5 1980

Československý spisovatel (1985) 357
Československý spisovatel (1968) 233
Československý spisovatel (1959) 56/VIII-13 224
František Borový (1943) 250 dice Žatva- sbírka hodnotné prózy jako 49 svazek

Slavná humoristická kniha, která pobavila již několik generací čtenářů. V různých vydáních ji svými ilustracemi obohatili např. Adolf Born, Michal Hrdý, Stanislav Duda.

Na stránkách knížky se dozvíte, co se stane, když vás věrný sluha Saturnin přestěhuje z pohodlného bytu na loď, kde vás navštíví teta Kateřina plná přísloví se svým synem Miloušem, a co se přihodí u dědečka, jehož dům je povodní načas odříznut od civilizace. Všem nepříjemnostem, katastrofám i přetvářce tety Kateřiny naštěstí umí s jiskřivým vtipem čelit Saturnin. Jeho schopnosti jsou téměř geniální, a přitom je to tak prosté, jak píše o Saturninovi v dopise dědeček: "V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie, jeho humor, fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."

Zdeněk Jirotka Zdeněk Jirotka
*07.01.1911 - †12.04.2003

Introvert
  3. 3. 2014, 17:30
Saturnina považuji za geniální dílo. Loajální, věrný a svému pánu zcela oddaný sluha, inteligentní a naprosto praštěný (vražedná kombinace!), Tohle mě zkrátka bavilo od začátku do konce. Napadlo mě, co by se stalo, kdyby se Saturnin potkal s Járou Cimrmanem. To by bylo něco... :-))
Magyana
  16. 5. 2013, 20:36
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Teta Kateřina je vdova.
Neštěstí nechodí nikdy samo. Teta Kateřina má syna.

Tahle kniha mě prostě baví.
Ariko
  29. 11. 2014, 19:21
milá knížka :) teta Kateřina mě ale vždycky rozesmála nejvíc svojí upjatostí. Sluha Saturnin mi připomínal anglického gentlemana a většina situací tak touto kombinací dostala na švihu.
jatox
  28. 10. 2010, 15:35
No, tohle mi nějak nesedlo. Že to je vtipný? To, že by tohle mělo bejt vtipný je na týhle knížce nevtipnější:-D Tohle je prostě jedna z těch knih, z který jsou všichni nadšený, a vy jen koukáte a říkáte si, kde jste udělali chybu. Prostě prokousala jsem se tím, ale nebavilo mě to absolutně, nezasmála jsem se ani jednou, divný postavy, žádný vyznění.
Kdoví, třeba tomu ještě dám šanci. A nebo taky ne. Život je krátkej:)
Peetuliska
  3. 5. 2016, 19:27
Ale jo, bála jsem se toho, ale nebylo to špatný. Nejsem vyloženě typ, co ocení humoristické knihy, ale tohle byla taková milá, příjemná satira, co mě sice nedonutila se nějak hurónsky smát, ale často jsem se pousmála a celkově na mě působila velice hezky. Čtení pěkně odsýpalo a myslím, že to je ideální knížka na zpříjemnění dne.
Oproti Aristokratce mi tohle přišlo jako inteligentní humor.
Romanka
  19. 2. 2016, 7:03
Úsměvná kniha, ke konci jsem byla tak začtená, v mhd, až jsem přejela asi 5 zastávek, což mluví za vše. Těším se až si zopakuju filmovou podobu tohoto díla.

"V bláznivých nápadech toho chlapíka je kus poezie a jeho humor je blízký mému srdci. Jeho fantazie a podivuhodné myšlenkové přemety dovedou udělat detektivku z jízdního řádu a člověk cítí, že nemusil tak zestárnout, kdyby si byl nezapomněl hrát."
Lecter
  18. 9. 2015, 13:32
Velice příjemné čtení,takové co pohladí.Vtipné už to ,když si představím s jakým klidem Saturnin jedná a řeší všechny zapeklité situace.Prostě chytrý člověk,který si vždycky dokáže poradit.Krásný sloh.Jsem ráda,že jsem konečně přečetla.
Reetri
  4. 11. 2012, 11:51
Na příběhu je něco malebného, milého, co chytne za srdce, potěší a rozesměje. Moc mi sedí tento ironický humor, nicméně musím přiznat, že se v knížce vyskytuje příliš pasáží, které mě vyloženě nudily a odpoutávaly mou pozornost. Vyškrtla bych tak veškeré dopisy a popisy příběhů, které nesouvisely s hlavními hrdiny. Místy jsem měla spíše pocit, že se více jedná o příběh Dědečka, než Saturnina samotného. Možná proto Dědečka vyzdvyhávám na stejně vysokou příčku jako duchaplného a důvtipného sluhu.
Kukpiss
  14. 3. 2012, 20:14
"Podobali jsme se, až na tu střechu nad hlavou, velmi podivné hrstce trosečníků. Dědeček, občas popudlivý a dětinský, doktor Vlach se svými zlomyslnými poznámkami, slečna Barbora, klidná, usměvavá a krásná, až se mi tajil dech, afektovaná a přísloví chrlící teta Kateřina se svým osmnáctiletým světákem, já s pochroumaným kotníkem a konečně nebezpečný Saturnin."
VerenaLord
  29. 1. 2013, 12:07
Velice povedený vtipný román s příběhem odehrávajícím se za první republiky. Kniha je čtivá, velmi vtipná, postavy mají šmrnc a styl, korunu tomu dodává inteligentní doktor Vlach a teta Kateřina.
Abigor
  17. 10. 2012, 23:08
Tak jemnej humor, příjemný sloh a groteskní styl se hned tak nevidí... A s tou tetou Kateřinou by měl někdo co nejrychleji zatočit! A nečekaný obrat v pohledu na Milouše je další věc, kterou bych vyzdvihl, velice příjemné překvapení, rozhodně bych to nečekal. Fajn kniha!
LeaLea
  12. 3. 2012, 13:10
Jirotka umí. Ta kniha je k praskutí naditá vkusným humorem. Pro mě to není úplně čtení, k němuž bych se musela často vracet, ale říct, že jsem se nudila, to taky nejde. Byl to dobře zúročený čas nad českou knihou. Saturnin neměl konkurenci.
Reliance
  29. 5. 2011, 13:45
Saturnin :) naprosto relaxační a vtipná četba.. Což u mne umocnilo i to, že jsem jej četla hned po knize Želary, ze které spíš opačný pocit...(a to ne proto, že by se mi nelíbila)
Velice se mi zamlouvá to, jak je Saturnin napsán... Kouzlo jednoduchých, nenucených a vtipných vět... Všechny postavy jsou skvěle vymyšlené.... Zkrátka můžu hodnotit jenom kladně, nic co by se mi nelíbilo. Viděla jsem i film, který je podle mého geniálně herecky obsazen... Na Oldřicha Víznera jako by ta role byla přímo ušitá.. Ale rovněž, ve filmu Jiří, teta Kateřina, Milouš, doktor Vlach, dědeček i Barbora byli skvělí...
prkali
  2. 2. 2013, 20:33
"Co je tohle za chvat, Saturnine?" - "První pomoc, pane." - tak je to - tahle kniha je první pomoc. První pomoc, když na cestě životem zase upadnete a připadá vám, že už nemáte sílu ani důvod vstávat...
Tojaheva
  28. 10. 2015, 13:27
Jemný vkusný humor, který mi vytvářel úsměv na tváři každou chvíli.
Saturninův důvtip a smysl pro humor je obdivuhodný a je to jedna z nejrafinovanějších postav, které jsem měla tu čet čtenářsky poznat. Zato teta Kateřina a Milouš, to jsou postavy, které v sobě mají humor skrytý, a jsou sou komičtí, aniž by se na tom nějak moc přičinili.
Kdo má rád humoristické knihy, nesmí tuto knížku opomínat. Je vynikající.
Čtec
  24. 3. 2016, 16:28
Saturnin je jedním z nejzaručenějších přípravků na dobrou náladu. Vyzařuje z něj taková pohoda, dobrosrdečnost a laskavý humor, že člověk lehce dosáhne pocitu, že je vše v pořádku, žádné starosti nikdy neměl, nemá a mít nebude a nikdy mu nebylo lépe. Prostě terapie. Vždycky mne napadne, že i kdyby Zdeněk Jirotka nenapsal nic jiného, stačilo by to na vrchovatě naplněný spisovatelský život.

Jistě, jsou tací výjimeční lidé, kteří dokáží při Saturninovi usnout po dvou třech větách, ale nemyslím, že by jich bylo mnoho. Anebo spíše je Saturnin zastihl v nesprávnou chvíli. Také se mi to stalo. Doma mi jej podstrčili, když mi bylo asi deset. Doplácal jsem se asi na padesátou stranu a praštil s tím. Pamatuji si hlavně, že mi tenkrát (v normalizačních husákovských časech) přišlo naprosto neuvěřitelné, jak člověk v Československu může mít sluhu.

Po několika letech ale bylo už vše zcela jinak a především z doktora Vlacha, Milouše a dědečka se stali moji milí společníci. Do slečny Barbory jsem se samozřejmě zamiloval a jistě jsem nebyl sám. Knížka má i několik málo slabších místeček (pro mne třeba epizodka s panem Brudíkem), ale jinak nedopřává čtenáři oddechu, o jeho bránici a mimických svalech vůbec nemluvě. Asi nejraději mám - kromě sbližování se slečnou Barborou - pasáž věnovanou vyhlášení svaté války romanopiscům, tj. činnost "Kanceláře pro uvádění románových příběhů na pravou míru", z jejíchž nálezů si dovolím ocitovat:

"Jeďte pryč!" vykřikl na Dalea a sám vyskočil otevřeným oknem na opačné straně salonu. Dale byl rychlý jako blesk. Prolétl dveřmi s oběma kolty v rukou, vyšvihl se svému koni do sedla a zmizel v oblaku prachu...

"Kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru" k tomu podotýká, že podle podniknutého šetření, výpovědí očitých svědků a jiných údajů vypadalo to poněkud jinak...

... senzační odjezd páně Daleův viděli jen dva lidé: pan Jim Stone ... a malý pihovatý chlapec... Oba shodně vypověděli, že něco takového jakživi neviděli. Dale s oběma revolvery v rukou se jakýmsi divokým, z filmů odkoukaným skokem octl v sedle a zaryl koni ostruhy do slabin. Další výpovědi svědků byly poněkud zmatené.
Chlapec tvrdil, že se kůň s Dalem pokusil odjet na střechu hostince a strašně přitom řičel. Že Dale přitom vylétl ze sedla, urazil hlavou zábradlí verandy, prohnul plechovou reklamu na Singrovy šicí stroje a zůstal ležet jako "dočista zabitej".
Jim Stone ... dodal ... že chlap, který má plné ruce revolverů, skočí na koně a vrazí mu ostruhy, aniž ho byl předtím od té verandy odvázal, je pitomec a zaslouží, aby si tu svoji zatracenou hlavu urazil.
(kráceno)
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 16:24
“Je to hloupé, že člověku je vždycky jasno, co měl udělat, až je pozdě.”

Příjemná, vtipná knížka. Dokonalý příklad lehkého, přívětivého humoru. Děj není nijak složitý, většina knihy i jejího vtipu je v dialozích. Na první pohled mne zaujaly předlouhé názvy kapitol a pak také skutečnost, že přes svou délku toho obvykle moc dopředu neprozradily. Spád dílo nepostrádá a to hlavně díky neustálým zásahů Saturnina a (šťastné) náhody.
Má nejoblíbenější část se odehrává na venkovském sídle vypravěčova dědečka, v době bojkotu Miloušových pokusů o sblížení se slečnou Barborou. Představa korpulentní, dědictví chtivé tetinky, házející brambory do okna mne vskutku pobavila.
Kupodivu jsem si nenašla oblíbenou postavu. Nejsympatičtější mi asi byl doktor Vlach se svou historkou o klíči na borovici a trefnými poznámkami.
Sloh byl dobrý, nic bych mu nevyčítala. Konec se mi moc nelíbil- mívám problémy s happy endy. Snad jen poznámka o tetiččině svatbě mírně zlepšila výsledný dojem.
Kniha byla velmi čtivá, líbila se mi, ale nepociťuji potřebu se k ní nějakých deset, dvacet let vracet. Ačkoli ji hodnotím velmi kladně (90 %), nejmenovala bych ji mezi nejlepšími, které jsem kdy četla.
domingo
  8. 3. 2010, 17:49
Neskutečně ironické, lehce napsané, čtivé a vtipné. To by jako doporučení mohlo stačit, nemyslíte? (5/5)
LadysR2
  21. 11. 2012, 13:09
Příjemně napsaná knížka s jemným humorem, kde bych ale pár pasáží vynechal. Jinak moje moc oblíbená. Četl jsem 3x. Mít tak doma Saturnina,to by bylo... :-)
ondrasek
  14. 8. 2012, 20:49
Krásné, laskavé, úsměvné čtení. Teď je mi líto, že Saturnin nemá více stránek, chtěl bych dále sdílet osudy všech zúčastněných. A ještě více mě mrzí, že jsem nejprve viděl filmové zpracování a tudíž si nemohu vyfantazírovat svého Saturnina, Milouše, doktora Vlacha atd, ale hned vidím pouze Oldu Víznera, Petra Vacka, Ondru Havelku, Milana Lasicu...
annihilation
  22. 4. 2014, 20:08
Potřebujete-li dávku toho nejskvělejšího českého humoru, Saturnin je kniha přesně pro vás. Neumím si představit větší zábavu, než jakou poskytují úsměvné scény. Jediné nebezpečí tkví v tom, že budete vypadat jako blázni, jestli-že se začnete při čtení smát uprostřed přeplněného autobusu.
Ajka13
  17. 10. 2012, 21:31
Uch, začala jsem to číst po Chrámu Matky Boží od Huga, takže jsem ze začátku byla šťastná jak blecha, že se to četlo skoro samo. Ale nakonec mi trvalo mnohem dýl do přečíst (zhruba měsíc a půl) kvůli nedostatku času, takže v tom teď mám trochu díry a navíc si říkám, že to zas tak úžasný neni.
ribička
  3. 9. 2010, 15:47
Naprosto geniální Jirotka a naprosto geniální Saturnin. Přečtení pozvedne na duchu a zahřeje u srdce. Je to opravdu velmi zábavné a přitom inteligentní, což je nesmírně vzácná kombinace.
Alyss Mainwaringová
  12. 11. 2015, 21:38
Mezi českými autory je jen velmi málo těch, kteří mě dokázali přesvědčit, že stojí za přečtení (vlastenci, prosím, nezabíjejte mě :)). Zkrátka mi to nesedlo.
Ale Saturnin je něco úplně jiného. Úžasný humor, jednoduchá zápletka, která nic neubírá na kvalitě knihy jak tomu obvykle bývá. Velmi mile vykreslené postavy, vše realistické a jakoby ze života od začátku do konce.
Pokud jste líní číst, film je jako jeden z mála dobře natočený.
ROB33
  22. 10. 2015, 6:45
Přesně tohle je humor podle mého gusta. Okamžitě jsem si oblíbil postavy jako byl doktor Vlach či Saturnin. Jedna z nejlepších humoristických knih, které jsem kdy četl. Některé části v knize byli jaksi zbytečné, ale celkový dojem je za 5*. Rád si přečtu znovu, opravdu to stojí za to, uklidňující a milá knížka.
MargarethMatthews
  29. 3. 2012, 16:48
Ironie a nepředvídatelné kousky unikátního sluhy. V těžkých životních situacích věřím, že se stává nejlepším přítelem pro všemožné věkové generace. Jirotkovy hlášky zůstanou evergreeny a teta Kateřina? To už byl evergreen ještě jako koncept :)))
Ailees
  11. 2. 2012, 18:48
Na Saturnina jsem se těšila dlouhou dobu z mnoha důvodů - mezi ty hlavní patřila skutečnost, že filmové zpracování je moje srdeční záležitost. Bohužel, moje prvotní nadšení naplnění nedošlo. Přiznávám, že kniha je kouzelně napsaná, jazykově a výrazově se mi líbila moc; inteligentní a jemný humor mám také velice ráda - v momentě, kdy u některých pasáží usínám, je ale jasné, že je něco špatně. Jak jsem řekla, humor mi není cizí - v případě Saturnina mi ale přišel v některých místech až nesnesitelně suchý. Neubírám tomuto dílku jeho kvalitu, vracet se k němu však již rozhodně nebudu.
skjaninka
  19. 7. 2011, 9:16
Krásne, milé, vtipné a pohodové čítanie s úsmevom na tvári, ktorý občas prepukol do srdečného smiechu.
Viem, že keď budem chcieť vylepšiť náladu, tak sa "obrátim" na Saturnina.
Martin_cz
  6. 12. 2013, 21:05
Čtivé a svérázným způsobem zábavné. Pohodlná kniha na dejme tomu necelý týden. Jedna z těch, kdy Vás opravdu mrzí, že už jste téměř u konce a brali byste ještě desetkrát delší obsah.
huttershofen
  28. 2. 2013, 9:28
Úžasná knížka, vedle Tří mužů ve člunu moje nejoblíběnější humoristická. A o dvě třídy lepší než Jeeves, alespoň pro mě, Saturnin je literárně mnohem barvitější. Jestli byl skutečně Woodhouse Jirotkovi předlohou, jak se občas říká, pak žák překonal učitele :-)
gabin
  29. 7. 2014, 14:10
Božínku, jak jsem jen mohla na tuhle roztomilku zapomenout!Přitom si na ni vzpomenu vždycky, když někdo omlouvá přečtení nějaké blbosti třeba z ranku ženských románů potřebou oddychnout si od velké literatury. Pro mě je kvalitní oddychovkou právě třeba Saturnin, inteligentní humor, který se nebere vážně:-)
calamity-jane
  7. 8. 2013, 19:21
Skvělá knížka, u které se člověk (nebo aspoň já), vážně pobaví. A to samé seriál (film). Zajímavé je, že mi připadá, že v knížce vyniknou uplně jiné okamžiky než ve filmu
Topka
  4. 10. 2015, 11:00
U této knihy jsem opravdu od srdce zasmála. Miluju takový druh inteligentního humoru, při kterém se člověk musí zamyslet, aby vtip pochopil. Celý děj je v první třetině nabitý, v poslední třetině se ale rozběhne až ke konci. Každý z nás by v sobě měl mít kousek Saturnina :-)
Preambule
  13. 10. 2014, 23:04
Prvorepublikový šmrnc kořeněný Saturninovým neotřelým humorem. Takové to čtení k čaji s mlékem, do křesla nebo k jídelnímu stolu, k upršenému večeru nebo k snídani. Láska už od čítanky z osmé třídy ZŠ, ale k samotnému přečtení celku jsem se dostala až teď. Nelituji. Vy také nelitujte a čtěte.

"Jednou mi vyprávěl o vtipech, kterým se prý říká kanadské. Pochopil-li jsem to správně, pointa vždy spočívá v tom, že je někdo buď vážně zraněn, nebo hoří dům."
eliza
  2. 1. 2014, 18:24
Tak tuto knihu nelze hodnotit jinak než kladně, měla by se ordinovat povinně všem jako lék na trudomyslnost :-)
irulan
  10. 2. 2012, 23:14
Myslím, že na téhle knížce se pozná míra a orientace čtenářova smyslu pro humor. Dokonalá anglická "suchařina", hladící ironie i sebeironie. Vždycky mi zlepší náladu. Miluju i filmové zpracování, Lasicův doktor Vlach je génius.
Alduin
  9. 6. 2014, 16:37
Nějak jsem téhle knize nemohl přijít na kloub. Občas jsem se zasmál, jen co je pravda, ale celkově mi to jako vtipná kniha nepřipadalo. Kniha je ale přesto čtivá, jsem rád, že jsem si ji přečetl. Tento styl psaní knih se mi moc nelíbí, mám raději vážnější knihy. Přesto je to ukázka toho, jak sluha dokáže ovlivnit svého pána. Saturnin je na celé knize nejlepší. Zbytek je takový všelijaký, jen ne zábavný.
stepuli
  19. 2. 2014, 20:07
U knížky jsem se dobře pobavila. Rozdělení lidí do tří kategorií s koblihami v úvodu je na Saturnina opravdu trefné a tetě Kateřině se také nikdo nevyrovná.
spirlice
  13. 9. 2013, 20:57
Saturnin je sluha, který se stane pánem svého pána. Mladý muž dobrého společenského postavení a vychování, trochu konzervativní, získá, ne vlastní vinou, sluhu Saturnina. Ten se de facto stane pánem svého zaměstnavatele a způsobí v jeho dosud poklidném životě řadu překvapivých zvratů a situací. Ty by se bez Saturnina daly těžko zvládnout. Už proto ne, že by bez něj pravděpodobně nikdy nenastaly. Saturnin je v Čechách pojmem již několik generací. V roce 1942 napsal spisovatel a novinář Zdeněk Jirotka (1911 až 2003) knížku s tímto názvem a od té doby byla vydána dvanáctkrát. Čtenáři ji milují pro její suchý humor, ne nepodobný "anglickému", množství parodií a nadsázky a zejména pro absurdní situace, do kterých uvádí svérázný sluha Saturnin celé své okolí.
pove
  1. 1. 2012, 14:06
SATURNINA MILUJI. Pokud nejste suchaři a pesimisti, toto dílko si přečtete. TV zpracování je super, ale kniha je vždy kniha.
Izzy
  25. 8. 2010, 17:51
Osobně mám radši knihy s vážnějsím obsahem a určitým poselstvím, po jejichž přečtení vám zůstane v hlavě nějaká hlubší myšlenka a něco si z toho odnesete, a proto se mi do Saturnina moc nechtělo... Pravda je to takové lehčí čtení, ale stojí zato. Hned po první kapitole jsem si knihu zamilovala a na tváři se mi objevil úsměv, který už nezmizel. Opravdu zábavné:)A ne jen díky humorným situacím, ale autor má i skvělý vtipný a čtivý styl psaní.
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 21:34
Myslím, že právě já nevyhledávám humoristickou literaturu, ale zkusila jsem. Saturnin byla pro mě spíš kniha milá, úsměvná než vyloženě třeskutě vtipná. Hned po přečtení jsem zkoukla film a chtěla jásat, že je lepší než celá kniha, ale postupně jsem zjišťovala, že bez přečtení knihy by mě film sám o sobě nic moc neříkal. Kniha je prostě kniha, vše popsané do detailů. Ale i tak pro mě skvělá kombinace obojího...kniha a film....a spokojenost s úsměvem na rtech.
zelmi
  6. 1. 2014, 14:28
Rozhodně je knížka lepší než film, i když ani ten není rozhodně k zahození, ale u knihy jsem se daleko víc nasmála. Příjemné čtení s příjemnými postavami a příjemným příběhem.
Darwinista
  19. 7. 2013, 15:23
Celekem odpočinková četba, celkem vtipné postavy a hodně vtipný děj a jako hlavní hrdina naprostý troll který všechny situlace předvídá a většinu těch situlací i režíruje. Nicméně kniha tak ve 3/4 ztrácí tempo.
chazynka
  4. 2. 2012, 20:07
Výborná knížka! Už dlouho jsem se takhle u knížky nezasmála. Postava Saturnina je absolutně famózní a situace, ve kterých se kvůli němu ostatní objevují, jsou velmi groteskní. Přečtené jsem měla během pár dní a litovala jsem, že knížka byla tak krátká a přála jsem si, aby byla mnohem delší.
Vojtik69
  7. 11. 2010, 15:18
Nedokážu posoudit, která kniha z těch, které jsem kdy četl je nejlepší, ale tato rozhodně patří do TOP 5. Laskavý humor a téma první republiky člověka vytáhnou z nepohody. Byly to moc příjemně prožité vánoce s touto knihou.
spookee
  11. 4. 2012, 13:40
Dokonale břitká ironie! V tomto případě jsem, ojediněle, ráda, že jsem dříve viděla film než četla knihu. Film má zcela jiné kouzlo než knížka. Díky filmu mi přijde kniha mnohem barevnější a reálnější. Jak film tak i knihy jsou mé srdcové záležitosti snad odjakživa.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:24
Tato kniha se stala číslem jedna v Kniha mého srdce, ač mě zase tak moc neuchvátila. Co se vám na ní všem TAK líbí? Je pěkná, úsměvná, o takovém české žánovi anglického lorda, ale až takovej hit to podle mě není, přitom každý nad tám ochá :) Nejspíš kvůli originalitě, nápaditosti a charakteru Saturnina, což je vskutku zajímavá postava Ale jsem ráda, že jsem si ji přečetla a když je kolem ní takové haló, přečtěte si ji taky, o nic nepřijdete ;)
TrissRc
  11. 3. 2011, 20:50
První věta:
"Ačkoliv nemám rád všechna ta přirovnání a podobenství, kterými doktor Vlach proplétá své temperamentní řeči, uznávám, že na tom názorném příkladu s kavárnou, člověkem a mísou koblih něco je."
Buřinka
  16. 9. 2016, 13:35
Nestárnoucí, úžasné a milé humoristické dílko Zdeňka Jirotky nezklame ani dnes (stejně jako film s hvězdným obsazením). Doporučila bych číst při splínu. Přečte se jedním dechem.

1 2 3