Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Šóá

93%
5 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Šóá Originální název: Shoah

Nejnovější vydání:
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1999
ISBN: 3-922209-87-4
Počet stránek: 240
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1999) 3-922209-87-4 240

Knižní verze dokumentárního filmu, který na základě výpovědí očitých svědků vypovídá o hrůzách v ghettech a táborech smrti třetí říše. Autor po 12 let vyhledával očité svědky vyhlazovacích akcí za 2. světové války.

Kniha s předmluvou Simone de Beauvoir je přepisem rozhovorů, které vedl autor ve svém dokumentárním filmu z roku 1985 Shoah. Spisovatel a režisér dokumentarista Claude Lanzmann na něm pracoval od roku 1974. Shoah představuje mimořádné dokumentární dílo zabývající se holocaustem. Více jak devítihodinový snímek neobsahuje žádné dobové záběry z války a skládá se výhradně z výpovědí očitých svědků holocaustu. Ti, kteří přežili masové vyvražďování, zde mají možnost zprostředkovat své zkušenosti a uchovat je pro budoucí generace, přičemž jejich vzpomínky mnohdy ožívají při návštěvě místa činu (např. tábor Treblinka), často to však není vůbec třeba.

Lanzmannem zachycené výpovědi patří k základním a dnes už klasickým zdrojům pro poznaní největšího zločinu v evropských dějinách, jimž bylo nacistické vyhlazovaní Židů. (Založil/a: e-lišáček)

(více)  

Štítky

více  
Claude Lanzmann Claude Lanzmann
*27.11.1925


KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Antonín
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 3. 2015, 12:37
Velmi dech beroucí čtivo. Nacistům bych nevěril ani co se za nehet vejde. Nevěřil bych ani tenkrá a ani teď. Je pravda, že je velmi těžké vžít se do role židů v době druhé světové války. Takže se velmi těžko soudí. Ale ten strach, bolest, hladovění, únava, pocit nevědomosti co tak hrozného provedli je neúnosná i pro člověka z naší doby. Nedovedu pochopit jak s tím, přívrženci Hitlera mohli souhlasit a ty co přežili jak s tím pak mohli žít. Holocaust je něco otřesného a pevně věřím že svět už nikdy nedopustí žádné takovéto zacházení s lidmi. Jenže bohužel nikdo z nás neví co bude ...
rt12
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 2. 2015, 8:40
Knížka se mi líbila daleko víc než samotný dokument. Působila na mě víc syrově a surově, bez zbytečného patosu. Přesto a nebo právě proto příběhy zanechávají silnou stopu. Výpovědi o otřesných zkušenostech z koncentráku, donutí přemýšlet o tom, kam je člověk schopen dojít jako trýznitel a vydržet jako trýzněný.