Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Šílený král

87%
4 6
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Šílený král

Podtitul: životopis Ludvíka II. Bavorského


Autor:
Originální název: The Mad King - The Life and Times of Ludwig II of Bavaria
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Nejnovější vydání:
Euromedia Group - 2000
Počet stránek: 336
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 6x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 1x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Euromedia Group (2000) 336

25. srpna 1995 oslavovalo Německo 150. výročí narození Ludvíka II., nejopovrhovanějšího a zároveň i nejvíce milovaného panovníka moderní doby. Jako dítě byl Ludvík přes svou fyzickou krásu mlčenlivý a uzavřený. Na prahu dospívání zjistil, že spíš než četné dívky, jež mu byly představovány jako potenciální manželky, ho přitahují mladí muži. Poté, co Ludvík zrušil zasnoubení s bavorskou princeznou Žofií, již nikdy o manželství neuvažoval. Když ve věku osmnácti let nastoupil na bavorský trůn, oddal se svým hlavním vášním: hudbě a architektuře. Mladého krále si podmanila hudba Richarda Wagnera. Úzce se s hudebníkem spřátelil a stal se jeho mecenášem. Tak mu umožnil skládat a uvádět jeho velkolepé opery. Výsledkem královy lásky k architektuře jsou zámky, které patří k nejobdivovanějším a nejfantastičtějším na světě. Zámky Berg, Hohenschwangau, Linderhof a Herrenchiemsee jsou skvostné, ale vyvrcholením Ludvíkových snah o snový svět je Neuschwanstein, jehož bizarnost nemůže předstihnout žádná jiná stavba.
Ludvík téměř proti své vůli změnil průběh evropských dějin. Uvrhl Bavorsko do dvou válek a spolu s Bismarckem založil německé císařství. Jak rostla moc Pruska, stal se svědkem vzrůstajícího vlivu Hohenzollernů na úkor vlastního rodu Wittelsbachů. Své zklamání vyvažoval tím, že ze své pokladnice nadále štědře podporoval umění a financoval stavbu nového operního divadla pro Wagnerovy skladby. Často býval jediným divákem na představení opery prsten Nibelungů.
Členové jeho vlastní rodiny a vlády se spikli, prohlásili ho za šíleného a násilně ho svrhli. Strávil jediný den v zámku přeměněném na doživotní sanatorium, a pak zmizel. Jeho tělo bylo nalezeno v jezeře pod zámkem. Šlo o sebevraždu? Nebo o vraždu? (Založil/a: CarolineS)

(více)  

Štítky

více  
Greg King Greg King

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
100% 100% 100% 100% 100%
  13. 2. 2014, 14:18
Velmi dobře napsaný životopis. Čtivé, Ludvík II. je zde představen hlavně jako člověk - ne příliš šťastný, ne příliš chápaný. Bylo znát, že ač se autor neodchýlil od historických skutečností, byl zcela evidentně na jeho straně. A to vidím na této knížce jako velmi sympatické.
CarolineS
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 9. 2012, 12:21
Tohle byla první a zatím taky poslední kniha, u jejíhož konce jsem brečela. Příběh bavorského krále Ludvíka je tak silný, že strhne i ty největší tvrďáky. Tak a teď už vím, proč je Ludvík tak oblíbený, přestože uvrhl svou zemi do války, zadlužil ji, podporoval neoblíbeného Wagnera a byl prohlášen za šíleného. Co se týče knihy, je výborně napsaná a nejde se od ní odtrhnout.