Neštěstí bývalo mým bohem

Neštěstí bývalo mým bohem

Podtitul: Román o prokletém životě Arthura Rimbauda

Originální název: Disaster Was My God: A Novel of the Outlaw Life of Arthur Rimbaud
Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Jota - 2012
ISBN: 978-80-7462-040-9

Jota (2012) 978-80-7462-040-9 448

Duffy čtenáře v předmluvě upozorňuje, že ačkoli se snažil co nejvěrněji popsat Rimbaudovu povahu, uměleckou dráhu a jednotlivé etapy jeho tvůrčího i osobního života, měli by mít neustále na paměti, že jde o fiktivní příběh, který se nesoustředí na fakta a přísné řazení jednotlivých událostí, nýbrž soustavně ohýbá známé informace, stejně jako se ohýbá světlo v hranolu, čímž odhaluje své skryté barvy. A přesně tak jeho román vyznívá. Je současně velkolepou dobovou freskou i detailním průnikem do osobnosti jednoho z nejzajímavějších a nejzáhadnějších umělců historie, zázračného dítěte, které stejně rychle zazářilo a oslnilo pařížské literáty, jako se vzdalo další tvorby a uchýlilo se do střízlivého světa obchodu. Duffy kreslí skvělé postavy, historické – například Rimbaudovu matku, jejíž portrét patří v románu k těm nejplastičtějším – i fiktivní, třeba paní MacDonaldovou, Angličanku, která Rimbauda doprovází na závěrečné cestě do nemocnice v Marseille. Duffy nevynechává žádnou ze známých událostí, přibližuje Rimbaudovo osudové setkání s Verlainem, stejně jako jejich krátký společný život, jenž se stal skandálem desetiletí a v jehož průběhu Rimbaud stačil rozvrátit přítelovo manželství. Píše o jejich rozchodu a dalších létech Rimbaudova života „bez poezie“ strávených v Etiopské poušti, kde se věnoval obchodu. Současně se ale snaží proniknout pod povrch, pokouší se zodpovědět otázky, na které historické bádání nemá spolehlivé odpovědi. Vyniká přímočarostí a odvahou a při tom ani na chvíli nenudí. (Založil/a: al-ma)

Skřítek
  25. 2. 2013, 12:32
I když se mi dařilo knihu brát jako román, přesto jsem byla zklamaná autorovým náhledem na samotného Rimbauda, pasáže byly rozvleklé, místama nudné. Nejdramatičtějším a asi nejlépe zpracovaným místem knihy bylo období Rimbaudova života s Verlainem.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:36
Arthura Rimbauda obdivuji. jeho básně miluji a provázejí mě každým mým dnem. Ale tato kniha byla nudná. Tolik jsem na ni těšila a přišlo veliké zklamání.
EVASO
  7. 6. 2013, 12:32
Takhle jsme se to ve škole tedy neučili ! Bouřlivý milostný vztah Rimbauda a Verlaina zde naštěstí nepřehlušil podstatu ostatních vztahů a nadčasovost prokletých básníků. O obou mužích(?) byl natočen i film Totální zatmění, kde o literatuře nebylo skoro nic, ale zato lásku obou prokletých jsme mohli poznat proklatě podrobně. Kniha je napsaná chytře, z jednotlivých kostek-pohledů se ke konci poskládá dokonalá mozaika.