Soumrak bílého muže

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Eminent - 2012
ISBN: 978-80-7281-445-9

Eminent (2012) 978-80-7281-445-9 208

Kniha sleduje vývoj západního myšlení od slavného Kiplingova imperiálního "břemene bílého muže" konce 19. století přes totalitní ničivé politické ideologie 20. století po psychologii sebemrskačství a ztráty pudu sebezáchovy počátku století tohoto. V mezerách mezi nimi se pokouší vystopovat paralelně probíhající a často opomíjené proudy filozofie a psychologie tvoření, sebezlepšování a duchovní a morální obnovy navazující na kreativní tradice Západu, od biblické etiky, přes protestantskou etiku kapitalismu, vědeckou a technickou revoluci, po nejnovější psychologické objevy, které by mohly západní civilizaci zachránit a posunout na další stupínek úspěšného vývoje. (Založil/a: al-ma)

Kebab Bursa
  4. 9. 2013, 21:33
Bohužel jsem místo klasické filozofie pobral jen marxák a pak na vejšce parodii filozofie prvních svobodných let, takže mi některé věci unikaly. Přesto jsem ale knížkou nadšen: přesné pojmenovávání nihilismu Islámu, dávání rovnítka mezi Islám a některá moderní "náboženství" typu komunismu a fašismu, sebemrskačství evropské civilizace, zhouba multikulturalismu. Naznak odpovědí, ale na závěr určitá schizofrenie řešení, z nichž vlastně žádné není správné. Myslel jsem si, že si vypíšu nějaké citáty, ale pak jsem raději nechal text plynout jako v románu a říkal si, že něco z něj ve mně zůstane. Uvidíme.