Dawkins pod mikroskopem

Poprvé vydáno celosvětově: 2010

Centrum pro studium demokracie a kultury - 2010
ISBN: 978-80-7325-212-0

Centrum pro studium demokracie a kultury (2010) 978-80-7325-212-0 183

Příspěvky do diskuse o knize R.Dawkinse Boží blud jsou kritické až odmítavé. Pouze jediný se Dawkinse zastává a naopak kritizuje autory obou doslovů k českému vydání jeho knihy. Pro ty, kteří si Boží blud přečetli a zamýšlejí se nad otázkami existence či neexistence Boha bude tento poměrně útlý sborník nepochybně zajímavým doplňkem samotné knihy a podnětem k zamyšlení nad Dawkinsovými závěry. Nedostatek sborníku spatřuji pouze v tom, že slovo v něm bylo dáno téměř výhradně Dawkinsovým odpůrcům. Myslím, že při dobré vůli mohli editoři oslovit méně teologů a více přírodovědců, jistě by se našli i tací, kteří se alespoň zčásti s Dawkinsem shodují, sborník by byl vyváženější. (Založil/a: Sajfrt)

Jiří Hanuš Jiří Hanuš
*22.08.1963

Jan Vybíral Jan Vybíral

SallyZen
  31. 10. 2015, 16:26
"Dawkins pod mikroskopem" není určitě špatná kritická reflexe samotné knihy Boží Blud. Oceňuji kritiku z většího spektra směrů (Filozofie, přírodověda, teologie), a také výběr názorově odlišných přispěvatelů. Boží Blud mi přišel v některých momentech dost nevěrohodný a velmi laický, tak jsem byl rád, že v českém prostředí vyšla tato sbírka reakcí na zmíněnou knihu. Pravdou je, že poměr je nevyvážený, v knize je více odpůrců než příznivců Božího Bludu. Já se, ale také spíše považuji za odpůrce, i když některé negativní postoje neakceptuji. S přispěvatelů mě nejvíce oslovili Jan Zrzavý, Pavel Dvořák, Jan Bednář, Tomáš Hříbek a Dan Drápal.