Čeho před smrtí nejvíce litujeme

Portál - 2014
ISBN: 9788026205791

Portál (2014) 9788026205791 312
Portál (2012) 978-80-262-0168-7 312

Kniha čerpá z osobní zkušenosti autorky, která několik let působila v paliativní péči. Setkání s lidmi, jimž perspektiva blízké smrti naléhavě otevřela palčivá osobní témata a možná trochu pozapomenuté hodnoty, proměnila i její vlastní život.

Rozhovory s umírajícími naznačily několik hlavních směrů lítosti – kéž bych měl odvahu žít opravdu podle sebe, ne podle očekávání druhých, kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztahy se svými přáteli, kéž bych si dovolil být šťastnější… Příběhy lidí loučících se se životem se prolínají s osobním příběhem autorky, hledající pozitivní smysl plného prožívání přítomnosti při stejně plném vědomí vlastní konečnosti.

Bronnie Ware je australská písničkářka, prošla řadou zaměstnání, několik let se věnovala paliativní péči. Původní anglické vydání knihy Čeho před smrtí nejvíce litujeme (The Top Five Regrets of the Dying) se stalo světovým bestsellerem. (Založil/a: al-ma)

Bronnie Ware Bronnie Ware

Introvert
  16. 2. 2014, 23:19
Knížka se mi líbila. Mám osobní zkušenosti z této sféry, hodně jsem autorce rozuměla. Myslím si, že by si ji měl povinně přečíst každý, kdo se v prostředí paliativní péče pohybuje nebo o tom uvažuje.
Zkusila jsem si představit, že by se - jednou, pokud to bude potřeba - v blízkosti mojí či někoho z mých blízkých pohybovala dívka typu Bronnie. Já bych to brala...
HelenaH82
  11. 9. 2013, 13:44
Knihu jsem si chtěla přečíst kvůli příběhům lidí, kteří umírají a jejich hodnocení prožitého. V tom kniha pro mě splnila účel a byla čtivá. Nesedly mi části, kde popisuje sama autorka vlastní vývoj - připadaly mi zdlouhavé a psané z mého pohledu až esotericky, což mi není blízké.
Nicolle
  11. 2. 2014, 12:12
Knihu rozhodně doporučuji, líbila se mi a naprosto souhlasím s Helenou, autorka do knihy příliš promítala svůj život (avšak sama napsala, že se o příběhy svých klientů může podělit jen prostřednictvím svých zážitků). Osobně mě více zajímaly příběhy klientů.
Pokud je čtenář dostatečně vnímavý, určitě ho kniha může vhodně nasměrovat. Ke knize se určitě vrátím v pozdějších letech.
dopperka
  21. 4. 2016, 12:05
Doporučuji knihu přečíst, donutí čtenáře zamyslet se nad sebou i nad tím, jaký život žije. Kniha se čte dobře, příběhy lidí jsou zajímavé, ale souhlasím s předchozími komentáři, že autorka má tendenci stále více mluvit o sobě než o tom, čeho lidé před smrtí litují.
cakyi
  23. 1. 2014, 10:12
Když opominu autorku, která mi byla svým optimismem ke konci knihy poměrně protivná, je kniha nádherná. Dokonce bych ji nejradši vnutila všem kolem sebe. Když se kolem sebe totiž rozhlédnu, všichni budou nakonec litovat toho samého. Smrt je evidentně i jinde na světě pojímána jako tabu. Nicméně u náš je tento problém obzvlášť tristní. Je mi 29 let a až teď, možná pro někoho už teď, přemýšlím o stáří a smrti. Není pravidlem, že tyto dvě věci spolu vždy souvisí. Díky této knize se možná dost lidem změní život... uvědomí si, že každý den je dar, že i maličkost může přinést štěstí a že život je od toho, aby se žil... Díky autorce, za to, že mě skrze své zážitky z praxe nesmírně obohatila!