Volný čas ve středověku

Volný čas ve středověku

Vyšehrad - 2003

Vyšehrad (2003) 264

Kniha představuje první pokus o zachycení dosud téměř neprobádaného území „volného času“ ve středověké Evropě. Postupně se seznamujeme s členěním času života středověkého člověka v běhu liturgického roku i roku práce, se slavnostmi, jež byly tím, co dodávalo životu prostých i vznešených barvu a chuť. Lidové slavnosti a především tanec, neustále odsuzovaný jako hříšný, lov a rituály jej provázející, turnaje s jejich okázalostí, pouliční divadelní představení, hazardní hry, intimní zákoutí lázní nebo čtvrtí lehkých holek ani četba, zábava povýtce intelektuální – nic z toho neuniká autorově pozornosti. Bohaté doklady z dobové literatury, od jejích vrcholů (Villon, Deschamps, Rabelais, Guillaume de Lorris) až po díla anonymní, dodávají knize poutavost a spád. (Založil/a: Jungolink)

#kultura

CarolineS
  6. 9. 2015, 12:15
Tak tahle kniha mne osobně docela zklamala, kladu to ale za vinu spíše překladu, neboť sem tam se v ní vyskytovala téměř nesmyslná slovní spojení, či dokonce celé věty.
Ani obsahově mi nepřišla tak zajímavá a poučná, jak se mohlo na první pohled zdát. Za mě 50-60% a podruhé už bych si ji asi nepřečetla.