Globish

Globish

Práh - 2012
ISBN: 978-80-7252-381-8

Práh (2012) 978-80-7252-381-8 320

Ve své provokativní a neobyčejně zábavné knize Globish nás Robert McCrum provede od mrazivých močálů předřímské Británie do nákupních středisek v Soulu, aby nám ukázal, jak se jazyk angloamerického impéria stal světovou linguou francou. Dozvíme se, jak svět díky imperiálním snahám Británie získal svou ekonomiku, svou politiku a svůj sport - industrializaci, parlamentní demokracii a fotbal. Budeme sledovat, jak americká kultura, film, televize a reklama dále přetvářely svět a jak v nejnovější době síly globalizace a stále se zrychlujícího technologického vývoje učinily z "globish", globální angličtiny, celosvětový komunikační prostředek třetího tisíciletí. Zdá se to nemožné: malý ostrov v severním Atlantiku kolonizovaný Římany a poté stovky let drancovaný nájezdy svých sousedů se stal v 19. století dominantní světovou velmocí. Na druhém břehu Atlantiku se odehrál ještě jeden nepravděpodobný příběh: na druhé straně Atlantiku ve 20. století vyrostla bývalá kolonie tohoto ostrovního národa do ekonomického, kulturního a vojenského kolosu. Jak se to stalo? Mečem, samozřejmě, obchodem a průmyslovou vynalézavostí… Ale nejpřekvapivější a zcela zásadní složkou úspěchu obou zemí byla síla jejich společného jazyka. (Založil/a: alča87)

Robert McCrum Robert McCrum
*07.07.1953