Trýzeň

Trýzeň

Nava - 2012
ISBN: 978-80-7211-418-4

Nava (2012) 978-80-7211-418-4 280

Napínavý příběh o krutém činu a vině, o problémovém přátelství i o začínající nové lásce. Dal by se rovněž stručně charakterizovat jako čtyři dívky, jedna mrtvá, jejíž tělo se nenajde, a obrovská tíha viny. Alice Kingová neočekává nic úžasného, když vyráží se spolužačkami na outdoorový pobyt do Skotska. Není však ani připravená na to, že tam zažije něco, co předčí i ty nejděsivější sny. Spolu s ní je v chatce ubytována její kamarádka Cass, věčně odstrkovaná a přehlížená Polly, náladová a labilní Rae, a pak je k nim proti své vůli přidělená Tara – královna, jež je vlastně ztělesněním podlosti. Je krásná, ale krutá. Manipuluje s lidmi a se škodolibou radostí je ponižuje. Cass se rozhodne, že už je nejvyšší čas dát královně tak za vyučenou, že na to nikdy nezapomene. Vzápětí se začíná odvíjet série šokujících událostí, které absolutně změní život dívek navždy. (Založil/a: Naku)

Cat Clarke Cat Clarke

Lindsey
  19. 8. 2014, 16:42
Kdybych měla knihu zhodnotit pouze jedním slovem, rozhodně by to bylo: "překvapení". Vážně velké a vážně příjemné. Narazila jsem na ni včera v Levných knihách, a ačkoliv si obvykle knihy nekupuji, aniž bych je četla, udělala jsem výjimku. Jednak u třiceti korun nebylo moc nad čím přemýšlet, a pak mě zaujal děj. Jistě, obdobné téma jsem viděla zfilmované již před několika lety (viz Ďábelská hra z roku 1999), ale není špatné si jednou za čas přečíst něco nějakou "oddechovku". Nicméně, již po prvních dvaceti stránkách jsem se začala stydět. Nejprve za srovnání knihy s filmem a po dalších třiceti za označení knihy coby "oddechové". Ano, je psaná v jednoduchých větách, ale to jen přidává celému příběhu na čtivosti. A srovnávání knihy s filmem? Dosti ubohé, protože film se ani náhodou nedokáže hloubkou vyrovnat knize. Na začátku je jen parta provinilých středoškolaček, ale jak stránky míjejí, dostáváme se stále hlouběji a zjišťujeme, že ne vše je tak jasné, jak se na první pohled zdá. Vyprávění retrospektivou jen dodává příběhu na zajímavosti a nakonec "jednoduchá" kniha nutí stále člověka uvažovat o tom, jestli se to opravdu muselo stát. A závěr vše dokonale doplňuje. Upřímně řečeno, asi jako většina lidí nesnáším otevřené konce. Jenže tady se perfektně hodil. Přidat byť jen jedinou stránku, autorka by úplně zkazila ten pocit zmaru a lítosti, který mi kniha navodila. Je to už pár měsíců (přesněji řečeno čtyři), co mě nějaké dílo zasáhlo tak hluboko, a za to autorce patří můj dík a hluboký obdiv.
Jediné výtky bych směřovala k české obálce a překladu. S originální se naprosto nedá srovnávat a taktéž jsem nepochopila překlad názvu. V originálu totiž zní "Torn", což bych v žádném případě nepřekládala jako "Trýzeň". Dle mého názoru by bylo výstižnější "Rozpolcená". Menší výhrady bych měla i k překladu samotného textu. Například slova jako "topík" či "doprdele", když jinak hrdinka mluví vcelku spisovně, mě při čtení přímo praštila do očí. I přesto mi to nezkazilo skvělý dojem z knihy a určitě se k ní v budoucnu ráda vrátím.