Zajícův rok

Zajícův rok Originální název: Jäniksen vuosi

Hejkal - 2004
ISBN: 80-86026-27-2

Hejkal (2004) 80-86026-27-2 145

Román o krizi středního věku. Hrdina, novinář bulvárního plátku Vatanen, při návratu z rutinní služební cesty málem přejede v lese zajíce. Veden náhlým hnutím mysli, rozhodne se opustit svůj dosavadní nudný a neužitečný život. Ujme se zraněného zajíce, odchází s ním do severního Finska a Laponska a tam prožívá mnohá neuvěřitelná dobrodružství, v nichž vystupují nejen svérázní lidé a mnoho zvířat, ale dokonce i finská armáda. Nejslavnější Paasilinnova kniha. (Založil/a: skjaninka)

jvaclavik
  10. 11. 2014, 20:19
Obsahuje spoiler spoiler Tak až teď při psaní komentáře jsem se dozvěděl, že knížka je o krizi středního věku. To mi tedy vůbec nedošlo. Kniha je docela čtivá, i když nedosahuje kvalit Autobusu sebevrahů ani Lesu oběšených lišek. Arto Paasilina má docela charakteristický styl psaní a v podstatě vždy je to o tom, že nějaká zvláštní situace vybudí usazeného fina k cestování po Finsku. Jako ostatní jeho knihy je i tato docela krátká a rychle při čtení utíká, aniž by se člověk nudil. Neustále se střídají dobrodružné momenty a když jsou pak na konci vyjmenovány všechny přečiny proti zákonu, tak se člověk docela diví, co všechno se v této malé knize událo.
po
  23. 4. 2014, 11:56
Pro mě nepatří mezi nejlepší knihy tohoto autora, ale stále neztrácí linku zvláštního humoru, který autor využívá ve svých knihách.