Hommage a Bohuslav Reynek

Hommage a Bohuslav Reynek

Podtitul: Muzeum Kroměřížska, Galerie v podloubí, Kroměříž, 24. června - 28. srpna 2011

Originální název: Hommage a Bohuslav Reynek
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Reynkův výtvarný odkaz (rané obrazy, kresby, grafika), zároveň se zabývá uměleckou tvorbou dalších členů Reynkovy rodiny: prostor je věnován básnickým textům Suzanne Renaudové, fotografickým montážím Daniela Reynka, překladatelským aktivitám Jiřího Reynka a fotografiím Michaela Reynka. Reprodukce výtvarných prací doprovázejí ukázky z literární tvorby básníka a jeho manželky Suzanne.

(zdroj:www.mlp.cz) (Založil/a: strelena)

Daniel Reynek Daniel Reynek
*09.06.1928

prkali
  15. 5. 2016, 15:51
Touhle knihou budu listovat často. Je plná pokladů. Básní (nejen Bohuslava, ale i Suzanne a i dalších autorů v překladu Jiřího Reynka), obrazů, grafik, fotografií dokumentárních (různých autorů) i nádherných uměleckých fotografických montáží Daniela Reynka (a taky Michaela Reynka a o vydavatelské činnosti Veroniky Reynkové je tam zmínka)...

zápis Jana Zrzavého do pamětní knihy Domu umění v Hodoníně roku 1969:

V Petrkově u Havlíčkova Brodu žije v rodném svém domě básník a malíř Bohuslav Reynek.
Byl to kdysi velký a krásný selský dvůr, dnes je to smutná zřícenina, dvůr plný bahna a močůvky, drobící se zdi, vetché střechy, rozpadající se okna. Státní statek.
Po zabrání majetku zbylo mu jen stádo ovcí, jichž pasením se živil. Nyní dožívá svůj život v tomto bědném zbytku domova, v chudobě, meditaci a modlitbách ryje své vidiny do měděných destiček a veršů.
Jaký to ubohý a hloupý život, myslí si asi většina dnešních pokrokových lidí. Nemá tušení, že pan Reynek by s nimi neměnil a že je velmi šťasten - šťastnější než každý z nich. Protože žije v Království božím, zná jeho tajemství niterného života věčného, zná jeho moudrost a spravedlnost. Bohat milostí raduje se z jeho krás a zpívá jeho chválu.
Jak je to divné - oba z Vysočiny, v ní narození, téměř stejně staří, ani ne dvě hodiny cesty vzdálení, v ní žijící, donedávna se skoro neznajíce, máme stejnou touhu, cíl a poslání: Království boží!
A oba ho hledáme a dostihujeme skrz umění, kteréž není cílem, ale ukazatelem směru našim spolupracovníkům na cestě k němu. Jak je to divné.
Nemá snad duch tohoto kusu naší země na tom nějaký podíl?
Byl a je mi vždy takový tajemný a záhadný.