající jeho zkušenosti.

Stručným, čtivým, ale zároveň rozhodně ne povrchním shrnutím jeho názorů je brožurka Anarchismus a anarchosyndikalismus. V prvních dvou kapitolách popisuje anarchistické myšlenky i jejich historii, jejich vývoj a názory jednotlivých anarchistických filozofů, ve druhé části se pak zaměřuje na jeden konkrétní směr, anarchosyndikalismus, jehož stoupencům se podařilo i přes nepřátelství marxistů a sociálních demokratů vytvořit v mnoha zemích světa tisícové a ve Španělsku dokonce milionové odbory pracujících, bojujících jednak za jejich okamžitá práva a zájmy v opozici proti zájmům majetných tříd, a zároveň usilujících o revoluční přeměnu společnosti směrem ke svobodnějšímu, spravedlivějšímu a samosprávnějšímu uspořádání.

Ukazuje potenciál, který k této přeměně je v organizacích pracujících a to, že tyto organizace vůbec nepotřebují nějaké "strany" nebo "vůdce," jak jim tvrdili bolševici. Přesvědčivá je také kapitola věnující se politickému boji, v níž vyvrací častý mýtus o tom, že anarchistům je politika zcela lhostejná ve prospěch ekonomického boje a zároveň zdůrazňuje, že politická práva si lidé museli vždy vybojovat a že k tomu byly nejúčinnějšími zbraněmi právě odbory. V závěrečné kapitole se pak věnuje vývoji meziválečného anarchosyndikalismu, kterého se přímo zúčastnil. (Založil/a: vertigoscottie)

(více)  

Štítky

více  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace