Problém Spinoza

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Portál - 2012
ISBN: 978-80-262-0167-0

Portál (2012) 978-80-262-0167-0 408

Ve svém nejnovějším románu autor završuje svou filozofickou trilogii (Když Nietzsche plakal, Léčba Schopenhauerem). Protagonisty románu, mladého talentovaného holandského filozofa ze 17. století, Žida Benedicta Spinozu, a ideologa nacistické NSDAP Alfreda Rosenberga, od sebe dělí bezmála tři sta let. Spinoza se pro své neortodoxní názory dostává do ostrých sporů s židovskou obcí, a nakonec je prohlášen za kacíře a exkomunikován. Rosenberg, původce teorií o rasové nadřazenosti, nemůže pochopit, že pro „největšího z germánské rasy“, Goetha, byl Spinoza vzorem a že z jeho díla četl každý den. Rosenberg stejně jako mnoho jiných nacistických pohlavárů, trpí pocitem méněcennosti, a přestože se podrobí psychoanalýze, nic mu z jeho velikášské pasti nepomůže. Spinoza se naopak jako člověk i filozof postaví vůči své komunitě na vlastní nohy a v autorově interpretaci se stává prototypem emancipovaného moderního učence a člověka. Stejně jako u svých předchozích knih nás Yalom učí o lidské duši a složité cestě k jejímu uzdravení. (Založil/a: al-ma)

TomToman
  1. 12. 2015, 14:56
Opět zdařilá kniha od Yaloma. Musím říci, že mě začínají po jeho čtyřech knihách lákat i ty zbývající:) Ale říká se, že se nemá nic přehánět. Tak si dám chvíli oddech:)
Jinak mohu doporučit všem, které zajímá psychologie, filozofie a historie.
Je jasné, že si mnohé Yalom vymyslel, ale na druhou stranu si myslím, že vymyšlené postavy mu jen pomáhaly vykreslit psychologii dvou hlavních postav: nacisty Rosenberga a žid.filozofa Spinozu...
Pim
  23. 7. 2013, 18:14
Knížka se rozjela hned od začátku. Skvělé úvahy o náboženství, svobodě. Zajímalo mě, jak to se Spinozou bude dál. Na druhou stranu ta nacistická stránka. Alfred a spol. mi byli nesympatičtí. Zezačátku se mi četlo skvěle, pak už to bylo trochu slabší, ale to může být mou nechutí zabývat se Alfrédovým světem - byť i přináší poznatky z psychologie a přibližuje je čtenáři.
Zdekal
  9. 12. 2012, 13:52
Jako vždy je ale inspirující a díky ní člověk pochopí hodně z filozofie i psychologie. Pro mě bylo nejzajímavější, jak v jedné době bylo židovství vnímané podle krve záchranou před vyobcováním a v druhé smrtelnou terorií. A jak by bylo možné přistupovat k terapii nejhorších nacistických vůdců - jak najít vazbu, jak je rogersovsky bezpodmínečně přijmout i přes ta zvěrstva. Na knize mě občas rušily až příliš nepřirozené dialogy. Nevím, jestli je to překladem nebo nedokonalostí autora, každopádně se nenechte odradit.
monika100
  27. 1. 2013, 15:28
Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Nit obou příběhů nenápadnou cestou nutí přemýšlet nad lidskou povahou, nad osobní odvahou, nad tím, že lidé se vlastně po celou historii lidstva příliš nemění. Mimo jiné je to i o tom, že nízké sebevědomí je základem mnoha tragédií ... jednotlivce i národů. Za podobné knihy díky ...
Thessaloniki
  16. 1. 2013, 17:44
Fantastická kniha, jedna z nejlepších, které jsem za poslední roky četl. Autorova znalost (nejen) psychologie, vášeň pro filozofii a cit pro skladbu příběhu se opět ukázaly v tom nejlepším světle. Dialogy v knize jsou mistrné a obohacující, jak už bývá u Yaloma zvykem. Vřele doporučuji.