Stará dáma vaří jed

Stará dáma vaří jed Originální název: Suloinen myrkynkeittäjä

Hejkal - 2005
ISBN: 80-86026-30-2

Hejkal (2005) 80-86026-30-2 175

Hrdinkou románu je důstojná stará dáma, vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, která se všemožně obětuje svému nepovedenému synovci - prodá byt v Helsinkách, aby za něj mohla zaplatit dluhy, odevzdává mu každý měsíc důchod... Pak ji ale synovec nutí, aby napsala závěť a všechno mu odkázala - a stará dáma se vzepře. Rozhodne se vzít věci do vlastních rukou a čtenáři s napětím sledují, jakou kaši (ale kdyby jenom kaši!) ty staré, vrásčité a křehké ruce dokážou navařit. (Založil/a: skjaninka)

vladislaus
  5. 11. 2012, 15:29
Trochu slaboduchý mi připadal celý příběh včetně hlavních postav. Finský humor je ve srovnání s českým podřadný. Epilog knihu úplně zazdil. Místo původně plánovaných 3 hvězd dostává jen dvě.
teite
  12. 12. 2013, 22:29
Knížka se mi líbila a slaboduchá se mi nezdála - je to sice vtipné, ale hloupé ne. A z hlavní zápletky, která humorná vlastně není vůbec, člověka až mrazí.
lusk_lusk
  20. 6. 2013, 22:59
Nenáročná četba, přesto bych ji neoznačila za nezajímavou. Děj je popisován vzhledem k situaci s nezvyklým nadhledem a právě to dodává stylu na originalitě. S ničím si nemusíte lámat hlavu a přitom to není nuda. Kniha působí velmi jednoduše záměrně, kdyby tomu tak nebylo, autor by jistě neprojevil v popisu postav takovou fantazii. Po dalších Paasilinnových knihách se určitě po této zkušenosti poohlédnu.
DanielOsbourne
  4. 3. 2016, 21:08
Skvělá oddychová četba, kterou jsem od této knihy očekával. Příběh byl poměrně zajímavý a vývoj událostí místy překvapující, ale humorné to podle mě není. Černému humoru moc neholduji a po zkušenosti s Paasilinnou si dovoluji říci, že je mi cizí i severský humor. Přesto však na autorovi knihy nezanevřu, protože se čtou velmi dobře, a jak už jsem říkal, je to skvělá odpočinková četba.
Topka
  7. 6. 2016, 22:01
Kniha je humorná, ale hlavní zápletka je spíše děsivá a patřila by k jiného žánru. I přes všechny smutnější pasáže jsem se dobře bavila a tuto knihu bych doporučila těm čtenářům, kteří si chtějí odpočinou a jen tak se zasmát nad vtipnými pasážemi.
Astonius
  16. 8. 2015, 19:09
Nijak mě neuchvátilo, musela jsem se do čtení velmi nutit. Začátek nicméně ještě celkem šel, o "návštěvě" tří výtečníků u stařenky jsem četla se zájmem a čekala, jak se věci rozvinou, ale pak už to bylo takové .... střelené. Asi je to humor, jehož inteligentní a jemné nuance ne příliš dobře a správně chápu.... :-)
jvaclavik
  17. 7. 2015, 20:31
Mně se zatím líbí úplně všechny knížky od Arta Paasilinny. Sice je jeho humor trochu na jedno brdo, ale za to je zatraceně dobrý. Líbí se mi i vynikající český překlad. Autor parádně vylíčil, jak se cítil Kauko ošizován sociálním systémem a jeho úvahy byly naprosto nezapomenutelné. Děj byl opět spletitý a nebylo zde nouze o akci :)
basa_Pitrs
  1. 12. 2014, 15:08
Při čtení se vkrádá na mysl představa filmu dnešního severského nízko nákladového psychologického dramatu. Takováto jsou mimochodem velmi kvalitní a stojí za shlédnutí v artových kinech. Stará dáma vaří jed je vyprávěna a popisována značně ironicky, někdy však ironie ustoupí do pozadí a dá přednost syrovému toku myšlenek záporných hrdinů, ze kterého až zamrazí. Potenciál zde určitě je, dle mého soudu však není zcela využit. S blížícím se koncem docházejí autorovi nápady, závěr je předvídatelný a nezajímavý. Nenáročná četba bez velkých ambicí.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:04
Po přečtení knihy Les oběšených lišek jsem se na tuto knihu moc těšila. A opět mě to nezklamalo. Velice čtivé, báječný humor. Já jsem se bavila a moc. Hlavní hrdinka je naprosto úžasná a vše nakonec zvládne s noblesou jí vlastní. Nádherné počteníčko.
aledka01
  18. 12. 2013, 18:37
Knížka je super. Několikrát jsem se u ní zasmála. Dávám čtyři hvězdičky a to hlavně proto, že jediné, co mi na ní trochu vadilo, bylo popisované týrání a následné mordování nevinných zvířat na začátku knížky. Jinak jsem se ale opravdu bavila a Linneu jsem si oblíbila - taková správná babča, která je sice nejednou vyděšená k smrti, ale kuráže má na rozdávání.Určitě si od tohoto autora přečtu ještě nějakou další knížku.
darla22
  11. 11. 2016, 20:54
Od knihy jsem očekávala vtipnost a lehkost. Bohužel tématika mi opravdu nesedla a neměla jsme jedinou příležitost se zasmát. Ráda čtu vtipné knížky, které pohladí. Tahle mě drásala a nemohla jsem překousnout zápletku. Nicméně jsem ji dočetla. Jazykově se čte dobře, ale obsahově už to tak slavné není.
Marta007
  29. 8. 2016, 18:11
Knihy tohoto autora mě baví, mám ráda jeho styl a jeho jazyk. Příběh je nerealistický, trhlý, groteskní a sarkastický. Na to má umění plné právo a prostor.
LucillaPeters
  12. 7. 2015, 23:17
Netradicni hrdinka, vlastne nevesela hlavni zapletka, mily humor, prijemne cteni. Ja byla spokojena.