Arnošt z Pardubic

Originální název: Arnošt z Pardubic

Vyšehrad - 2008
ISBN: 978-80-7021-911-9

Vyšehrad (2008) 978-80-7021-911-9 352

Arnošt z Pardubic, první pražský arcibiskup a blízký spolupracovník a rádce císaře Karla IV., patří bezesporu k nejznámějším postavám českých středověkých dějin. Kniha přední české medievalistky, znalkyně především církevních dějin, profesorky Zdeňky Hledíkové, představuje Arnošta z Pardubic nejen v jeho roli „pravé ruky“ Karlovy, ale také a v první řadě jako neúnavného a kreativního organizátora a reformátora života církve i společnosti, který svým zápalem jako by předznamenal reformní horlivost předhusitské a husitské doby. Z. Hledíková na základě množství dobových pramenů přibližuje vzdělání a duchovní svět Arnoštův, jeho evropský rozhled i respekt, kterému se těšil v celoevropském kontextu, ale i intimní stránky jeho osobnosti – a mentalitu jeho zbožnosti. Bohatě je sledován odraz Arnoštovy osobnosti a působení v soudobém umění, jeho podíl na stavbě pražské katedrály, stejně jako doklady úcty, jíž se této mimořádné postavě dostávalo po její smrti. (Založil/a: Jungolink)

Karlicka
  30. 5. 2014, 23:20
Podle mého názoru by kniha neměla rozhodně 352 stránek, kdyby se věnovala opravdu pouze životu samotného Arnošta. Je mi jasné, že není úplně možné se oprostit od toho, že jde o významnou osobu doby Karla IV., ale trochu mě zklamalo, že se mu kniha věnovala, troufnu si říct, minimálně.
Nicméně za bezcennou ji určitě nepovažuji.