Zlato Arkony

Originální název: Zlata Arkony

Brokilon - 2012
ISBN: 978-80-7456-119-1

Brokilon (2012) 978-80-7456-119-1 258

Po mnoha letech od napsání cyklu Černokněžník se Juraj Červenák vrací ke svým nejpopulárnějším hrdinům, Černému Roganovi a Goryvladovi. V prvním ze série nových příběhů je pouť zavede na sever, až na jantarová pobřeží, kde slovanští bohové čelí krvelačným dobyvatelům. Poradí si černokněžík v končinách, které jsou tak daleko od Kančí hory a Krvavého ohně, zdroje jeho moci?

Na Rujáně odjakživa vládli žrecové z Arkony. Touha po pokladech svatyně však přivedla na ostrov cizí hrdlořezy. Jejich lodě s dračími lebkami se vynořily ze severních mlh, z říše skryté před pohledy smrtelníků. Zaútočili, naplnili pobřežní vody těly rujanských obránců a obsadili ostrov.

Arkona zatím odolává. Kouzla, která ji chrání, však postupně slábnou. Cizinci mezitím rozšiřují svou hrůzovládu – dobyli už Wolgast a téměř se zmocnili štítu boha Jarovíta, ve Štětíně potupili Triglavovu svatyni a teď cení tesáky zvyklé na lidské maso směrem k majestátnímu Wolinu. Slovanští žreci a vládcové volají o pomoc. Povodím Odry z dalekého jihu přichází pán Radhostova meče a jeho démonický vlčí průvodce… (Založil/a: Elfovaran)

Ciba
  4. 2. 2015, 11:14
Kniha Zlato Arkony byla mým úplně prvním výletem do světa všeobecně uznávaného slovenského bohatýra Červenáka. Čtivo je to jistě odpočinkové a dobře ubíhající, ale zcela mě uchvátit nedokázalo. Samotná zápletka totiž není z nedůmyslnějších a ani její vyústění příliš nepřekvapí. Pochvalu si naopak zaslouží sympaťáci Černý Rogan a Goryvlad. Jejich promluvy přidávají příběhu to správné tempo, takže za chvíli otáčíte poslední stránku. U mě tak čistá remíza. Neodradilo mě to, ale na oslavné písně raději počkám k dalším autorovým knihám.
Desmond
  4. 12. 2013, 8:43
Rogan mi nepřirostl k srdci jako Ilja nebo kapitán Báthory. Do Zlata Arkony jsem se pořádně ponořil až v poslední třetině knihy, kdy došlo k zásadnímu posunu v Roganově charakterním vývoji. Zvědavost, jaký to bude mít dopad na budoucí děj, mi samozřejmě nedá, abych nesáhl po druhém díle. Jinak ale jde jen o oddechové dobrodružné čtivo, což sám autor v předmluvě přiznává. A jako takové svůj účel plní.
Zlatokrt
  30. 12. 2012, 17:24
Nový Rogan je trochu jiný, než ten starý. Ten starý se občas tvářil, jako že ne, ale v podstatě to byl naivní klaďas. Teď už to tak úplně neplatí, pro toho nového mnohem více účel světí prostředky. Potěšilo mě mimo jiné, že Rogan a Goryvlad nejsou jediné postavy známé čtenářům ze starších povídek. S konečným soudem si počkám na zbytek série, zatím takových 85%.