Lidová kultura v raně novověké Evropě

Originální název: Popular Culture in Early Modern Europe

Argo - 2005
ISBN: 80-7203-638

Argo (2005) 80-7203-638 376

V jedné ze svých nejslavnějších prací se anglický historik Peter Burke pokouší představit lidovou kulturu raně novověké Evropy jako celek. Z hlediska zeměpisného zahrnuje celou Evropu, od Irska po Ural, od Norska po Sicílii, z hlediska časového tři století, od prvních tištěných letáků a kramářských tisků po Francouzskou revoluci. Detailním způsobem se v ní věnuje jak světu profesionálních zpěváků, bláznů, žonglérů, šarlatánů, potulných herců a vypravěčů, tak postavám jejich děl, jež se stávaly lidovými hrdiny, vysmívanými hlupáky i viníky, na než byla svalována všechna příkoří a těžkosti lidského života. Autor přitom důsledně ukazuje, že podoby lidové kultury v raném novověku byly výrazně formovány sociálními podmínkami, v nichž vznikaly, a kolektivními představami, jež mentálním způsobem ovlivňovaly jak podobu neelitní kultury mezi léty 1500-1800, tak její střetávání se s kulturou vzdělanců z vyšších sociálních vrstev, kteří se pokoušeli lidovou kulturu reformovat a potlačovat její nevázanost a pověrečnost. (Založil/a: Jungolink)

Arti.fex
  31. 10. 2012, 13:54
Možná si někdo řekne (řekl jsem si to i já): lidová kultura? To bude nuda. Musím přiznat, že jsem se spletl. Kniha má neuvěřitelný spád jako beletristické dílo - spoustu poutavých příběhů. Lidé se možná za těch 400 - 500 let vyvinuli a žijeme v technické době, ale druh zábavy a veselení se je pro nás stále totožný s našimi předky. Knihu vřele doporučuji.