Autobus sebevrahů

Autobus sebevrahů Originální název: Hurmaava joukkoitsemurha

Hejkal - 2006
ISBN: 80-86026-42-6

Hejkal (2006) 80-86026-42-6 220

Román oblíbeného finského humoristy o skupině nešťasných Finů a Finek, které už omrzel život, vydají se luxusním autobusem na Nordkapp a tam se chtějí vrhnout do vln ledového oceánu - ale jak už to u Paasilinny bývá, všechno nakonec dopadne trochu jinak. Čtivá a optimistická kniha. (Založil/a: skjaninka)

Keatin
  4. 10. 2012, 23:46
Má první kniha od autora a zřejmě si další jeho knihu nepřečtu. Nápad zajímavý, zpracování dobré, ale ta finská jména ...nesmírně složitá, místy jsem nevěděla, o kterém z členů autobusu je vlastně řeč, a to činilo čtení složitým a občas i nudným.
soniaf
  9. 11. 2011, 18:16
Začátek mi přišel trochu nepropracovaný, ale pak jsem se začetla a příběh se proměnil ve velice milé povídání o velice zajímavém tématu. Nápad originální, čtivost dobrá a konec překvapivě optimistický, ale bez zbytečného patosu. Místy byl příběh možná trochu předvídatelný, ale co, člověk potřebuje své jistoty. :-D Pravděpodobně časem zkusím i jiné autorovi knihy, ale tahle je prý od něj nejlepší...
teite
  12. 12. 2013, 22:30
Z autorových knih, které jsem četla, se mi líbila asi nejméně, nicméně přesto jsem se místy od srdce zasmála a nevylučuji, že se k ní ještě někdy vrátím.
Daniel_852
  22. 10. 2016, 9:27
Je zvláštní mixovat sebevraždy s humorem - to uznávám - ale někdy jsem se i smál. Je to prostě klasický humor Finů :-)
ilon-a
  25. 11. 2013, 15:43
Přiznám se, že ze začátku jsem vlastně nevěděla, jestli na mě kniha působí vtipně nebo depresivně, a měla jsem pocit, že z tak vážnýho tématu by se sranda dělat neměla... Houby! Čim dýl jsem jí četla, tim víc jsem se musela smát! Knihu s tak zajímavym příběhem a hlavně tak plnou černýho humoru jsem ještě nezažila! Po dlouhý době kniha, která mě vážně pobavila. Jediný co mi na ní vadilo, byly finská jména a názvy, ve kterých jsem se ztrácela. Jinak vřele doporučuju všem, co maj rádi černej humor.
blacks
  4. 11. 2015, 21:17
Příjemná vtipná kniha, která velmi uvolněně píše o jinak dost depresivním tématu (sebevražda). Musím říct, že autorův sarkastický humor velmi sednul a i ta komplikovaná Finská jména mi nevadila :-)
Trina1
  27. 7. 2011, 15:22
Bohužel jsem knížku nedočetla, což mě mrzí, ale nebavila mě, byla pro mě nudná. Asi jsem od ní čekala něco jiného - snad to, že ač se jedná o vážné věci, bude to podáno s humorem.... no občas jsem se usmála, to jo, ale to je asi tak všechno. Zřejmě to není můj styl :(.
LenkaZ
  16. 7. 2015, 22:15
Pro mně první setkání s tímto autorem, a maximální spokojenost! Kniha byla vtipná (černý humor já ráda, a tady ho bylo požehnaně) i smutná zároveň, ale autor si s tímto dilematem poradil velmi dobře. Příběh sám o sobě je tak šílený, že jsem mu věřila od začátku do konce. A jak zde někteří kritizují finská jména a názvy, tak to pro mně byl naopak bonus, hrozně se mi to líbilo.
jvaclavik
  30. 10. 2014, 8:18
Skvělá kniha plná černočerného humoru a příběhů ze života. Je zde hezky zachycena nabytá odvaha lidí, kterým nesejde na životě. Některé scény mě v knize naprosto zabíjely svojí ironií. Opravdu nevím k čemu bych tou čtivostí mohl tuto knihu přiřadit. Četl jsem hodně úsměvných knih, ale opravdu pouze výjimky se dokáží vyrovnat dílům Arta Paasilinny.
hanci.hp
  9. 12. 2015, 22:34
Byla jsem z toho tak zmatená, že ani s odstupem několika měsíců nevím, jestli se mi líbila více, průměrně nebo méně. Nápad super, ale asi mi neseděl autorův styl psaní. A nebo taky překlad.
Martinita
  20. 5. 2011, 14:14
Paasilinna o vážných věcech nevážně. Námět románu je velmi nosný - tři lidé uspořádají zájezd pro skupinu "skoromrtvolek", Finů, kteří míní v dohledné době spáchat sebevraždu. Nejzdařilejší je pro mě asi první čtvrtina knihy, ve které čtenář pozoruje počátek realizace tohoto plánu, pak zajímavost a napínavost upadá (jak to celé dopadne, musí být každému čtenáři jasné snad už od výjezdu autobusu; pointa chybí), občas se objeví vtipné momenty nebo zajímavé postřehy, nejsou však rozvedeny. Tématem mě tato Paasilinnova kniha zaujala nejvíce, ale i přes čtyři hvězdičky mě autor absolutně nepřesvědčil, že bych si od něj měla přečíst něco dalšího.
Palahniuk
  24. 9. 2013, 23:17
Velké zklamání přišlo z Finska. Naprosto nechápu, jak mohli Paasilinnu označit za druhého největšího finského spisovatele hnedka po Waltarim. Kniha měla super nápad, jenže bohužel pár ani ne tak vtipných, jako spíš úsměvných momentů to nezachránilo. Jedním slovem NUDA! Na dalšího Paasilinnu už si asi nikdy netroufnu. To je tak, když skandinávci dělaj humor, radši by se měli držet psaní detektivek.
Vatanen
  3. 10. 2011, 6:30
Paasilinnovy knihy jsou tak trošku na jedno kopyto, ale jeho humor mi sedí. Ve Finsku velmi aktuální téma sebevražd dokáže podat v neotřelé formě. Autobus sebevrahů patří k jeho nejzdařilejším dílům, ačkoliv v závěru trošku ztrácí tempo.
Hejhula
  3. 6. 2013, 13:16
Černý humor a ještě černější... neobvyklé road movie skupiny nadšenců smrti! Vtipné a báječné..., vždyť život je nakonec stejně hlavně o smrti :-)
Snow
  26. 2. 2012, 13:54
Parádní kniha o zajímavém tématu. Sebevrazi jsou v knize opravdu sympatičtí.
Nečekal jsem, že mě kniha zaujme, ale zaujala a rozhodně ji doporučuji dál.
Klárenzí Šimáková
  6. 9. 2016, 8:03
Došla jsem za půlku a vzdala jsem to. V příběhu jsem se ztrácela a většinu knihy jsem se nudila a pozornost mi odbíhala jinam. Námět je skvělý, ale autorův styl mi zkrátka nesedl.
HDosoudilová
  25. 6. 2015, 10:12
Jak jsem se na tuto knihu a především a autora těšila, kniha mne zklamala. Jestli kniha měla být vtipná, mně to vtipné tedy vůbec nepřišlo. Netuším, kde je chyba... Ke konci už jsem se docela těšila až knihu dočtu. Samotného autora ale zatracovat nechci, dám mu ještě šanci a uvidíme...
po
  23. 4. 2014, 11:54
Je to moje několikátá kniha od A.Paasilinna, kterou jsem četl a patří k jeho nejlepším. bavil jsem se od začátku do konce. Kniha se nádherně pohybuje na jemné hranici černého humoru, který vlastně hladí.
Janniejay
  31. 5. 2012, 22:57
Všechny jeho knihy jsou si podobné, ale jeho humor je mi velice blízký. Možná je to jenom můj dojem , ale jeho knihy mi připomínají knihy Jaroslava Haška. :)