Máma

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Dybbuk - 2012
ISBN: 9788074380716

Dybbuk (2012) 9788074380716 144

ak jako u celého díla Margarity Karapanou, jedné z nejvýznačnějších řeckých postmoderních spisovatelek, hlavním tématem této rozsahem nevelké novely je boj s puzením temných sil, ovíjejících a stahujících k sobě, kterým člověk, jakkoli velká je jeho upřímnost a síla, nakonec nevyhnutelně podléhá. V nelehkém vztahu matky a dcery, semknutých až v symbiotickém, mytickém boji, se obnažují syrové emoce, které zatnutými drápy svou kořist odmítají pustit. Stažení se, schování se, útěk, a přitom neustálý pohyb, fragmentace, ilustrovaná krátkým textem na každé stránce, jsou typickými autorčinými prvky, jež čtenáře ženou neustále dál a znemožňují mu setrvat na místě. (Založil/a: cunicekb)

Margarita Karapanou Margarita Karapanou
*??.??.1946 - †03.12.2008

inhalium
  3. 1. 2013, 23:06
Zpověď maniodepresivní řecké spisovatelky je zároveň zprostředkovaným testamentem její půvabné matky, která jako stará a nemocná žena umírá na lůžku v nemocnici. “Matko, já jsem tě porodila. S mnoha bolestmi, krví a hleny. Moc se mi to nelíbilo. Vyrostla jsi během jednoho dne, stala ses velkou. Byla jsi velká, ale nemohla jsi mluvit.”
Fragmenty, z nichž je novela složená, jsou směsicí vzájemné nenávisti a lásky dvou silných spisovatelských osobností. Odehrávají se v Aténách, Paříži a na ostrově Ydra.