Mezi tiárou a orlicí

Podtitul: Příběh prvního českého krále Vratislava I.

Originální název: Mezi tiárou a orlicí
Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Moba - 2011
ISBN: 978-80-243-4566-6

Moba (2011) 978-80-243-4566-6 512
Moba (2006) 80-243-2394-X 508
Moba (2003) 80-243-1186-0 508

První český král Vratislav je osobností v české litratuře neprávem opomíjenou. Přitom právě díky jemu se české země poprvé staly významnou silou středoevropské politiky. Dramatický příběh z druhé poloviny 11. století vypráví na základě dochovaných historických pramenů o jeho dlouhém a pohnutém životě. Boj o moc, krvavé bitvy a plenění nepřátelského území se prolínají s každodenním životem přemyslovského dvora. V pestré mozaice se rozvíjejí příběhy lásky a nevěry, popisují se rytířské turnaje, korunovační oslavy a hostiny. Osudy Přemyslovců vstupují do boje císaře proti papežovi, do zápasů polského a uherského krále o moc, ale i do života předních českých velmožů. Jevištěm příběhu je celá tehdejší Evropa. Autor stejně jako ve svých předchozích knihách vykouzlil dokonalou iluzi středověkého života, zpracovanou moderním a čtivým stylem. Rozsahem a historickou věrohodností patří mezi nejzajímavější romány posledních let. (Založil/a: Jack Jim)

Vlastimil Vondruška Vlastimil Vondruška
*09.05.1955

Richie
  3. 4. 2014, 20:11
Svůj první román od Vondrušky jsem začínal číst s menší nedůvěrou. Zdejšímu vysokému hodnocení jsem příliš nevěřil a naopak jsem se obával, že narazím na mnohé historické nepřesnosti - jak jsem byl od několika čtenářů varován.
Můj konečný dojem z knihy je ale vcelku příznivý. Nejsem natolik dobrý odborník na raně přemyslovskou dobu, aby se mi podařilo objevit nějaké historické omyly, kterých se autor mohl dopustit. Kniha se i přes svou rozsáhlost četla dobře. Jednotlivé kapitoly byly relativně krátké a ohraničovaly obvykle důležité události či období našeho významného knížete a prvního krále Vratislava I.
Autor samozřejmě musel často domýšlet souvislosti a vytvářet děj, který mohl a také nemusel být pravdou. U takto historicky vzdáleného období, o kterém není dostatek pramenů, to ani jinak nejde. Příběh však měl spád a věřím, že v základních rysech byl velmi věrný historickým skutečnostem.
Některé pasáže knihy mi tolik nesedly (např. dobývání Krakova bylo popsáno poněkud naivně s mnoha nepřesnostmi či nelogičnostmi), také povahy, pohnutky či způsoby chování některých postav byly občas na hranici uvěřitelnosti.
Co mi vadilo, bylo používání úvozovek ve chvíli, kdy někdo přemýšlel. Často nebylo zřejmé, zda dotyčný skutečně k někomu hovoří, či zda jenom přemýšlí.
Román nicméně považuji za lehce nadprůměrné dílo a vzhledem k historickému tématu (o Vratislavu I. se moc nepíše), přidávám ještě jednu hvězdičku.
Gustik5
  11. 3. 2012, 12:49
Kniha, mapující život prvního českého krále Vratislava I. je mou nejoblíbenější knihou od Vlastimila Vondrušky. Poutavé, poučné, čtivé, navíc jsem se dozvěděl mnoho o životě trochu opomíjené historické postavy. Vřele doporučuji!
Hazakiros
  2. 11. 2013, 2:41
Z hromady sudopárných dat udělal Dr. Vondruška nesmírně poutavý a čtivý román, který téměř není možné s lehkým srdcem pustit z ruky, dokud se člověk nedostane až na konec. A pak mě to mrzelo ještě více. Skvělá práce.
Kvetka
  6. 7. 2015, 11:08
Velice poutavé čtení. Bohužel, v prvním vydání, které se mi dostalo do ruky, je hodně chyb tisku, které při čtení dost ruší.
Jirka22
  5. 1. 2013, 18:20
Tato kniha je špatně zařazena do kategorie, určitě se nejedná o detektivku. Je to moc krásné čtení o životě prvního českého krále.
Smouk
  23. 11. 2010, 15:39
Velmi čtivý a poutavý román o životě dnes trochu neprávem opomíjeného prvního českého krále Vratislava. Kéž by bylo takových románů z české historie víc!
kilken
  24. 9. 2010, 19:03
Všem, koho alespoň trochu zajmá to, jak se žilo v jiné době můžu vřele doporučit. Nejdřív jsem se obávala rozsahu knihy, ale pak mi bylo líto, že jsem na poslední stránce. Autor umí udělat výbornej mix faktů a příběhu a to je to, co se mi na tom nejvíc líbí. Nejenom, že knihu přečtete jedním dechem, ale navíc Vám poskytne nové informace a umožní Vám pochopit jednání lidí středověku.