Vesmír v tweetech

Vesmír v tweetech

Podtitul: Velké myšlenky a jejich stručná objasnění

Originální název: Tweeting the Universe: Tiny Explanations of Very Big Ideas
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Kniha Zlín - 2012
ISBN: 978-80-87497-52-4

Kniha Zlín (2012) 978-80-87497-52-4 320 edice TEMA

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích.

Marcus Chown a Govert Schilling nás vezmou na jedinečnou exkurzi po vesmíru. Mají odpovědi na všechno, počínaje základními úvahami – Proč je obloha v noci temná? Proč se hvězdy na noční obloze chvějí? – až po ty nejzáludnější – Co jsou kvasary? či Co předcházelo Velkému třesku?

Některé otázky v této geniálně informativní publikaci se ukazují být stejně překvapivé jako odpovědi na ně. Je možné, že veškeré galaxie, které jsme pomocí dalekohledů schopni spatřit, nejsou ničím jiným než optickým klamem? Dalo by se na Saturnově měsíci Titanu plavat? Jak je možné, že se Měsíc nezřítí na Zemi? (Což, jak se ukáže, mimochodem není vůbec hloupá otázka.) A plaval by Saturn, kdybychom měli dost velkou nádrž s vodou? (Založil/a: SGS)

Archangel_P
  3. 8. 2015, 17:18
Kniha obsahuje obrovské množství užitečných málo známých i notorických informací. Formou tweetů jsou informace většinou jednoduše zpracovatelné i pro laiky, ale někdy se do toho dá celkem slušně zamotat, když autor tweet po tweetu přidává další a další dimenze a alternativní vesmíry.
Knížka je to super, pochopitelná pro každého kdo se zajímá o fyziku a obecně vesmír. Když si chcete ale v klidu počíst, doporučuji knihu koupit, protože to není typ knížky, který čtete od začátku do konce, já jsem přeskakoval z témata na téma podle nálady. Ale to je jen můj názor.
Dávám pět hvězd, protože množství informací, které se autorům podařilo občas komprimovat do 140 znaků je opravdu impozantní.
Jasanek
  13. 9. 2012, 13:29
Pokud hledáte nevšední knihu, v níž se dozvíte spoustu informací o našem světě a především o Vesmíru, neváhejte ani na chvilku. Text se výborně čte, většinu informací pochopíte, u zbytku si sice trochu zakroutíte hlavou, jak je to možné, ale co, Vesmír se rozpíná dál.
Více v recenzi...
navabaca
  15. 1. 2013, 10:32
Obrovská porce úžasných informací na papírovém podnosu. Jen je škoda, že místy není vysvětleno úplně vše. Po přečtení knihy můžete snadno nabýt dojmu, že veškerá lidská existence je naprosto nicotná.