Přestaňte být závislí

Přestaňte být závislí

Podtitul: Jak přestat ovládat druhé, mít se rád a pečovat o sebe

Originální název: Codependent No More: How to Stop Controlling Others and Start Caring for Yourself
Poprvé vydáno celosvětově: 1986

PRAGMA - 1999
ISBN: 80-7205-653-0

PRAGMA (1999) 80-7205-653-0 218

"Tato kniha není o tom, jak můžete pomoci svému alkoholikovi (nebo jinak narušenému člověku)... Tato kniha je o vaší nejdůležitější a pravděpodobně nejzanedbávanější povinnosti: O vaší povinnosti starat se sami o sebe. Je o tom, co můžete udělat, abyste se začali cítit lépe." (Založil/a: aluna)

Melody Beattie Melody Beattie
*26.05.1948

aluna
  8. 9. 2012, 14:41
Dostala jsem se k ní úplně náhodou - když mě kamarádka poprosila, zda-li bych jí za ní vrátila do knihovny. Mě čekala dlouhá cesta vlakem domů, z nudy jsem ji tedy otevřela...a dočetla do konce. Kniha docela čtivě popisuje, jak se vyrovnat se závislostí blízké osoby tak, abychom dali prostor pro léčení a odpovědnost za vlastní chyby jemu a především sobě. Je o tom, jak se mít rád a to se, myslím, může hodit každému :-). Kromě těch občasných "keců" o Bohu (věřící odpustí) je kniha opravdu podnětná, avšak autorka i tak zdůrazňuje, že pomoci si musíme my (a ne Bůh), tudíž zmínky o něm jsou jen kosmetickou vadou a hodnotnost sdělení nijak nesráží.