Dinosauři v kupce sena

Dinosauři v kupce sena

Podtitul: Úvahy o povaze přírodních věd

Academia - 2005
ISBN: 80-200-1338-5

Academia (2005) 80-200-1338-5 670

Poslední svazek esejů nedávno zesnulého amerického paleontologa se opět velmi čtivou - jak je pro tohoto autora typické - přitom však seriózní formou zaobírá aktuálními problémy studia života v geologické minulosti Země. Ne každý bude s Gouldovými závěry souhlasit, protože kniha je poplatná americkému způsobu myšlení, nebo přinejmenším psaná s ohledem na amerického čtenáře, ale každého zaujme svou schopností vtáhnout do zdánlivě složité odborné problematiky i naprostého laika. Nedejme se zmýlit názvem - kniha není laciným popisem idealizovaného světa dinosaurů (dinosauři zde hrají pouze ilustrační roli), ale ústředním tématem je evoluční myšlení a jeho význam v moderní společnosti. Gouldova kniha je tedy určena nejen biologům, ale i všem, kteří mají požitek z četby vtipně napsaných textů. (Založil/a: Darwinista)

Stephen Jay Gould Stephen Jay Gould
*1941 - †2002

teite
  1. 12. 2013, 19:40
Sice je to trochu na přeskáčku, ale mně to vlastně vůbec nevadilo - jelikož jsem v oboru laik, přečetla jsem knihu s velkým zájmem.
Darwinista
  27. 6. 2013, 23:05
Poměrně dobrá četba pokud populární formou chcete vysvětlit teorii přerušovaných rovnováh v rámci evoluční teorie, ovšem je to celé podané tak "americky" a autor řeší páté přes deváte, občas zajímavé postřehy a občas takové celkem nudné vyprávění. Kdyby kniha měla 1/4 stran a shrnul jen to důležité tak by mé hodnocení bylo min o polovinu lepší.