Šóá

Šóá Originální název: Shoah

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1999
ISBN: 3-922209-87-4

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1999) 3-922209-87-4 240

Knižní verze dokumentárního filmu, který na základě výpovědí očitých svědků vypovídá o hrůzách v ghettech a táborech smrti třetí říše. Autor po 12 let vyhledával očité svědky vyhlazovacích akcí za 2. světové války.

Kniha s předmluvou Simone de Beauvoir je přepisem rozhovorů, které vedl autor ve svém dokumentárním filmu z roku 1985 Shoah. Spisovatel a režisér dokumentarista Claude Lanzmann na něm pracoval od roku 1974. Shoah představuje mimořádné dokumentární dílo zabývající se holocaustem. Více jak devítihodinový snímek neobsahuje žádné dobové záběry z války a skládá se výhradně z výpovědí očitých svědků holocaustu. Ti, kteří přežili masové vyvražďování, zde mají možnost zprostředkovat své zkušenosti a uchovat je pro budoucí generace, přičemž jejich vzpomínky mnohdy ožívají při návštěvě místa činu (např. tábor Treblinka), často to však není vůbec třeba.

Lanzmannem zachycené výpovědi patří k základním a dnes už klasickým zdrojům pro poznaní největšího zločinu v evropských dějinách, jimž bylo nacistické vyhlazovaní Židů. (Založil/a: e-lišáček)

Claude Lanzmann Claude Lanzmann
*27.11.1925

Antonín
  15. 3. 2015, 12:37
Velmi dech beroucí čtivo. Nacistům bych nevěril ani co se za nehet vejde. Nevěřil bych ani tenkrá a ani teď. Je pravda, že je velmi těžké vžít se do role židů v době druhé světové války. Takže se velmi těžko soudí. Ale ten strach, bolest, hladovění, únava, pocit nevědomosti co tak hrozného provedli je neúnosná i pro člověka z naší doby. Nedovedu pochopit jak s tím, přívrženci Hitlera mohli souhlasit a ty co přežili jak s tím pak mohli žít. Holocaust je něco otřesného a pevně věřím že svět už nikdy nedopustí žádné takovéto zacházení s lidmi. Jenže bohužel nikdo z nás neví co bude ...
rt12
  26. 2. 2015, 8:40
Knížka se mi líbila daleko víc než samotný dokument. Působila na mě víc syrově a surově, bez zbytečného patosu. Přesto a nebo právě proto příběhy zanechávají silnou stopu. Výpovědi o otřesných zkušenostech z koncentráku, donutí přemýšlet o tom, kam je člověk schopen dojít jako trýznitel a vydržet jako trýzněný.
Zuza89
  26. 11. 2016, 20:36
Kniha vypovídající pravdu v té nejsyrovější formě, tak by se dala popsat Šoa. Autentické výpovědi člověka chvílemi dostanou do kouta a upřímně u výpovědi Filipa Müllera ve věci zplynování zářijového transportu terezínských Židů v Osvětimi, kdy ve svlékárně všichni sborově zpívají českou hymnu, jsem musela knihu zavřít... a to jsem si myslela, že po knize Svědkové z továrny na smrt mě už nic nedostane do situace, kdy nelze ve čtení pokračovat... Co mě opravdu na knize už od začátku nebavilo, je způsob napsání, nebo spíše vcelku stupidní forma podávání otázek! Ale myslím si, že každý si určí svou formu přečtení knihy (viz přeskakování těchto hloupých otázek). Za mě určitě doporučuji :)