Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Poslední aristokratka

82%
4 566
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Poslední aristokratka
Autor:
Originální název: Poslední aristokratka
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Nejnovější vydání:
Druhé město - 2012
ISBN: 978-80-7227-320-1
Počet stránek: 250
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 142x v oblíbených
v přečtených 870x v přečtených
v knihovně 207x v knihovně
k přečtení 296x k přečtení
právě čte 33x právě čte
si přeje 13x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Druhé město (2012) 978-80-7227-320-1 250

František Antonín hrabě Kostka z Kostky je potomek šlechtického rodu, žijící v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se s americkou manželkou Vivien a dcerou Marií (III.) vrací do Čech, aby převzal rodové sídlo. Kromě zámku „zdědí“ hraběcí rodina i personál: zpátečnického kastelána, hypochondrického zahradníka a kuchařku, která si ráda cvakne a občas to přežene.

Chudobný navrátilec, krkolomně navazující na slavný rodokmen, emigrantství, místní zemitost, zámek jako konkurenceschopná atrakce, kníže Schwarzenberg, zpěvačky Cher a Helenka Vondráčková, to jsou motivy, z nichž autor, profesí kastelán, upředl sérii panoptikálně komických situací. V deníku Marie III., posledního potomka rodu, nenajdete sex, násilí, vraždy ani hluboké myšlenky. Má jedinou ambici: pobavit čtenáře! (Založil/a: al-ma)

(více)  

Štítky

více  
Evžen Boček Evžen Boček
*06.10.1966

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Introvert
60% 60% 60% 60% 60%
  30. 11. 2014, 21:59
K přečtení ,,Aristokratky" mě přivedla možná zvědavost, možná chuť přečíst si něco, o čem hodně lidí hovoří v superlativech. Jako už potolikáté, s ne vždy totožným dojmem, jaký měla z četby většina lidí. Protože jsem už četla Aristokratku ve varu (zcela logicky jsem začala druhým dílem ;-) ), tušila jsem , jaké dílo mám asi před sebou. Tento díl mi ovšem připadá trochu lepší.
Evžen Boček má určitě smysl pro humor. Jeho ,,vtipy" jsou neotřelé a místy opravdu hodně úsměvné. Vadilo mi to, co vadilo (podle zdejších komentářů) i dalším čtenářům - ono závorkované vysvětlování, koho se právě uvedená činnost týkala. Připomíná mi to humor dětí ze třetí třídy... Ano, s postupem děje se opravdu vytratilo. Bylo ovšem nahrazeno neustálými odkazy na bulvární plátek Blesk - otiskli v Blesku, fotografie hraběnky s popiskem v Blesku... Docela dobrá propagace...
Ve svém komentáři k 2. dílu jsem psala, že mám zato, že autor má na víc. Asi zkusím i Deník kastelána, ale už o tom tak přesvědčená nejsem.
Magyana
80% 80% 80% 80% 80%
  9. 12. 2015, 14:31
Nepamatuju, kdy jsem se naposledy u knihy smála nahlas. Většinou se bavím tak nějak vnitřně, soukromě, případně se tiše usmívám. Ale u Aristokratky se mi několikrát stalo, že jsem smíchy doslova vybuchla - ve dvou případech jsem tím dokonce vzbudila manžela a jednou mírně pohoršovala v čekárně u lékaře, za což se všem zúčastněným omlouvám, ale nedalo se jinak.
Velice příjemná knížka do předvánočního shonu a šílenství.
Ariko
60% 60% 60% 60% 60%
  19. 12. 2015, 13:40
úsměvné dílko, které jsem formou audio knihy poslouchala pri uspavani dcery. Necetla jsem anotaci, nevedela kdo to napsal a ani jsem netusila jestli je to historicky roman nebo komedie :-) jen jsem často vidala odkazy a doporučení, a tak jsem do toho šla. Myslím, ze je to milé povídání, které neurazi a před Vánoci se vyloženě hodí. Na uspavani ideální kniha :-)
Peetuliska
60% 60% 60% 60% 60%
  31. 1. 2015, 7:18
Příběh jedné rodiny, které je vrácen majetek a stanou se aristokracií, ovšem značně zchudlou aristokracií.Na začátku knihy jsem si říkala, tak tohle není zrovna můj šálek kávy. Ne, že bych posléze změnila radikálně názor, ale od poloviny knih, jsem nějak přivykla "humoru" a občas se mi na tváři i vykouzlil úsměv. Rozhodovala jsem se mezi 2 a 3 hvězdičkami. Nakonec jsem dala 3, protože se kniha četla lehce a byla příjemnou oddychovkou.
alča87
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 1. 2014, 11:34
Kniha mě hodně zklamala. Zasmála jsem se jenom párkrát (odhaduji to na pět pousmání a dvě uchechtnutí). Těšila jsem se, jak si přečtu vtipnou knihu od českého autora. Bohužel jsem přečetla sice milou knížku o jedná trochu bláznivé rodince, ale to mi nějak nestačilo na to, abych se "válela" na zemí smíchy. Kdyby nebyla označovaná jako úspěšná humoristická kniha, dala bych o hvězdičku víc.
Keatin
80% 80% 80% 80% 80%
  2. 1. 2017, 10:15
Několikrát jsem se nahlas od srdce zasmála, pochichotávala jsem se - Marie coby vypravěčka je ironická, sarkastická, ano, ty závorky mě také štvaly a zmínky o Blesku taktéž, nicméně pořád se jedná dle mého názoru o povedenou knihu, plnou humoru. Vzhledem k tomu, že jsem pár let také prováděla turisty, trochu chápu i chudáka Josefa. :-) Já se bavila, opravdu. Mám ovšem strach, že další díly nepřinesou příliš nového, nicméně, i tak se do nich pustím.
Tanmut
60% 60% 60% 60% 60%
  19. 7. 2013, 21:39
Pár pousmání, dost uchechtnuní, ale žádný větší smích.
Po šestnácti stránkách jsem měl chuť Aristokratku omlátit o hlavu prvnímu z plebs, který půjde okolo; mohly za to "vtipy" v závorkách typu (ne X - ale Y), které ve mně po třetím užití začaly vyvolávat trpká bodnutí do bránice a hněv. Naštěstí kadence těchto humorů postupně slábla až téměř utichla. Jinak jde o pěkně obrazné, epizodní vyprávění ze života restitucemi postihlé, nižší šlechty, které nepostrádá nadsázku.
Vtipná, lehká, na můj vkus až příliš, nenáročná četba. I tak si určitě počíhám na další díl.

Dodatek: Nedávno jsem dal knihu přečíst své náctileté sestře a ta ryčela smíchy celých pět hodin, než knihu dočetla.
Rutsuka
80% 80% 80% 80% 80%
  10. 9. 2014, 19:50
Vcelku příjemná krátká oddechovka...Líbil se mi příběh (psaný formou deníku) česko-americké rodiny, které padne do klína malý český zámek a snaží se ho udržet v provozu a nejlépe na něm i něco vydělat. Líbí se mi ironie, nadsázka, černý humor...stejně jako většině se mi nelíbí vysvětlovací závorky, ty ale naštěstí po pár stránkách více méně zmizí. Rozhodně to není žádná perla mezi humoristickými knihami, ale určitě si přečtu i druhý díl.
Rames
60% 60% 60% 60% 60%
  17. 7. 2014, 14:01
Vhodná kniha na dovolenou k vodě. V jedné ruce vysokou sklenici s paraplíčkem a v druhé Evžena Bočka, tedy jeho knihu! Nenáročné čtení které působí dojmem sepsaných historek kolujících v rodině. Bohužel chybí dějová linka které by se mohl čtenář zachytit.
Bloodym
80% 80% 80% 80% 80%
  17. 3. 2016, 11:24
Mé první setkání s knihou bylo v knihkupectví - obálka a název mě zaujaly, obsah podle anotace už ne a tak jsem tam knihu vesele nechala ležet a vybrala si jinou. Nemohla jsem tušit, že ji o pár měsíců později dostanu jako dárek k svátku... Takže jsem se do ní s pochybami pustila. Nakonec jsem byla mile překvapená. Ač bych ke knize měla pár výhrad, tak jsem se u ní opravdu pobavila.
Jadelaine
60% 60% 60% 60% 60%
  24. 7. 2014, 18:36
Upřímně řečeno, jsem celkem zklamaná. Na diskuzích na facebooku knihu tak vychválili, že jsem se rozhodla si ji přečíst. Ale asi vlivem mého nadměrného očekávání musím konstatovat, že nic moc. Povídání sice milé a oddechové, ale co se vtipu týče slabota. Některé pasáže mě vysloveně rozčilovaly, např. Mariino neustálé upřesňování koho se daná situace týkala (kdo četl, pochopí můj kostrbatý popis). Mělo to asi vyznít vtipně, ale nevyznělo.
Eidalon
80% 80% 80% 80% 80%
  22. 3. 2014, 12:58
Evžen Boček, kastelán Milotického zámku (od roku 1992), osmačtyřicetiletý autor (1966) a kyjovský rodák, který se se svými texty prý moc nevnucuje. Věřící, konzervativní a svou Poslední aristokratku tvořil celých osm let. A kastelán Josef z jeho tak povedené knihy trpí silnou autobiografií . . . alespoň „Mufloni“ a jeho žena to tvrdí . . .

Ani se to nechce věřit. Milotický zámek znám již dlouho, Evžena Bočka ale znám jen pár měsíců. To, když jsem v početných odkazech kolem knih neustále „zakopával“ o jeho Marii III. z Kostky a nejrůznější recenze na jeho literární počin - Poslední aristokratku. A jelikož mne zvědavost nedala, nezbylo, než si knihu přečíst.

Hned zkraje jsem ale narazil, když jsem při rezervování dílka v oblíbené knihovně zjistil, že jsem 18. v pořadí a k textu se jen tak rychle nedostanu (knihy již nekupuji, pouze je čtu). A tak jsem oprášil své znalosti virtuální reality a sehnal si zvukovou podobu tohoto povídání. A pak stačilo jen usednou a poslouchat . . .

Na úvod mohu potvrdit, Evžen Boček je velmi vtipným současným českým prozaikem a zcela po právu obdržel cenu Miloslava Švandrlíka. Jeho texty (Poslední Aristokratka má již i druhý díl – Aristokratka ve varu a další díly prý na sebe taky nenechají dlouho čekat) mne právě humorné povídání a knihy pana Švandrlíka dost připomínají.

Poslední Aristokratka je kniha, která si neklade jiný cíl, než pobavit a rozesmát, i když v pozadí zde neustále narážíte na postřehy a nešvary, se kterými se autor jako kastelán potýká dennodenně a které tak do knihy přenáší a tím se kniha stává i tak trochu parodií nás samých, návštěvníků a vůbec přenašečů kultury a vskutku to pro nás nevyznívá nijak lichotivě. Reálie dílka – pomyslný, mírně zdevastovaný a časem nahlodaný zámek Kostka někde v Čechách – jsou panu kastelánovi velmi blízké, a tak jeho glosy a vtipné postřehy ze života na zámku jsou založeny na pravdivých poznatcích a osobních prožitcích. Jeho poznatky přenesené i do knihy, co návštěvníci při prohlídkách chtějí a co ne, vycházejí z reality, a pravda, moc lichotivě pro českého návštěvníka nevyznívají.

Celá kniha je pojata jako deník, vyprávění devatenáctileté dcery Marie, která se jako rodilá Američanka stěhuje do Čech, aby se zde se svojí celkem naivní americkou matkou a nepraktickým otcem, potomkem šlechtického rodu z Čech, ujali rodinného majetku a pokračovali v rodové linii české šlechty.

Ani jeden z hrdinů není na tuto roli připraven a tak hned od úvodu – odjezdu z Ameriky do Čech a nastěhování se na zámek – je celá rodina neustále konfrontována s realitou, se kterou si nedovede účinně poradit. To vše přináší komické situace, které zde autor vrší jednu za druhou a tak Vás neustále nutí k úsměvu na tváři a mnohdy až k hlasitému smíchu.

Postupně se ale děj v knize již moc neposouvá kupředu a vlastně se tak trochu utápí v opakujících se legračních situacích, které nese hospodaření na zámku a komunikaci se služebnictvem či osůbkami v okolí, které od vrátivších se Američanů očekávají víc, než tito mohou dát.

Spolu s hlavními hrdiny prožijeme vánoce, silvestra, pravou českou zabijačku a další dobrodružství.

Kniha je zcela určitě zábavné a neškodné humoristické čtení bez větších literárních ambicí, které ale v dnešní době plné špatných zpráv vnáší do duše radost, klid a pohodu . . .

Všem trudomyslným doporučuji jako povinnou četbu, obzvláště po chmurné zimě . . .
chrispe
80% 80% 80% 80% 80%
  8. 3. 2014, 10:27
O té knize mi řekli tři lidé. Kamarádka, která ji komentovala dost vlažně, bratr, komentující ji méně vlažně a otec, který ji přede mě doslova předhodil a řekl, že mám sehnat druhý díl. A přestože se mi do ní vlastně ani moc nechtělo, tak jsem ji otevřela a četla. Musím říct, že je to opravdu příjemná oddechovka, u které můžete "vypnout" a nechat se bavit, i když některé vtípky zrovna nebyly můj šálek kávy a občas mi přišlo, že se autor dost opakoval. Nicméně jsem si Kostky a jejich služebnictvo docela zalíbila (až na to zjevný týrání zvířat) a další díly si určitě přečtu. Mimochodem, ten druhej díl už jsem koupila. Ty čtyři hvězdičky jsou možná kapku nadsazený, ale co už. :-)
Hledající
80% 80% 80% 80% 80%
  21. 1. 2015, 19:35
Vzhledem k tomu, že jsem očekával "jen" humornou knihu bez jakéhokoliv hlubšího příběhu či "poselství", nebyl jsem zas tak zklamán. Naopak - humor byl inteligentní, udržoval si setrvalou standardní úroveň s některými místy fakt dobrými (reakce / chování otce a Josefa mě fakt bavily). V níže uvedených komentářích zmiňovaná jasná reklama na Blesk či používání závorek (vysvětlování) mi pohodu nerušilo. Nenudil jsem se, ale můj "šálek knihy" to není, ale oddychovka dobrá. Takže za humor 4 hvězdy, další nehodnotím.
Daniel_852
100% 100% 100% 100% 100%
  24. 8. 2016, 15:56
Úžasná kniha! Hrozně jsem se smál, doporučuji všem, co se rádi smějí! Líbilo se mi jak autor do knihy vložil známé osobnosti.
včelka
80% 80% 80% 80% 80%
  25. 8. 2015, 15:37
Je pro mě tuto knihu těžké hodnotit, protože tenhle žánr obvykle nečtu (Snad jen Forresta Gumpa) a české autory taky moc nemusím, ale slyšela jsem na ní tolik chvály, že jsem se jí rozhodla přečíst (vlastně poslechnout jako audio knihu, protože to je na cestu vlakem ideální)...
Kniha byla příjemná oddechovka z českého prostředí u které se i zasmějete. ;)
wendieta
100% 100% 100% 100% 100%
  30. 10. 2014, 20:35
Úsměvný příběh novodobé šlechty. Dobře jsem se u knihy bavila, někdy možná až moc, když se po mě otáčeli spolucestující ve vlaku. Vtipy v závorkách mě taky trochu vytáčely, ale naštěstí po pár stránkách zmizí. Nic hlubokého, ale nečekejte, prostě oddechovka do vlaku po dni stráveném v práci, či ve škole.
Desmond
80% 80% 80% 80% 80%
  3. 10. 2014, 10:45
Napsat dobrou humoristickou knihu je kumšt. Autorovi se to sice nepovedlo na výbornou (často příliš tlačí na pilu, překračuje hranici uvěřitelnosti, jindy se nebezpečně blíží trapnosti), u mně ale prošel, protože docílil několika pobavených úsměvů a pár uchytnutí. Navíc se kniha čte velice lehce a rychle. Vyloženě mi ale vadí neopodstatněné rozseknutí děje s příslibem pokračování v příštím díle.
silvaren
80% 80% 80% 80% 80%
  27. 8. 2015, 6:31
Musím přiznat, že jsem se bavila. Místy královsky. Je ale taky pravda, že knížka postrádá dynamiku, a přestože je pořád stejně vtipná, přestává vás bavit a pomalu vám dochází, že nic víc vás už nečeká. Určitě stojí za přečtení, ale jeden díl bohatě stačí.
Tardis
80% 80% 80% 80% 80%
  30. 10. 2014, 19:22
Knihou roku se pro mne Aristokratka nestala, ale vzhledem k tomu, že nemám sklon přihlížet k oceněním ani k všeobecné chvále, nebyla jsem zklamána, když se mi dostalo zábavného, ale nikterak užitečného či podnětného vyprávění. Trochu jsem se smála, účel splněn.
Irene
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 8. 2013, 8:40
Doufám, že opravdu autor napíše další díl, protože jsem se po večerech dobře pobavila. Možná je to i tím, že jsem na zámku prováděla a jsem od malička zapálený "muflon" (v ženském rodě v tomto případě muflonice?.
Makulenka
40% 40% 40% 40% 40%
  2. 6. 2016, 21:47
"Cetla" jsem audioknihu a i ta mi trvala skoro rok.. Mozna to bylo dano tim teatralnim prednesem, ale vtipne mi to moc nepripadalo, spis krecovite...
melilotka
60% 60% 60% 60% 60%
  6. 11. 2015, 20:55
Všeho moc škodí. I humoru. A když ho vám ho autor servíruje minimálně v každé druhé větě, tak vás dřív nebo později omrzí. Na druhou stranu je to humoristický román, tak co jsem čekala? Možná ta knížka není až tak špatná, jen si s tímto typem literatury nesedneme...
Alaglesia
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 7. 2015, 20:24
Knihu jsem si přečetla, protože jsem na ní slyšela chválu ze všech stran. Ironický humor autora mi sedl, ale že bych se u knihy válela smíchy, to ne. Spíš vždycky jen takové uchechtnutí. Jediná pasáž, kdy jsem se začala smát opravdu nahlas, byla, když se hrabě učil jezdit na koni. Každopádně knížka mi zdobí knihovnu a určitě si i zakoupím druhý díl. Kdo se nudí, nebo se chce pobavit, tak doporučuji.
Ann-K.
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 2. 2015, 21:09
Zábavné čtení, při kterém není třeba příliš přemýšlet. Některé pasáže rozesmějí, možná až moc :D varování: NEČTĚTE KNIHU NA VEŘEJNÝCH MÍSTECH. Časté výbuchy smíchu. Už jen na prvních stránkách, kdy šlechtická rodina pašuje své mrtvé příbuzné v pytlíkách od arašídů a uspanou kočku v tašce, jsem měla pocit, že umřu smíchy:D Musím říct že první díl je o dost lepší než druhý, protože kniha Aristokratka ve varu mi nepřinesl nic nového.
M.ikolka
40% 40% 40% 40% 40%
  6. 2. 2016, 12:12
Nemohu pochopit, jak se tato kniha mohla stát nejhumornější knihou roku. Ano, vtipné situace tam jsou, ale že bych u toho slzela smíchy, to ani náhodou. Pořád jsem čekala na nějakou opravdu vtipnou pasáž, ale za celou knihu jsem se nedočkala..
Lilienn
60% 60% 60% 60% 60%
  18. 9. 2015, 19:21
Nevím, jestli jsem proti knize nebyla už od začátku zaměřená, ale nějak mě nenadchla. Sice byly chvíle, kdy jsem se prostě zasmát musela, něco se povedlo. Ale komentující níže mají pravdu, že rádoby humorem je naplněn každý odstavec, až to trošku štve.
Oddechovka to určitě byla, nenáročné čtení, psáno věcně bez okolních podrobností. Nelituju, že jsem četla, ale zase takový odvaz to pro mě nebyl.
Illaa
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 1. 2014, 22:39
Nikdy bych neočekávala, že kniha, která se navenek tváří seriózně mě po prvních pár větách tak odrovná. Některé frky byly brilantní s četnými prvky černého humoru, který mi je blízký. Jak už to ale většinou bývá, všeho se člověk přejí, proto to od půlky knihy začalo být trošku ohrané. Ale i tak musím hodnotit vysoko, jelikož málokterá knížka mě od srdce rozesměje a této se to podařilo.
hanci.hp
60% 60% 60% 60% 60%
  20. 10. 2015, 12:41
Všichni ji tak moc milují, že jsem byla zvědavá, co na ni vidí. A asi jsem to tam nenašla. První polovina knihy byla super vtipná, nevím, jestli se ty vtipy ve druhé polovině jen opakovaly, tak mi to nepřišlo vtipné, ani zábavné, nebo tam prostě už nebylo čemu se zasmát. Nevím.
Určitě zajímavé a dobře vybrané téma, nebýt kolem toho tolik humbuku, určitě bych knihu hodnotila lépe, ale po všem, co jsem o knize slyšela, mě to vlastně strašně zklamalo. Škoda.
mishelin
100% 100% 100% 100% 100%
  7. 2. 2015, 11:31
u této knížky jsem řvala smíchy (opravdu mi tekly slzy) od první kapitoly. Půjčila jsem jí manželovi, mamče, tchýni - všem se moc líbila. Jedna z nejvtipnějších knížek, co jsem četla. Vřele doporučuji :-)
happyness
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 2. 2015, 21:40
:D Velmi povedené! Příjemně inteligentní, přitom jednoduché. Hlasitý smích zaručen, kniha přečtena na jeden zátah. Enjoy (hlavně první díl)!
Venovanokniham
80% 80% 80% 80% 80%
  20. 10. 2016, 16:05
Na to, že jsem od knihy neměla žádná velká očekávání, jsem byla až překvapená, jak mě bavila. Kniha je psána formou deníkových zápisů Marie III.. Děj nabere rychlý spád hned na začátku a po zbytek knihy se už jen vezete vtipným příběhem. Humor je dávkován konstantně, takže se nemusíte bát hluchých míst. Výtku bych měla k hlavním postavám, které mohly být výraznější. Sama autorka deníku Marie III. mi přišla na svůj věk zbytečně upjatá i když jakýsi smysl pro humor měla. Nejvíc se mi líbil asi hrabě, který v záchvatech skrblictví předváděl neuvěřitelné kousky. Kromě spousty komických situací dostanou prostor i vážnější myšlenky jako např. fungování zámku jako kulturní památky nebo rozdíl mezi dnešní dobou a minulostí, kdy se na zámcích normálně žilo. Dobře vypíchnuto je v knize čecháčkovství, hlavně neochota ke změnám i kdyby měly být pozitivní.
MM1979
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 9. 2016, 7:40
Vtipné, zábavné a audiokniha je super namluvená od přijemného hlasu pro hlavní postavu a se skvělým přízvukem při čtení matky! Jen doufám, že tento hlas bude i pro další díly - jinak bych to poslouchat nemohl...
teddy
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 5. 2016, 20:38
No tak za mě spokojenost. Je to sice blbina a postavy se chovají nelogicky, ale na rozdíl od většiny komedií, kde se vtip postupně vytrácí, je držena úroveň humoru celou dobu stejná.
Taky to asi nebude humor pro každého. Člověk musí být trochu cynik a nesmí to přehánět s láskou ke zvířatům. Jinak převoz kočky do Čech, nebo metodiky zklidnění psů neskousne.
hanka24
80% 80% 80% 80% 80%
  11. 10. 2015, 9:07
Oddechová knížka, smíchy jsem se úplně nelámala, ale některé situace opravdu vykouzilily úsměv na rtech. Určitě sáhnu i po ostatních Bočkových knihách.
Sandalkar
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 11. 2014, 16:18
Když si tak čtu komentáře ke knížce, říkám si, jestli jsem nečetla nějakou jinou :-). Příběh se mi moc líbil a zasmála jsem se opravdu od srdce. Už jen úvodní stránka s popisem prabáby sedící v hrobce na schodek, mě moc pobavila. Těším se na druhý díl.
lenulinka.126
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 1. 2014, 11:20
Kniha je skvěle napsána a opravdu rozesměje. :) jediné, co mi vadilo, bylo za začátku něco jako vysvětlivky v závorkách ;)
lalup
100% 100% 100% 100% 100%
  27. 12. 2012, 11:32
Ještě jsem se u žádné knížky tak nepobavila. Pěkné posílení bránice. Za nejlepší vtipy považuji Olina a Laďu a označení hraběnčina jazyka za znovuobjevenou praslovanštinu.Těším se na další díl!
candlessinka
100% 100% 100% 100% 100%
  18. 6. 2016, 23:16
Sprostý aristokrat, jeho manželka na hlavu, dcera ač prokletá nejnormálnější ze všech, do toho kastelán, který nesnáší návštěvy, opilá kuchařka, zahradník s vizáží Spocka ze Star Treku a Deniska dutá jako bambus. Dle slov poslední jmenované je kniha "psycho" ale "super". :-)
JOhanka.1412
80% 80% 80% 80% 80%
  28. 3. 2016, 11:48
Marie není obyčejná americká teenagerka. Její otec je František Antonín hrabě Kostka z Kostky. Celá rodina, čítající ještě Mariinu matku, Američanku Vivien, žije v New Yorku. Po pádu komunistického režimu se vracejí do Čech aby převzali své rodové sídlo. Pokud byste čekali upjatou šlechtickou rodinku, ohrnující nos nad českou polistopadovou realitou, mýlili byste se.

Pokračování zde: http://www.hanka.mablog.eu/2016/03/28/posledni-aristokratka-evzen-bocek/
j.g.konecny
100% 100% 100% 100% 100%
  22. 3. 2016, 19:20
Kniha me bavila od sameho zacatku a i v mem pripade dochazelo k hlasitemu smichu na verejnosti. Jsem nadsen, ze mame doma druhy dil, na ktery se prave vrham. ;-)
linhe
40% 40% 40% 40% 40%
  17. 9. 2015, 18:17
Vtipné, ale zároveň až podivně odevzdané (ze strany hlavní hrdinky). Měla jsem dojem, že vypravěčka pouze píše, ale nijak zvlášť se nezúčastní příběhu, který se jí odehrával pod nosem. Celou dobu jsem přemýšlela nad jejím věkem, pár pasáží, které říkaly, že je úplné děcko a další zase, že je už dost velká na to, aby vydělávala peníze, mi neřekly mnoho. Souhlasím, že knize něco chybí, jen nedokážu přesně vyhmátnout, co by to mělo být.
Shery
100% 100% 100% 100% 100%
  14. 1. 2017, 15:22
Evžen Boček je pro mě objevem a zjevením v tom nejlepším slova smyslu. Žádný jiný autor mě zatím nedokázal tolikrát (a navíc hlasitě) rozesmát a pobavit. Dlužno však podotknout, že tímto žánrem jsem poměrně nepolíbená. Opakovaně, při čtení deníkových záznamů Marie Kostkové, přemýšlím nad tím, jak může být někdo tak přirozeně vtipný a navíc psát s takovou lehkostí a porcí jakési ironie a nadsázky, která je mi tolik blízká. Tomu zkrátka říkám talent. Zároveň mě těší, že se v naší malé zemi rodí autoři, kteří dokážou směle konkurovat zavedeným zahraničním velikánům. A přitom dlouhodobě a rovnou několika knihami okupovat žebříčky prodejnosti. Poslední aristokratka mě doslova nadchla a velmi rychle se stala mojí srdcovou záležitostí. Je pro mě přesně tou knihou, ke které se budu ráda vracet. Vlastně hned po jejím přečtení jsem si nemohla pomoci a některé části si pročítala znovu. A znovu ve mně vzbudily prakticky tentýž hřejivý pocit. Příběh jako takový je originální a postavy krásně vykreslené. Knihu vřele doporučuji jako pohodové a oddychové čtení.
Tevik
100% 100% 100% 100% 100%
  3. 1. 2017, 14:00
Hlasitý smích se nesl naším domem, děti i manžel klepající se na čelo. Dlouho jsem se tak nenasmála.
Teron Gorefiend
40% 40% 40% 40% 40%
  1. 12. 2016, 2:46
Námět dobrý, ale z textu je hrozně cítit snaha o stálou vtipnost za každou cenu, která vede k provoplánovitosti. Humor málokdy graduje do něčeho, čemu se člověk zasměje třeba ještě za několik stran a ty opravdu povedené vtípky jsou většinou ty drobné a napůl neúmyslné. Nedočteno.
Nikola Řehová
80% 80% 80% 80% 80%
  26. 9. 2016, 9:52
Ze začátku se mi kniha líbila hodně, místy jsem se smála až nahlas (hlavně popisování převážení kočky přes oceán). Postupně se začaly vtipy opakovat, vyloženě mi začal vadit otec, který svou lakotou prostě přeháněl. Naopak postava Josefa se mi zdála výborná po celou dobu :) Oddechová knížka přečtená za chvíli, já doporučuji :)
Ivana Sobotková
100% 100% 100% 100% 100%
  25. 9. 2016, 10:15
Výborná kniha,nasmála jsem se a rozhodně si přečtu i druhý díl,a těším se i na pokračovaní,protože má vyjít i třetí díl s názvem Aristokratka na koni
danyni
80% 80% 80% 80% 80%
  7. 8. 2016, 11:47
Oddechové čtení, ideální na léto. Moc se mi knížka líbila, i když překvapivě druhý díl o trochu víc. U tohoto dílu jsem měla místy pocit, že autor zbytečně vyhrocuje situaci, jen aby to bylo extra vtipné.. Ale každopádně jsem se pobavila a doporučuji.
taura
80% 80% 80% 80% 80%
  6. 8. 2016, 19:37
kniha pri ktorej som sa smiala nahlas:) urcite doporucujem, cita sa to lahko, humor je tam inteligentny, komentare rozpravajucej postavy miestami milo prekvapive, pekna karikatura
Tourniquet
100% 100% 100% 100% 100%
  21. 3. 2016, 14:19
U této knihy jsem se opravdu od srdce smála. Pokud je účelem této knihy čtenáře pobavit, pak byl účel splněn 100%.


1 2