Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel Originální název: Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Panteon - 2014
ISBN: 978-80-87697-20-7

Panteon (2014) 978-80-87697-20-7 399
Panteon (2012) 978-80-87697-00-9 400

Alan Karlsson má narozeniny. Dokonce kulaté a to rovnou stovku, což už je důvod k pořádné oslavě. Starosta i místní novináři se hotoví k oslavě, ale křepký penzista má jiné plány. Prostě vyleze z okna domova důchodců a pláchne do neznáma. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se náhodou ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává.

Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. (Založil/a: Falbala)

vladislaus
  11. 9. 2013, 18:03
Linie vyprávění historie útěku staříka z domova důchodců mne bavila, linie vyprávění jeho životních osudů byla stupidní. Výsledek jsou 3 hvězdy. PS: Co touto knihou chtěl autor říci?
Introvert
  4. 5. 2014, 16:19
Už když jsem knihu četla mě napadlo, že se autor držel tohoto receptu (dané míry jsou pouze orientační):
25 % Barona Prášila
20 % Foresta Gumpa
15 % Dobrého vojáka Švejka
10 % Járy da Cimrman
Zbylá část se dochutí z nových, originálních ingrediencí - a je tu Alan Karlsson. A jak tak pročítám zdejší komentáře, nejsem jediná, kdo má ten dojem...
Jako celek je kniha dobrá; jsou tam opravdu vtipné momenty (obzvláště v dialozích), bavilo mě to a opravdu jsem si u knihy odpočinula.
Jednu hvězdičku dolů za delší hluché místo zhruba v polovině knihy, kdy jsem se začala dívat, kolikže stran mi ještě zbývá do konce. Ale rozjelo se to a poslední třetina knihy se mi líbila asi úplně nejvíc.
zoro2
  2. 4. 2015, 18:28
Pan Jonasson měl z matematiky určitě jedničku, protože počet náhod neroste řadou aritmetickou, ani geometrickou, nýbrž exponenciální. Je jasné, že to autor bral s nadsázkou a vy musíte taky, jinak byste to nedočetli, protože stoletý stařík chlastá jak zákon káže, nechává za sebou samé mrtvé a co za těch 100 let zažil, by mu mohl závidět brouk pytlík i agent WC 40. Každopádně mě to zas tak moc nenadchlo, asi jsem čekal víc. Přidám 1 hvězdu, že jsem se párkrát od plic zasmál.
Skřítek
  6. 1. 2013, 21:27
Nejlepší čurací boty, co znám. Příjemný, úsměvný příběh věčného kluka. Hlasité pohihňávání nenechalo mé okolí bez povšimnutí a Stoletý stařík už má několik dalších zastánců. V dnešní době konečně zase jednou satirická kniha, která si na nic nehraje.
Rames
  6. 6. 2013, 10:34
Že by severský Baron Prášil ? Spíš Švejk ? Copak to je! Dějepis čtivou formou? Literatura faktu? Ach tak, humoristický román! Tak to jo!
Hlavním hrdinou je retardovaný muž který ač vystudoval jen čtyři roky základní školy umí sestrojit atomovou bombu.
achilles
  15. 2. 2013, 20:12
Naprosto úchvatné čtení. Takové knížky se čtou samy a nejlepší by bylo, kdyby nikdy neskončily. Jen bych rád věděl, kolik jim z těch peněz zbylo :-)
yarghoul
  10. 6. 2014, 11:09
Připadalo mi, že tahle kniha přepálila start. Začátek byl vtipný, svižný, postupem času tempo zvolnilo a běželo se na kyslíkový dluh. Dějová linka ze současnosti mou pozornost ještě udržela, ale vyprávění z minulosti jsem přeskakovala ob řádku. Určitě je to způsobeno i mou neznalostí dějin, ale přiznám se, že jsem se ztrácela. Už dlouho se mi nestalo, že jsem si přála, ať už je konec a já můžu číst konečně něco jiného.
prkali
  9. 6. 2016, 16:45
"Jedna štamprle do jednoho kolena a jedna do druhého, po kterých následovaly další dvě do zad a do krku a ještě jedna na chuť, společně navodily vhodnou konverzační náladu." ...
"... ale hlavně ho překvapovalo, jakou mizérii dokážou způsobit dospělí muži. Rakousko vyhlásilo válku Srbsku. Německo vyhlásilo válku Rusku. Potom Německo během jednoho odpoledne, ještě než vyhlásilo válku Francii, zabralo Lucembursko. Nato vyhlásila válku Velká Británie Německu a Němci odpověděli tím, že vyhlásili válku Belgii. Pak vyhlásilo Rakousko válku Rusku a Srbsko Německu." ...
a dnes... když jsem při míchání pohádky mládí (je totiž neděle, tak je sváteční oběd!) zase chvíli četla, dověděla jsem se, že švédsky ujmi se své skleničky je sjunghoppfaderallanlallanlej - tak jsem si to zkusila naprat do lebky - byla to bitva, kterou jsem zatím neprohrála - už to dokážu zarecitovat na jeden zátah a bez chyby několikrát za sebou, ale zatím mi nenaskakuje začátek... snad to nevzdám, člověk nikdy neví, kdy takovouto důležitou větu v budoucnu může potřebovat. Což mi připomíná, že jsem ještě nezapracovala na zapamatování věty Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn. Napravím hned jak dočtu "staříka". Odhodlávala jsem se několik let (čekal v šuplíku) - trochu - fuj mi! - se mně nezdál hlavní hrdina - jak by mě mohlo bavit číst si o staříkovi, rozumovala jsem hloupě... ano, opravdu hloupě - i když obecně mám poslední dobou problém začít číst knihu, kterou jsem ještě nečetla, a nevím tudíž, jestli se mi bude líbit... Tahle ovšem se mi líbila absolutně - je to krásný opus - zčerstvění Švejka říznuté lehce Forestem Gumpem - ale přesto originál - a navíc je v té knize tak milo a bezpečno - je plná hodných lidí (až na Stalina), slonů, psů... Vynikající.
jaryj07
  1. 9. 2014, 7:42
Zdá se mi to, nebo jsem opravdu takový omezenec, že nechápu vtip, humor a ani jinou srandu. Ta kniha mě snad nebavila ani trochu, nemohl jsem se dočkat, až jí budu mít dočtenou. Skoro jsem se ani jednou pořádně nezasmál. Setkání hlavního hrdiny s některými neblaze proslulými osobnostmi z historie byly celkem předvídatelné. A dialogy se mi také nezdály skvělé, stále dokola to samé. Pro mě to není zklamání. Něco podobného jsem svým způsobem očekával. Zklamáním je pro mě, že ta kniha má takový úspěch, když se jedná o takovou rychlokvašku.
Pend
  18. 2. 2015, 19:47
Za mě maximální spokojenost. Velice vtipný děj odehrávající se v současnoti i hrdinovy životní osudy ala Forrest Gump mě opravdu dostaly. Knihu si samozřejmě více užije čtenář se znalostí historických reálií. Na to, že se jedná o autorovu prvotinu, nemohu ocenit méně než 90 procenty a s radostí zaokrouhlím nahoru.
Jadelaine
  7. 2. 2015, 10:49
Celkem vtipná knížka, oddechovka. Alana jsem si celkem oblíbila, zvláštní výběr postav. Hodně připomíná Forresta Gumpa.
Jasanek
  27. 1. 2015, 22:46
Z počátku mě bavila hlavně linie útěku z domova, tak jak píše vladislaus, ale tak od poloviny knihy to bylo naopak, začínal jsem se těšit na část historie a jak to autor vymyslí, aby Alan potkal všechny ty státníky.
S.monika
  5. 2. 2014, 23:17
Celkem příjemný příběh, ale zcela upřímně jsem byla zklamána .. čekala jsem mnohem víc, podle referencí z okolí. ale nápad to má dobrý, spád děje je rychlý, a jako odpočinková kniha zcela postačující.
ondrasek
  1. 5. 2016, 8:46
Kniha je to hlavně humorná a já se u ní bavil královsky.
Jak už zde bylo napsáno, Alan je mixem Foresta Gumpa, Švejka a nevím, koho všeho a vy ho musíte mít rádi. Nic moc neřeší, nějak bylo, nějak bude, hlavně ta kořalička aby byla...
Z představy, jak jedou dva dědci švédskou krajinou na drezíně a mezi nimi je mrtvý gangster vyztužený násadou od smetáku, jsem nemohl další čtvrthodinku číst, jaký jsem dostal záchvat smíchu.
LadysR2
  24. 3. 2015, 15:54
Souhlasím s vladislausem.
Kdyby autor napsal knihu v osmdesátých letech, byla by to literární bomba. Takhle tu linii plnou komunistických vůdců a která si utahuje ze studené války, nechápu.
Sice mám trochu historický rozhled, takže jsem věděl, o čem je "řeč", ale to načasování vydání románu to v mých očích shazuje.
Druhá dějová linie je podle mě parádní a klidně by se obešla bez střídání s tou historickou.
Při čtení jsem vlastně celou dobu váhal, jestli knihu dočíst, nebo odložit. Nakonec jsem se prokousal až někam k cca straně 320 a pak už se jen smál. Závěrečná čtvrtina mi opravdu sedla.
Ramirez85
  15. 5. 2014, 17:05
V poslední době se mi (díky jedné zainteresované osůbce /zdravím-helou :-)/) ty knižní perly nějak nakupily, Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (btw ten švédský originální název, to je peklo :-) patří mezi vůbec ty nejlepší, originální a vpravdě suchý humor se mi naprosto trefil do noty, líbí se mi ta bezelstnost titulní postavy, kdy se mu všechno v životě přihodilo... prostě přihodilo :-) Knížka, přestože po nějaké chvilce přibývá jedna oběť za druhou, je ve své podstatě neskutečně optimistická a hlavně opravdu opravdu čtivá (druhou polovinu jsem přečetl za jednu noc). Nedivím se, že se Jonasson setkal s takovou odezvou, moc se těším na jeho příští román Analfabetka, která uměla počítat.
Pim
  4. 10. 2014, 18:20
Četla jsem nejdříve Analfabetku. Ta se mi líbila i politické pasáže jsem vstřebala.
Stařík mě kupodivu až tak neuchvátil. Musím přiznat a ráda, že jsem se několikrát zasmála, kniha byla psaná vtipně. A zezačátku to vypadalo fajn. Ale politické líčení minulosti staříka mě spíše brzdilo a učinilo to pro mne příběh příliš rozvleklým a nezáživným. Ke konci se to zase zlepšilo, ale k mým top tahle knížka patřit nebude.
ribička
  19. 10. 2013, 22:24
Fiktivní a zároveň zábavné příběhy, které se opírají o skutečné události a osobnosti mám v oblibě. A stoletý stařík není výjimkou. Jde o kvalitní a při tom nenáročnou četbu :-)
Ginnidlo
  22. 9. 2013, 10:51
Humornější senilní Forest Gump:-) Linie životních příhod Staříka úžasná, útěk v čůracích trepkách taky ušel. Celkově humorná kniha, která donutí člověka zamyslet se. Co bylo- bylo. Co je - to je. Co má být, to se stane. :-)
VenDulin85
  17. 2. 2013, 10:57
Ó, tak to byla lahůdka, kterou jsem si vychutnala od začátku do konce! Musím říct, že na takovou knihu jsem ještě nenarazila; linie příběhu, ta lehkost dialogů a myšlenky, že člověk by neměl denně zabít (byť náhodou) víc než jednoho člověka, geniální. Četla jsem knihu ze čtečky a chtěla jsem si označit obzvlášť vydařené části, ale po nějaké chvíli jsem to vzdala, protože bych měla označenou skoro celou knihu... Vřele doporučuji!
smajlinka
  15. 11. 2014, 9:05
Omlouvám se všem staříkovým příznivcům, ale mně se tahle knížka vůbec nelíbila. Připadalo mi to jako čtyři sta stran o ničem. Stařík, který se vykonstruovaným způsobem potkal s významnými osobami dvacátehi století a jediná věta, kterou neustále opakuje se týká vodky. Ostatní postavy mi připadaly taky úplně prázdné, viz. věčně sprostá Kráska. I když možná to dokonale odráží stav většiny dnešní populace...
huttershofen
  3. 10. 2014, 17:43
Bezvadná zábava, při kterém jsem se několikrát hlasitě rozesmál. Zkrátka výborná odpočinková četba, která si na nic víc nehraje. Určitě se k autorovi ještě vrátím.
Zajdaanek
  16. 8. 2014, 15:42
Odpočinkové čtení, které nemá chybu. Bavil jsem se, smál jsem se, početl jsem. Spokojenost. Více než nynější mě ale bavila vzpomínkové části, to se musí dodat. Super knížka!
wendieta
  15. 6. 2014, 23:43
Knihu bych rozděla na třetiny. První třetina skvělá, vtipná, hned mě vlákala do děje. Druhá byla pomalá místy nudná, hlavně v těch historických pasážích. Poslední třetina se mi líbila nejvíc. V poslední části knihy jsem se i několikrát srdečně nahlas zasmála. Celkově za mě plný počet, protože silné okamžiky dalece zastiňují ty slabé. Jejich konečné vyprávění jak to všechno bylo nemá chybu :)...a největší perlou byl malý Kim Čong-il a strejda Stalin :)
jitmik
  27. 11. 2012, 9:02
Opravdu velmi vtipná a zajímavá kniha. Bavila mě jak hlavní dějová linie, tak i příběh staříkova života. Musím říct, že takto vtipně laděnou knihu, ve které sem tam zůstane nějaký ten mrtvý, jsem dlouho nečetla. Humor je krásně čistý a některé "zvraty" jsou docela nečekané. Bavily mě dialogy postav, někdy si fakt člověk říkal: vždyť takto se občas bavíme i doma (ovšem bez mrtvol samozřejmě) :-)
miiichalka
  13. 8. 2016, 18:15
Skvěle fungující koktejl, který mi barman Jonasson namíchal přesně podle mého gusta - bez zbytečných paraplíček, ale zato z poctivé dávky Adamsovsko-Gumpovského humoru, akorátního množství obyčejnosti hlavních postav a neuctivě obrovské porce osudových náhod...
Kebab Bursa
  15. 3. 2015, 20:56
Asi jsem měl přehnaná očekávání. Chvílemi jsem se smál, ale jinak jsem se spíše jen prodíral příběhem. Zklamal mě i film, který jsem si pustil chvíli po přečtení, abych porovnal své představy s těmi režisérovými.
Blueberry
  30. 12. 2014, 12:42
Mám trochu pocit, že je okolo toho více humbuku, než si ve skutečnosti tahle knížka zaslouží. Neurazí, ale ani extrémně nenadchne. Čte se moc hezky a plynule, stařík si prožívá svůj život a vše jede pořád ve stejných kolejích. Nakonec, říkám si, by mohla být nějaká ta moudrá pointa o smyslu života, když už je Alanovi těch sto let a je tak zkušený a tak - ale ani to mi nebylo dopřáno. Jen a jen ty bomby. Nemám ani pocit, že by byl Jonas Jonasson pro mě dál zajímavý a tak mi tento počin od něj, více než bohatě, stačil.
RenataHopsinka
  25. 11. 2014, 15:40
Kniha byla napsána velmi humorně a dobře se četla. Vtipné životní strasti stoletého staříka nejen pobaví, ale ukáží jak se život zdá nepředvýdatelný.
jirka77
  14. 10. 2014, 18:14
Podle recenzí a hodnocení jsem se na knihu hodně těšil ale kniha nesplnila mé očekávání. Začátek knihy je podle mě nezáživný ,děj se mírně rozjede a dokonce jsem se i párkrát zasmál díky Herbertovi Einsteinovi který se stal mou nejoblíbenější postavou knihy a pak nastane konec kterému snad chybí vše. Neříkám že je to špatné čtení ale taková pecka to není. Hodně přeceňovaná kniha.

Nifrea
  22. 8. 2013, 22:27
Po 140-ti stranách tuto knihu odkládám, vůbec se do toho nedokážu začíst. Některé pasáže mě docela pobavily, ale je to celý nějaký takový...vlažný. Snad jindy:-)
colore
  6. 1. 2016, 22:46
Takova krasne sverazna knizka, ktera zpusobuje zachvaty smichu. Nemuzu jinak nez tuto oddechovou cetbu doporucit ;-)
stepuli
  9. 11. 2013, 18:35
Bavil mě příběh ze současnosti o útěku, ale útržky z minulosti byly dost přehnané. Stačilo to proložit něčím z běžného života, ale že se jeden člověk zúčastnil snad všech důležitých událostí ve světě, bylo opravdu až moc...
Falbala
  28. 9. 2012, 19:13
Poměrně tlustý svazek má dvě dějové roviny. Jedna je ze současnosti a zachycuje osudy stoletého Alana, který se rozhodl své stoleté narozeniny oslavit útěkem z domova důchodců a ukradeným kufrem s padesáti miliony švédských korun. Druhá rovina vypráví, čím se Alan zabýval během uplynulé stovky let. V knize se střídá jedna kapitola ze současnosti a jedna z minulosti.
Příběh je dobře a plynule přeložen - suchý humor, jazyková komika, široká slovní zásoba.
Kniha trochu připomíná Forresta Gumpa (který prošel USA dějinami a potkal různé známé osoby) a trochu Járu Cimrmana. Příjemné čtení, jen mi vadil scénář, který se stále opakuje - Alan je apolitický, přesto ho okolí namočí do nějaké významné události, on potkává známé osobnosti a mívá nad nimi navrch. Ze začátku je to humorné, pak ale málo uvěřitelné. Někde mi děj připadal násilím překombinovaný.
Nejvíce se mi na knize líbil Alanův jednoduchý přístup k životu - staré nechat být, nemstít se (až na jedinou výjimku) a jít dál, brát věci takové, jaké jsou, vystačit si s tím, co je právě k dispozici. Alan je skromný, pomáhá přátelům (i za hranici běžných možností) a ať si zrovna užívá v tropickém ráji nebo se lopotí v gulagu, užívá si života tak, jak je to jen možné.
Tři hvězdičky celkově za knížku, čtvrtá za nezdolný optimismus a příjemný životní nadhled.
chazynka
  15. 1. 2015, 19:38
Jedním slovem dokonalé. U téhle knížky jsem se fakt několikrát od srdce zasmála. Naprosto výborná oddechovka.
Vojtik69
  7. 12. 2014, 21:14
Předně musím říci, že je to dobrá oddychová konzumní kniha. Žádné přehnané umělecko-filosofické ambice nemá. Ze dvou dějových linií se mi více líbila ta, která se odehrává v současnosti. K té nemám výhrady. Dokonce mě inspiruje k pobytu ve Švédsku ve stylu "po stopách Alana Karlssona". Ta dějová linie, která popisuje Alanův život, by podle mě mohla být propracovanější. Mohla by více pracovat s průkaznými historickými událostmi a méně fabulovat (seznam guvernérů Bali se dá snadno najít i na Wikipedii, proto bych se třeba zrovna v této věci nepokoušel o fikci). Myšlenka dobrá, ale kdyby byla lepší rešerše, dalo by se z ní získat mnohem víc.
prostejenja
  26. 4. 2013, 18:56
Švejkovitý Forrest Gump, proč ne? :-) Dědek mě bavil. Jednou jsem se dokonce hlasitě zasmála v metru a to zpravidla nedělám. Prostě zábavná knížka do pohody.
gabce
  20. 8. 2014, 14:52
Forest Gump krizeny s Cimrmanem .. od knihy jsem cekala daleko vice .. nebyla spatna to ne, nektere pasaze jsem si fakt uzila a pobavila jen nevim zda bych ji cetla znovu ..
Bruffie
  3. 8. 2014, 22:46
Příjemné oddechové čtení, připomínající trochu styl Arto Passilinna, jemný humor, který se snad nelíbí jen těm, kteří se sami berou moc vážně. Kéž bychom byli tak čilí v těchto letech i my, co? Rozhodně jsem Alanovi fandila celou knihu, sympaťák :-)
Clementine
  8. 11. 2013, 19:51
Takový "starší Forrest". Jelikož jsem od knihy nečekala víc, než oddechovku - nezklamala mě :) Bylo to čtivé, těch 400 stránek ubíhalo a já se často smála - a to i v čekárně u doktorky, mezi mrzutými stařenkami.
Pokud berete knihu (život) moc vážně, asi tuhle knížku ani nečtěte, protože vám bude připadat jako blbost. Ovšem máte-li rádi humor a nesmyslné smyšlenky zábavného rázu - budete se bavit :)
dollyk
  10. 9. 2016, 7:21
Kniha z ranku Forrestů Gumpů a Malých velkých mužů. Byla hezká, ale že by to bylo zase takové veledílo, to ne. Malý velký muž byl lepší, ale zdá se mi, že Forrest byl zase hůře napsaný. V každém případě je to humor a ten se musí brát lehce, tak říkajíc s humorem
Francesco
  18. 12. 2015, 10:29
Jelikož jsem jako první četl Analfabetku, která uměla počítat, tak jsem očekával podobný styl. A Jonasson nezklamal :-)
Velmi čtivá oddechovka pro nenáročné. I když Analfabetka mi přišla ještě o špetku lepší - vtipnější. Každopádně se těším na další Janassův přírůstek.
LenkaZ
  8. 4. 2015, 19:17
Je to šílené, nadsazené, extravagantní... ale se svým suchým, místy až černým, humorem se knížka četla celkem snadno. Jako oddechovka proč ne.
sofi
  31. 7. 2014, 10:55
Tak tohle byla parádní laskomina! Můj milovaný Forrest má vážnou konkurenci. Jonasson stvořil krásný a úžasným satirickým humorem oplývající příběh. Děkuji Vám pane spisovateli za tu lahůdku a už teď se těším na nášup v podobě Analfabetky.
Pár perel:
"... už nejsem žádný devadesátník!"
"Synu, dávej si pozor na faráře. A na ty, co nepijou kořalku. Vůbec nejhorší jsou faráři, co nepijou kořalku."
"Ty, co říkají jenom to, co je pravda, nemá cenu poslouchat."
"Všechno je tak, jak bude a bude tak, jak bude."
"Nejabsurdnější konflikty pod sluncem pramení z teze: 'Ty jsi blbec. - Ne, blbec jsi ty. - Ne, blbec jsi ty.' To se dá leckdy vyřešit tak, že lidi spolu vymlasknou flašku kořalky a začnou se dívat dopředu."
dalloway
  17. 2. 2014, 11:57
Mám ráda romány, během jejichž čtení se člověk usmívá a jako malé dítě se těší na další absurdity. Autor zvládnul vybalancovat obě linie příběhu, zajímavé by určitě bylo filmové zpracování. Těším se na další autorův román. Pět hvězd.
adevr
  2. 5. 2013, 20:13
No nebyla to totální řacha smíchu..jak jsem čekal podle recenzí.. ale byla to vtipná kniha, plná nápadů a dobře se i četla... jen mě trošku připadlo že byla poněkud vykalkulovaná.
jithushka
  24. 2. 2013, 16:12
Tato kniha mě zklamala, podle reklam a mediálního humbuku kolem této knihy jsem se těšila na originální a humorný příběh. Dějová linka ze současnosti téměř kopíruje romány Arta Paasilinny - o kterém se Jonasson, k mému úžasu, i v knize zmínil - je sice čtivá, ale minimálně čtenáře Paasilinny ničím nepřekvapí. Linka z minulosti mi přišla těžkopádná a až moc překombinovaná.
Veunek
  28. 12. 2014, 13:06
V téhle knížce se příběh dělí na dvě časové linie, které se v závěru spojí v jednu. První dějová linka, ta ze současnosti, kdy stařík pláchne s kufrem, mě neuvěřitelně bavila... tolik absurdních náhod a událostí, zkrátka koktejl smíchu. Druhá dějová linka, historická, mě zase tolik nebrala, a to proto, že nejsem příznivcem knih, do kterých je příliš zamotaná politika. Zde Alan potkává navíc ještě neuvěřitelné množství politiků, prezidentů, jejich manželek, dětí, premiérů, agentů, maršálů, vojáků a nevím koho všeho... za chvíli jsem v tom měla celkem guláš. Ale to je můj osobní problém :). Vždycky jsem se nemohla dočkat, až historická kapitolka skončí a dovím se opět, jak Alan postupuje s přáteli a zvířectvem v současnosti. Nicméně postavy jsou skvělé (nejvíc bezelstný Alan), příběhu nechybí pořádná porce vtipu a má úžasný závěr (závěrečné lživé vysvětlení celého příběhu policistovi), takže knihu určitě stojí za to přelouskat.
Barca9358
  11. 9. 2014, 19:43
Historie staříkova života mě nebavila, příběh byl, no - zvláštní. Podle rozsáhlé propagace knihy jsem teda čekala víc.
Lilienn
  1. 8. 2014, 22:17
S politováním musím oznámit, že jsem celou dobu čekala, kdy to teda přijde a ono to nějak nepřišlo :( Jsem zklamaná. Na druhou stranu jsem ráda, že můžu začít číst něco jiného :D
Abych to jen nehanila, byly i dobré pasáže. Čtenáři s větším historicko politickým povědomím asi užijí lépe...

1 2 3